תרופות לטיפול בדיכאון

תרופות לטיפול בדיכאוןלמרות השימוש הרווח כיום במושג 'דיכאון' על מנת לתאר מצב של עצבות גדולה, עצב הוא לא בהכרח הרגש השולט אצל הסובלים מדיכאון. לעיתים קרובות הדיכאון מתבטא דווקא בתחושת עייפות כללית, ריקנות ואף כהות חושים מוחלטת.

האדם הדיכאוני עלול לאבד בין היתר את היכולת להפיק הנאה מחייו ותחביביו. את הדיכאון מקובל לראות כשינוי קיצוני במצב הרוח של האדם ושינויים קיצוניים בדרך בה הוא תופס את עצמו, את חייו ואת העולם סביבו, תופעות קיצוניות אלו גורמות לעיתים להפרעות אכילה, הפרעות שינה ועייפות כרונית בקרב הסובלים מדיכאון.

דיכאון היא הפרעה שמופיעה בדרגות שונות, החל מהפרעה זמנית וקלה יחסית וכלה בהפרעה עמוקה, ארוכה ומסכנת חיים. רוב המומחים מאמינים שלמחלה ישנם הן גורמים פסיכולוגיים והן ביולוגיים. מקובל לחשוב כי במצב של מתח נפשי כתוצאה מכעס, עצב וכד' באדם לא דכאוני, תאי המח מאבדים תקשורת אחד עם השני, או מתקשרים ביעילות נמוכה יותר לתקופה מסוימת.

במצב של דיכאון הפרעה זו אינה משוקמת כאשר המשבר נגמר, אלא נותרת ויוצרת בעיות ולחצים נוספים על האדם הדיכאוני – עצב, בעיות שינה, קשיים בריכוז, חוסר אונים אל מול הצרכים האישיים, התרחקות מחברים ובני משפחה וכל זה ללא גורם מציאותי חיצוני.

למרות האמור לעיל, המדע עדיין נתקל בקשיים במתן הסברים פיזיולוגיים לתופעה. גורמים פיזיולוגיים נפוצים יכולים להיות: חוסר איזון הורמונלי, בעיקר אצל נשים, שנוצר בעקבות שינויים בייצור ההורמונים.
כמו כן, דיכאון בעקבות מחלה נחשב לתופעת לוואי, ביניהן מחלות לב וכלי דם, פרקינסון ועוד.

הטיפול התרופתי בדיכאון

כאמור, כיום מקובל לחשוב שלדיכאון יש גורמים ביולוגיים ברורים ולכן הטיפול בדיכאון צריך לכלול בד"כ גם טיפול תרופתי.

יעילות הטיפול

תרופות אנטידפרסוריות יכולות לסייע בטיפול בדיכאון ברמות שונות, אולם יש לזכור כי הן אינן מתאימות לכל אחד, ולעיתים עלולות לגרום לתופעות לוואי שונות. מוערך כי התרופות מפחיתות סימפטומים בכ-70 אחוז מהמקרים בקירוב. גם במצבים בהן הן משפיעות, הן לא תמיד מרפאות לחלוטין את המצב. שיקול זה צריך להילקח בחשבון מכיוון שבמצב שהריפוי אינו מוחלט הסימפטומים עלולים לחזור, לעיתים אף בצורה קיצונית יותר.

המנגנון הביולוגי של התרופות לדיכאון

כאמור, המנגנון הביולוגי הנפגע במצב של דיכאון היא התקשורת בין תאי המח. לכן, תפקיד התרופות האנטי דפרסוריות היא להעלות את רמת החומרים הכימיים באמצעותם תאי המח מתקשרים.

חומרים כימיים אלו קרויים נוירוטרנסמיטורים, כאשר ישנם 3 הנחשבים למעורבים בטיפול בדיכאון; סרוטונין, דופאמין ונוראפינפרין. המנגנון באמצעותו התרופות מעלות את רמתם של הנ"ל הוא באמצעות מניעת ספיגתם בתאים, כן שרמתם בחלל הבין תאי המוחי עולה.
סוגי תרופות נוגדות דיכאון

תרופות אלו נופלות לארבע קטגוריות עיקריות:

1. תרופות המעכבות ספיגת סרוטונין (SSRI)

אלו הן התרופות הכי שכיחות לטיפול בדיכאון. הן עובדות על הנוירוטרנסמיטור ששמו סרוטונין. קבוצה זו כוללת תרופות כמו פרוזאק, ציפרלקס, זולופט, לוסטרל ופאקסיל.

