קלונקסקלונקס (בלעז – Clonex) הינה תרופה פסיכיאטרית המשמשת לטיפול בחרדה ואפילפסיה.

השפעתה מרגיעה, מעט היפנוטית, והיא יעילה גם במצבים של פוסט טראומה, OCD, הפרעת פאניקה, וכדומה. תרופה זו מיועדת לשימוש בטווח קצר בלבד, וכן יש בשימוש בתרופה זו ישנו סיכוי להתפתחות תלות. כמו כן, לקלונקס יש תופעות לוואי מרובות וסיכונים הקשורים בשימוש בה.

שימוש וטיפול באמצעות קלונקס

תרופת הקלונקס משמשת לטיפול בגילאים שונים, לרבות ילדים. אך הטיפול בתרופה זו הינו ממוקד בלבד, לטווח קצר. נטילת התרופה הינו עד כ-3 פעמים ביום, כאשר המינון משתנה בהתאם לגיל, משקל ומצבו של המטופל. השפעתה של התרופה הינה תוך כשעה מרגע הנטילה, ומשך השפעתה נפרס על פני עד 40 שעות. תרופה זו מיועדת לשימוש עם מרשם רופא, ולאחר אבחון מסודר המעיד על צורך בתרופה זו.

אופן פעולתה של הקלונקס הינו תוך גירוי של חומצת גמא אמינובטירית (GABA). נראה כי ישנו קשר בין ה-GABA לבין חסימת פעולות מוחיות הקשורות בחרדה, וכאשר פעולה זו פגומה הקלונקס יכולה להיות יעילה ביותר. עם זאת, לאורך השימוש בה מתפתחת סבילות לתרופה, דבר אשר מוביל להעלאת המינון וכך גם להתפתחות תלות בתרופה.

כמו כן, בשל השפעותיה המרדימות, תרופה זו נפוצה בתור סם שינה – אם כי שימוש זה הינו קלוקל ואין זה ייעודה. בשל כך, השימוש בקלונקס לצורכי הירדמות איננו מיטבי ואפילו מזיק, וישנן תרופות אחרות המיועדות לכך.

תופעות לוואי ואזהרות בשימוש

קלונקס אינה מיועדת לשימוש כאשר ישנה רגישות למרכיביה, במיוחד רגישות לתרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים.

תרופה זו אסורה לשימוש בהנקה והיריון, וישנן תרופות טובות יותר במצבים אלו. יש להיוועץ ברופא המטפל. כמו כן, אין להשתמש בתרופה זו בבעיות כבד שונות, בעיות במערכת הנשימה, מחלת כליות, וכדומה.

אין לשלב בין תרופה זו לבין צריכת אלכוהול, תרופות המשפיעות על מערכת העצבים, נוגדי אלרגיה, תרופות לטיפול באפילפסיה או פרקינסון, חומרים מרדימים (לרבות לפני ניתוח), משככי כאבים, גלולות למניעת היריון, תרופות אנטי-פטרייתיות, ועוד.

תרופה זו עלולה להוביל לעייפות, סחרחורות, כאבי ראש, ואי-יציבות. במצבים חריפים יותר גם לשינויים בהתנהגות, פריחות, צהבת, פרכוסים, קצב לב מואץ, ותרדמה. במצבים חריפים, יש לפנות באופן מידי לרופא המטפל או למתן טיפול רפואי.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום