טיפול בפסיכותרפיה בזמן אשפוז

טיפול בפסיכותרפיה בזמן אשפוז בעת אשפוז במרכז רפואי פסיכיאטרי, עולים קשיים אישיים רבים מצד המטופל. אף על פי שהוא מוקף בצוות תומך, המחפש את טובתו – עדיין זו אינה סיטואציה פשוטה.

בזמן האשפוז, המטופל נעזר באמצעים טיפוליים שונים על מנת שיוכל להבנות לעצמו יציבות נפשית, ויכולת התמודדות עם הבעיה הסובייקטיבית אשר עמה הוא מתמודד. טיפול פסיכותרפי נחשב לאחת השיטות היעילות ביותר להתמודדות עם משברים ומצוקה נפשית עמוקה.

מהו טיפול פסיכותרפיה?

הפסיכותרפיה הינה גישה דינמית המתמקדת בחוויה והרגש של המטופל, לצד התייחסות מעמיקה לדבריו ותפיסתו את הבעיה האישית עמה הוא מתמודד. הפסיכותרפיה יוצאת מעמדה הגורסת כי לכל מטופל הזכות להביע את עצמו בדרך שלו, גם אם לפרקים אופן הביטוי האישי הינו מבולבל, מורכב, מקוטע או אחר. הבעה עצמית, בין אם בדיבור או דרכים אחרות, הינה הבסיס ההכרחי לקיומו של טיפול פסיכותרפי.

מגוון השיטות בטיפול הפסיכותרפי הינו נרחב ביותר – החל מטיפולים פסיכולוגיים וכלה בטיפולים באומנויות שונות – ציור, תאטרון, כתיבה וקריאה (ביבליותרפיה), ועוד. ישנם מטפלים אשר עובדים בשיטות המערבות בעלי חיים, או יצירה, ומאפשרים למטופל להביע עצמו בדרכים אחרות ושונות, גם כאלו אשר אינן וורבליות. המטרה תהיה לאפשר מרחב פתוח לדיון, שיתוף והכלה של רגשות קשים ומצבים נפשיים המכילים חוסר אפשרות.

אחד הדברים החשובים ביותר בטיפול הפסיכותרפי הוא שמירה על המרחב האינטימי והאישי. מסיבה זו, הטיפול לרוב מתנהל אחד על אחד, המטפל והמטופל. עם זאת, לעיתים קרובות, המטפל יוצר קשר עם המשפחה, כדי להקל עליה בתהליך הטיפולי והאשפוזי, ולקבל מידע חשוב על המטופל וחייו.

התמודדות עם המשפחה בזמן אשפוז וטיפול

הסיטואציה האשפוזית אינה פשוטה למטופל, אך גם למשפחתו. מאחר ומדובר במצב רגיש, המערב לרוב קשיים אישיים ממשיים ומתחים לא פשוטים בין המטופל ומשפחתו – חשוב להתנהל באופן עדין ורגיש עם שני הצדדים, ולהפיג את המתחים כאשר ניתן. עם זאת, גם חשוב לגלות אמפתיה וסבלנות רבה, שהרי אין זה עניין פשוט.

אחד השלבים בטיפול פסיכותרפי, אשר נערך לרוב בתחילת הדרך, הינו האינטייק. שלב זה כולל איסוף מידע ונתונים ממקורות קרובים למטופל, כולל המטופל עצמו. פעמים רבות הוא נערך מול חלק מחברי המשפחה, או חברים קרובים אחרים, הכול כפוף להתאפשרות הדבר בפועל וכמובן שיתוף פעולה מצד המטופל.

מעבר לאינטייק, ייתכנו פגישות תקופתיות עם המשפחה, בהן יימסר מידע אשר המטופל יסכים להעבירו למשפחה. כמו כן, הגורם הטיפולי יכול להיות בקשר קרוב יותר עם המשפחה, בהינתן הצורך, להציע הסברים, מידע, ואפילו הקלה מסוימת על מנת להפיג חששות כאשר ניתן. עם זאת, הטיפול הפסיכותרפי מיועד בעיקר למטופל, והוא יהיה הדגש העיקרי בטיפול זה.

תהליך טיפולי ושיקום

בעוד השלבים הראשונים של הטיפול יתמקדו לרוב בקושי הנוכחי, הסיבה לאשפוז והמניעים הנפשיים הלא-מודעים המעורבים בכך, עם הזמן הטיפול משתנה ועובר פאזה לנושאים אישיים רחבים יותר. כך, למשל, מתחיל המטופל להתמודד לא רק עם הקושי העכשווי הנקודתי, אלא גם עם המרכיבים הנפשיים אשר הובילו לסיטואציה זו, פחדים או חששות אחרים הקשורים באופן ישיר או עקיף, וקונפליקטים שונים אשר מתחבטים בתוכו. הטיפול עובר ומפתח יחד עם המטופל, זוהי ממש דרך אישית אשר עליו לעבור.

עם זאת, במצב של אשפוז ישנן נקודות קושי שונות הקשורות בצורת הפעולה הבסיסית של המערכת, וזאת כמובן בלית ברירה בשל הניתוק מהסביבה החיצונית. כך למשל, מאחר והמטופל נמצא בטיפול במקום הרמטי, רוב שעות היום באשפוז יום או באופן מלא באשפוז סגור, ישנו קושי רב להתמודד עם השחרור והסיטואציה "שם בחוץ". טיפול פסיכותרפי לוקח זאת בחשבון מראש, כאשר בשלביו האחרונים של הטיפול מתחילים להתמודד עם החששות והקשיים הצפויים למטופל מחוץ למחלקה.

החשש לצאת חזרה אל העולם והמשפחה בחוץ הינו קריטי, ופעמים רבות אף מוביל לנסיגה או התדרדרות פתאומית במצבו של המטופל. כחלק מהטיפול הפסיכותרפי, המטופל פורש את חששותיו, דאגותיו ואף רצונותיו ושאיפותיו, ויחד מנסים להתמודד עם אלו ולפתח את הכלים הנכונים עבורו כדי להצליח לעשות את המעבר הזה מהמרכז הרפואי הסגור אל העולם הפתוח.

עבור המטופל, האשפוז יכול להיות פתרון יעיל לתקופה מסוימת, אך אין זה אומר שהמצב נטול קשיים. בעזרת טכניקות טיפול שונות, ניתן לעזור למטופל לפתח כלים להתמודדות עם מצבים מורכבים – חברתיים ואישיים.

על כן, הטיפול הפסיכותרפי מציע אופק ואפשרות למטופל, באופן והדרך הייחודית לו, בצורה שבה זה "יעבוד לו". לכן חלק מתהליך הטיפול יתמקד לא רק בבעיה הראשונית אשר עמה הוא הגיע לטיפול, אלא גם בשלב שלאחר מכן, לאחר ההחלמה והשיקום, וכיצד ניתן להמשיך מכאן הלאה.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום