מענה – היחידה לבריאות הנפש

מהי קטטוניה?

מהי קטטוניה?קטטוניה היא התנהגות תנועתית אשר מאופיינת בעיקר בירידה משמעותית בתגובתיות לסביבה. הסובלים מקטטוניה יכולים לחוות אובדן מהיר של היכולות המוטוריות, אך רבים מהם סובלים דווקא מהיפראקטיביות ומתנועות מהירות החוזרות על עצמן.

במקרים מסוימים החולים יכולים לקפוא במקום ולהישאר באותה התנוחה במשך שעות. לעומת זאת, אלו הסובלים מחוסר יכולת להפסיק להתנועע, עלולים למצוא את עצמם במצב של תשישות ואפיסת כוחות ללא טיפול.

מה הם הגורמים לקטטוניה?

במהדורה העדכנית ביותר של המדריך הדיאגנוסטי והסטטיסטי להפרעות פסיכיאטריות, החמישית במספר, קטטוניה מוכרת כהפרעה פסיכיאטרית העומדת בפני עצמה. עם זאת, היא מקושרת למגוון רחב ביותר של הפרעות פסיכיאטריות, כשבין היתר מדובר בסכיזופרניה, הפרעת דחק פוסט טראומטית, הפרעה דו קוטבית, דיכאון ועוד.

ניתן להבחין בקטטוניה גם לא אחת בקרב חולים הסובלים מנרקולפסיה, במכורים לסמים שונים שנטלו מנת יתר או בנגמלים מאלכוהול, בזיהומים מסוגים שונים (אנצפליטיס למשל), בנפגעי שבץ מוחי ועוד.

מה הם התסמינים של קטטוניה?

מגוון התסמינים בהם יכולה הקטטוניה לבוא לידי ביטוי מפורטים בהמשך המאמר, שכן תסמיני ההפרעה מהווים את הבסיס לאבחון שלה. עם זאת, נהוג לסווג את כל מקרי הקטטוניה בגדול לשלושה סוגים נפרדים, בהתאם לתמונה הקלינית להלן:

כיצד מאבחנים קטטוניה?

מאחר ומדובר בהפרעה פסיכיאטרית, האבחון מבוסס על הקריטריונים הכתובים במדריך הדיאגנוסטי והסטטיסטי להפרעות פסיכיאטריות. לפי המהדורה האחרונה של המדריך, על מנת לאבחן את ההפרעה יש לאשר כי הנבדק סובל לפחות משלושה מאפיינים קליניים להלן:

כיצד מטפלים בקטטוניה?

הטיפול הראשוני בקטטוניה מכוון להרגעת התסמינים הקליניים. בדרך כלל קו הטיפול הראשוני כולל שימוש בבנזודיאזפינים במינון גבוה יחסית. לרוב, ניתן יהיה לראות שיפור משמעותי תוך חצי שעה מרגע ההזרקה של lorazepam (1-2 מיליגרם לווריד). יש לעשות שימוש זהיר בתרופות אנטיפסיכוטיות וזאת כיוון שהן עלולות לגרום להחמרה של המצב הקטטוני. כמו כן, לתרופות האנטיפסיכוטיות ישנן כמובן לא מעט תופעות לוואי אפשריות.

במקרים מסוימים ייעשו ניסיונות לטפל בחולים באמצעות נזעי חשמל (Electro-convulsive therapy), הנחשבים לטיפול יעיל יחסית בקטטוניה. ישנן גם מספר תרופות שנמצאו יעילות לטיפול בקטטוניה כשבין היתר מדובר על amantadine, topiramate ו- memantine. באופן כללי, הטיפול מותאם לכל חולה באופן אישי בהתאם לדרגת החומרה של הקטטוניה, סוג הקטטוניה והתגובה של המטופל לטיפולים בכל שלב ושלב.

Exit mobile version