בריאות הנפש

הכנה לקראת פרישה

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

הכנה לקראת פרישהמרגע לידתנו, כמעט כולנו הולכים במסלול כללי די קבוע, ודי ידוע מראש- גן, בית ספר יסודי, תיכון, צבא (בישראל), טיול, לימודים (או לא) וכניסה לשוק המקצועי. את רב שנותינו אנחנו מבלים בעבודה, במשך שעות רבות ביום. בגיל 67 אצל גברים, ובגיל 62 אצל נשים, חובת העבודה תמה, ורב העובדים יוצאים לתקופה חדשה בחייהם- פרישה ופנסיה.

המעבר לפרישה הינו משמעותי ביותר בחייו של האדם. זוהי למעשה גם עשוייה להיות אחת התקופות הארוכות בחייו- תוחלת החיים נמצאת בעלייה מתמדת מזה שנים רבות, ואדם יכול לחיות שנים ארוכות לאחר שפרש מעבודתו.

מדוע צריך להתכונן לקראת פרישה?

הרבה עובדים צעירים מדווחים שהם ממתינים בקוצר רוח ליציאה לפנסיה. כאשר השנים חולפות, השחיקה עולה, ולעיתים גם השעמום, הציפייה לפנסיה עשוייה להתגבר. אך כאשר מגיע רגע האמת, עלולות להופיע תחושות, מחשבות, והתמודדויות שלא ציפו להם.

המעבר לפרישה הוא בעל השלכות על חיי היום יום, על המבנה המשפחתי, על הזוגיות, על המערכת החברתית- בעצם על כל תחום בחיים. אי אפשר לזלזל בכך! הכרות והכנה מוקדמת לכל המשמעויות הללו, עשויה להקל על ההסתגלות ועל ההתמודדות עם מצב החיים החדש.

תחומי חיים המושפעים מהפרישה

אין כמעט תחום בחיים שאינו מושפע מיציאה לפנסיה. ראשית, חיי היום יום של האדם משתנים לחלוטין. לא עוד לקום בבוקר, להתארגן, לצאת לעבודה, ולחזור אחר הצהריים עייפים. מרגע הפרישה, לאדם אין מחוייבות בסיסית, אלא אם כן יארגן לעצמו כזו. עיתותיו של האדם בידיו, הוא יכול לבחור מתי לקום, לאן ללכת, ומתי לחזור.

מבחינה מקצועית, אדם מפסיק לעסוק בתחום שהעסיק אותו במשך חלק משמעותי מחייו- יתכן שהוא למד שנים, התמקצע ורכש ניסיון. כל זה נעשה הרבה פחות רלוונטי כשאדם פורש מעיסוקו. כעת על האדם ללמוד דברים חדשים, להוכיח את עצמו במקומות אחרים, להתנסות בדברים שלא עשה קודם ושאין לו בהם הרבה ניסיון, אם בכלל.

מבחינה משפחתית וזוגית, האדם פתאום נמצא הרבה יותר בבית. ברב המקרים, אנשים פורשים כאשר הילדים כבר בגרו ועזבו את הבית. הרבה מההשפעה המשפחתית תהיה במערכת היחסים עם בן או בת הזוג- לפתע יש יותר זמן להיות ביחד, יש שינוי בחלוקת התפקידים בבית ועוד. היחס לילדים או לנכדים גם עשוי להשתנות, כשיש יותר זמן פנוי.

מבחינה חברתית, פעמים רבות אדם מוגדר בחברה ובסביבתו הקרובה על פי המקצוע שלו. כאשר הוא פורש, עליו לגבש זהות חדשה, ועל הסביבה להסתגל לשינוי ולחידוש. זה לא תמיד פשוט, בעיקר כאשר אנשים יוצאים לפנסיה בתקופות שונות, כך שחברים מהעבודה עשויים להיות פתאום רחוקים, וחברים מהבית שעדיין עובדים עשויים להיות פחות נגישים.

יש לציין, שגם כאשר מדובר בפרישה מוקדמת, ואפילו בשינוי כיוון או הסבת מקצוע, רבות מההתמודדויות שתוארו יכולות לצוץ, באופן דומה.

יש אנשים שהפרישה תעשה להם רק טוב. ויש כאלה שהפרישה תהיה עבורם קשה מאוד, תוביל לקושי בהסתגלות ואפילו לדיכאון. חשוב להיות קשובים ולשים לב כיצד מגיב כל אדם לשינוי המשמעותי בחייו.

מה כדאי לעשות?

הפרישה חייבת להיות תהליך הדרגתי ואישי, המחובר לצרכים של כל אדם באופן פרטי. לוקח זמן ללמוד מהן החלופות האפשריות לעבודה שמועילות לאדם ומשמחות אותו. חלק מהפורשים יהנו מאוד מהחופש שניתן להם, יפתחו תחביבים ופעילויות שתמיד רצו לעשות ולא הספיקו.

לאחרים, החופש הזה מתאים פחות, והם ימצאו עיסוקים חדשים, מחייבים, עם לוחות זמנים, שיעניקו להם את תחושת הערך והמשמעות שהעניקה להם עבודתם. ורב האנשים, ימצאו איזשהו מקום באמצע…

ראו גם:
השפעת דפוסי חשיבה שליליים על אנשים קרובים

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!