בריאות הנפש

נוגדי דיכאון והעלאה במשקל: מה הקשר?

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

דיכאון הוא מצב נפשי הגורם לתחושות של חוסר תקווה וחוסר הנאה וסיפוק בחיים אשר עלולים להוביל למצוקה ולפגיעה בתפקוד ולהשפעה פיזית על הגוף.

דיכאון מבטא בירידה דרסטית ברמת האנרגיה של האדם אשר חש נטול כוחות לקום בבוקר ולבצע את מטלות היום השונות.

 

השפעת נוגדי דיכאון על המשקל

תרופות לטיפול בדיכאון משפיעות על כל מטופל באופן שונה, וכך גם משתנות תופעות הלוואי שלהן, שחלקן מתבטאות בנטייה להשמנה.

אחת הסברות המדעיות הנוגעת להשפעת התרופות על המשקל היא ההשפעה הישירה שיש לתרופות על רמות הסרוטונין במוח, הקשור ליצירת התיאבון הספציפי לפחמימות המהוות גורם מרכזי להשמנה. בנוסף חלק מהתרופות נוגדות הדיכאון מאטות את קצב חילוף החומרים מה שגורם להצטברות שומנים בגוף.

שיפור במצב הרוח כגורם לעלייה במשקל

הסבר נוסף לעלייה במשקל במקביל לטיפול נגד דיכאון אינו נובע ישירות מהשפעות התרופה אלא באופן עקיף כאשר התרופות מביאות להטבה במצב המטופל ומתוך ההשפעה החיובית של הטיפול התרופתי יחול שיפור במצב הרוח אשר יכול להוביל לעידוד בתיאבון ביחס לתקופה בה המצב הנפשי היה ירוד וגרם לפגיעה ולירידה בתיאבון ובמשקל.

אנשים אשר אינם שרויים בדיכאון אוכלים לרוב טוב יותר ונהנים יותר מהאכילה ונטיית הגוף היא לחזור למשקל הגוף טרם התקופה בה חלה ירידה בתיאבון.

 

סוגי תרופות נוגדות דיכאון והשפעותיהן

ממחקרים שונים שנערכו בתחום עולה כי שימוש בנוגדי דיכאון מוביל בחלק מהמקרים לעלייה קלה בלבד במשקל, אולם ללא ספק קיים קשר וסיכון מוגבר להשמנה נוכח טיפול בנגדי דיכאון. תרופות טריציקליות וחוסמי MAO גורמים לעלייה במשקל במידה הגדולה ביותר. ממחקרים נוספים עולה כי תרופות טריציקליות עלולות לגרום לעלייה מתמשכת במשקל וזאת בהתאם וביחס למינונן.

תרופות אלו גורמות לחסימה היסטמינית אשר מביאה להיעדר תחושת שובע. רמרון היא תרופה לטיפול בדיכאון הגורמת לעלייה המשמעותית ביותר במשקל, 26% מהמטופלים בתרופה עלו במשקלם בשיעור של יותר משבעה אחוזים. גם תרופות בהן פרוזק ואפקסור הראו השפעה על עלייה במשקל הגוף לעומת שימוש בזייבן אשר הראה מקרים רבים של ירידה במשקל.

סוגי נוגדי הדיכאון שגורמים להשמנה

חלק מנוגדי הדיכאון משפיעים במקביל על האופן בו הגוף מווסת את תחושת הרעב והשובע ותהליך שריפת הקלוריות. ההשפעה מתבטאת בעיקר כשהטיפול התרופתי ממושך ובחלק מהמקרים התרופות מובילות לעלייה של עשרה קילוגרמים בשנה.

תרופות מהדור הישן מקושרות עוד יותר לעלייה במשקל בהן אמיטריפטילין ונורטריפטילין, בהשוואה לנוגדי דיכאון חדשים. תרופות אלה משפיעות על חומרים שונים במוח בהם דופמין המעורבים בוויסות התיאבון ולכן עלולות לגרום להשמנה. כיום השימוש בקבוצת תרופות נוגדות דיכאון מסוג טריציקליים הולכת ופוחתת נוכח תופעות הלוואי הרבות הנלוות לטיפול בהן.

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!