בריאות הנפש

ריטלין

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

ריטלין ניתן בעיקר לשם טיפול בהפרעת קשב וריכוז. ריטליןאנשים שסובלים מהפרעה זו בדרך כלל מתקשים בהתמקדות ושליטה על מעשיהם. לדוגמה, הם עשויים לדבר או לפעול בפזיזות לפני שהם חושבים על השלכות התנהגותם.

כיצד עובד הריטלין?

ריטלין עובד על ידי סינון החלקים במוח הגורמים להסחות דעת, ובכך משפר את יכולת האדם להתמקד בביצוע משימה מסוימת. רוב המומחים מסכימים כי התרופה משפיעה על המוח התיכון, אשר שולט בדחפים. בעזרת התרופה, ניתן לאזן חומרים כימיים במוח, ובכך לגרום לסינון התגובה לדחפים.

חוקרים מקשרים בין ריטלין וסרוטונין, כימיקל טבעי במוח המעכב התנהגות ופעילות רגילות. המחקרים מצביעים על כך שהתסמינים של הפרעת קשב וריכוז עשויים להיות מופחתים באמצעות העלאת רמת הסרוטונין במוח.

סכנות ותופעות לוואי של ריטלין

חלק מתופעות הלוואי עשויות להיעלם במהלך הטיפול עם הסתגלות הגוף לתרופה. יחד עם זאת, אם אחת מתופעת הלוואי הבאות ממשיכה או מטרידה, יש להתייעץ עם רופא:

 • אובדן התיאבון
 • עצבנות
 • נדודי שינה
 • סחרחורות, כאבי ראש, בחילות, חום, צרבת
 • כאבי בטן ושלשולים
 • לחץ דם מוגבר
 • דם בשתן או בצואה
 • כאבים בחזה
 • כתמים אדומים על העור או פריחה
 • חרדה וחוסר מנוחה
 • יובש בפה
 • כאבי ראש
 • מתיחות שרירים
 • ירידה בחשק המיני

תופעות לוואי נדירות כתוצאה מטיפול בריטלין: ראייה מטושטשת, התפרצויות קולניות, שינויים נפשיים במצב הרוח, ותנועות גוף בלתי נשלטות, חוזרות ונשנות. בנוסף, כאשר הריטלין מעורב עם אלכוהול וסמים אחרים, הוא פועל כסוג של התעללות בגוף. ההוראות המפורשות לשימוש בריטלין מורות כי יש להימנע מאלכוהול בזמן נטילת התרופה.

הרזיה כתוצאה מטיפול בריטלין

מלבד טיפול בהפרעות קשב וריכוז, ריטלין מטפל גם באנשים הסובלים מעודף משקל. התרופה מביאה לקצב מוגבר של חילוף חומרים ודיכוי התיאבון. כאשר נטילת התרופה משולבת עם דיאטה מקיפה ותכנית אימונים שפותחה עם רופא, הריטלין יכול לעזור לחולה במצבים מסוכנים של עודף משקל, מביא לאיבוד משקל ומשפר את בריאות האדם.

יחד עם זאת, בשל ההשפעה המעוררת שלו על הלב, ריטלין עלול להוות סכנה כלשהי לאנשים הסובלים ממחלות לב. לכן חיוני שכל מטופל יעריך את הסיכונים והיתרונות של הטיפול בריטלין תוך התייעצות עם רופא.

תפקוד קוגנטיבי משופר

יתרונות הריטלין לאנשים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז מתבטאות בהגדלת רמות עצבי הדופמין במוח, כמו גם הגברת היכולת לשמור על קשב ומיקוד, תוך ארגון המרכיבים השונים של התנהגות ומוטיבציה. ריטלין מפחית את תסמיני ההפרעה ומאפשר תפקוד קוגניטיבי תקין.

ריטלין לטיפול בנרקולפסיה ודיכאון

ריטלין משמש גם לטיפול בנרקולפסיה, הפרעה הגורמת לאנשים להיות ישנוניים במהלך שעות היום ולחוות אפיזודות בלתי נשלטות של שינה במהלך היום. ההשפעות הממריצות של התרופה יכולות לעזור לאדם ישנוני במהלך היום.

רופאים רושמים לעיתים ריטלין למטרות אחרות, כגון שיפור השפעות תרופות נוגדות דיכאון אצל אנשים הסובלים מדיכאון חמור. במקרים אלה, נרשמת התרופה במינונים נמוכים מהמינונים המשמשים לטיפול בהפרעת קשב וריכוז.

כיצד להשתמש נכון בריטלין

ראשית, יש לקבל ריטלין רק לשם טיפול בהפרעות שצוינו על ידי מרשם רופא. הרופא צריך להפעיל שיקול דעת קליני נבון ולהחליט אם ריטלין יכול להביא תועלת. יש לעדכן את הרופא אודות עבר של התמכרות לאלכוהול או לסמים. אין להגדיל את המינון או ליטול את התרופה במשך זמן ארוך יותר או באופן שונה ממה שנקבע. דבר זה עלול לגרום לירידה בהשפעת התרופה, תלות בסמים, ומחשבות או התנהגויות חריגות.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!