ה-SSRI מועדפות על פני קבוצות אחרות של אנטידפרסורים כמו האנטידפרסורים הטריציקליים ומעכבי המונואמין אוקסיד, מכיוון שתופעות הלוואי שלהן פחותות.
תופעות לוואי שכיחות בנטילת תרופות SSRI כוללות בעיות שינה, חרדה וחוסר מנוחה, חשק מיני מוגבר, ערפול, איבוד או עליה במשקל, רעידות, הזעה, עייפות וכאבי ראש.

2. אנטידרפסורים טריציקליים

מעכבים את ספיגת הסרוטונין והנוראפינפרין במנגנון שאינו ידוע. בנוסף לכך הם מעכבים באופן חלקי את ספיגת הדופאמין. מכיוון שלקבוצה זו של תרופות יש השפעה על מגוון רחב של חומרים, תופעות הלוואי של נטילת תרופות כאלו הינן רבות וחמורות יותר, כאשר תחושת עייפות ותשישות הינן התופעות המרכזיות.

בנוסף, התרופות מתחילות להשפיע רק שבועיים מתחילת נטילתן. לכן, כאמור, הן מועדפות פחות על פני ה-SSRI. דוגמאות לתרופות בקבוצה זו- אלוויל, אסנדין ואנאפרניל.

3. מעכבי מונואמין אוקסיד (MAOI)

זהו סוג התרופות הישן ביותר לטיפול בדיכאון. אלו הם חומרים המעכבים את פעילות המונואמין אוקסיד, חומר המפרק את הנוירוטרנסמיטורים סרוטונין, דופאמין ונוראפינפרין. שילוב של תרופה זו עם סוג מסוים של מזונות ומשקאות המכילים טירמין (כמו שוקולד, אלכוהול, יוגורט, פולי סויה ומגוון ירקות ופירות) יכול לגרום לל"ד גבוה, ולבסוף לשבץ או להתקפת לב.

מובן אם כך, שתרופות אלו ניתנות לעיתים רחוקות בלבד. אם יש בכל זאת צורך בנטילתה, יש להקפיד מאוד על דיאטה נטולת טירמין.

תופעות לואי נוספות של נטילת MAOI הן סחרחורת, בעיות שינה, עליה במשקל, כאבי ראש ובעיות בתפקוד המיני. אם נטלת בעבר תרופות מסוג SSRI, עליך לחכות לפחות חמישה שבועות לפני נטילת MAOI. שילוב של שתי קבוצות תרופות אלו מסכנות חיים. בקבוצה זו נכללות תרופות כמו איזוקרבוקסזיד, פנלזין, וטרניליציפרומין.

4. אנטידפרסורים א-טיפיקליים

ישנו מגוון של תרופות חדשות נוגדות דיכאון המכוונות לנוירוטרנסמיטורים נוספים מלבד סרוטונין. תופעות הלוואי שלהן מגוונות גם הן, אך השכיחות ביותר הינן עייפות, עליה במשקל, עצבנות, יובש בפה וראיה מטושטשת.

התרופה הא- טיפיקלית בופרופין, הקרויה גם וולבוטרין, גורמת פחות לבעיות בתפקוד המיני מתרופות ה-SSRI, ועל כן לעיתים מועדפת עליהן.

בעוד שאנטידפרסורים עשויים לטפל בדרגות שונות של דכאונות בטווח הקצר, חשוב להיות מודעים לכך שרק שילובם עם טיפול פסיכולוגי מתאים יעזור לאדם לצאת מהדיכאון בו הוא נתון.

לעיתים דיכאון הוא צורת התמודדות עם רגשות מודחקים העלולים לצוף על פני השטח לאחר נטילת התרופה. העצבות הבלתי צפויה שתיגרם בעקבות כך היא דוגמא נוספת לחשיבות שילוב טיפול תרופתי עם טיפול פסיכולוגי.

ראו גם:
TMS – טיפול בגרייה מגנטית

סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום