בריאות הנפש

חרדה – הפרעות חרדה

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

הפרעות חרדההמושג הפרעות חרדה הפך למושג שגור בפינו, אם מכיוון שהתחושה מוכרת לרבים ואם משום שהפרעות החרדה הן ההפרעות הפסיכולוגיות השכיחות ביותר. אבל לא תמיד אנחנו יודעים להגדיר מהי חרדה ומה השוני בינה לבין "סתם" פחד.

ובכן, חרדה היא תחושה מוכללת או עמומה יותר של פחד. לרוב כשמדובר על חרדה לא מדובר  בפחד ממשהו קונקרטי, אלא בחוויה כללית של אימה ממשהו שאינו מוגדר או שהוא מאוד רחב.

החרדה נובעת מתגובה ראשונית ויעילה של הגוף למשהו מסוכן. למשל במפגש עם אויב פוטנציאלי, בעל חיים ארסי, תהום פעורה ועוד, תגובת הפחד הראשונית תגרום להגברת קצב הלב, קצב חילוף החומרים, קצב הנשימה ומדדים נוספים שמאפשרים לנו לברוח במהירות האפשרית או להילחם בגורם הסכנה.

מבחינה פסיכולוגית נחוש עוררות רבה, ניתוק מהעצמי, פחד למות ותגובות קיצוניות נוספות שגם הן סתגלניות למצב של סכנה ממשית. אבל כאשר תגובות אלה מתמשכות לאורך זמן, אחרי שהסכנה חלפה, או כשהתגובות הללו הופכות מוכללות- למשל החשש מבעל חיים ארסי כמו נחש הופכות לחרדה אל מול כל יתוש קטן- זו כבר עלולה להיות הפרעת חרדה.

הפרעות חרדה עלולות לפגוע בתפקוד בעבודה, בחברה ובמשפחה ולגרום סבל רב. החדשות הטובות הן שניתן לטפל בהן באחוז הצלחה לא מבוטל.

סוגים שונים של הפרעות חרדה

הפרעת חרדה היא שם כולל למספר רב של הפרעות, כאשר לעתים מופיעות כמה הפרעות יחד. לעתים מזומנות החרדה מלווה בדיכאון או שהיא מושפעת מתזונה לקויה. להלן חלק מהפרעות החרדה הנפוצות:

הפרעות חרדה מוכללת – דאגה כוללת ובלתי- פוסקת המלווה במתח רב, אשר מביאה לעצבנות רבה, הפרעות שינה, מתח שרירים, כסיסת ציפורניים, תלישת שיער (טריכוטילומניה), קשיי ריכוז ותופעות גופניות שונות. רוב האנשים הסובלים מחרדה מוכללת אינם מודעים לכך שהעצבנות בה הם נתונים אינה מצב טבעי ולכן הם אינם פונים לטיפול. חרדה זו באה לידי ביטוי במקרים של מחלות כרוניות, בעיות קריירה, דאגה לילדים או חרדה עקב אימוץ – איך בני המשפחה יקבלו את בן המשפחה החדש.

התקף חרדה –
התקף פתאומי של חרדה, המלווה לרוב בתחושות קשות של פחד מוות, ובתסמינים גופניים כמו קצב לב מואץ, נשימות מהירות, הזעה מוגברת, מתח שרירים, סחרחורות, תחושת קפאון, רעד לא רצוני ועוד. פעמים רבות התקף פאניקה יחיד מעורר חרדה נוראית מקבלת התקף נוסף, במיוחד במקום ציבורי, מה שמגביר את החרדה ויוצר מעגל ללא סוף. לעתים כתוצאה מהתקף פאניקה מתפתח. ניתן להתמודד עם התקפי החרדה על ידי שליטה בתסמינים ומניעה של הופעת ההתקף והחמרתו.

אגורפוביה – פחד ממקומות פתוחים.

פוביה – חשש קיצוני מדבר מסוים, שגורם להימנעות מוגזמת ממפגש פוטנציאלי עם אותו אובייקט. היתקלות באובייקט עלולה לגרום לתגובה גופנית כמו שיתוק או עלפון ולכן רבים בוחרים בהמנעות, שמשבשת את מהלך חייהם. פוביות ידועות: פוביה מנחשים, מעכבישים, ממקומות גבוהים ועוד.

הפרעה כפייתית- טורדנית –  (הידועה גם בשם הלועזי OCD)- מחשבות אובססיביות (כפייתיות) על דבר מסוים, המביאות לפעולות קומפלסיביות (טורדנית) במטרה לבטל את המחשבה. אם לא יבצעו את הפעולות הללו שוב ושוב, הסובלים מההפרעה יחושו מועקה גדולה ולא יהיו מסוגלים להמשיך בחייהם. כך למשל במקרים של אספנות כפייתית, בהם אנשים אוגרים עוד ועוד פריטים, או במקרים בהם אנשים בעלי מחשבות אובססיביות על חיידקים ולכלוך ישטפו ידיים שוב ושוב כדי לבטל את המחשבה המאיימת.

הפרעה פוסט טראומטית – הפרעה המאפיינת אנשים שחוו ארוע טראומטי שהתאפיין בסכנה לחיים או לשלמות הגוף או הנפש ממשיכים לחוות את הארוע בצורת סיוטים וזכרונות חוזרים, עצבנות יתר, קשיי ריכוז או הפרעות שינה. ההפרעה מאפיינת ניצולי קרבות, תאונות, אונס וכו' וכוללת גם נסיונות הימנעות מכל דבר שעלול להזכיר את הארוע הטראומטי.

היפוכונדריה – חשש מתמיד מבעיה רפואית, ללא שיש לכך הצדקה ממשית. ההפרעה כוללת סוגים שונים של תסמינים גופניים- כאבים, פריחות, שיעול ועוד- ללא סיבה פיזיולוגית.

הפרעות חרדה: טיפול

הטיפולים המקובלים בהפרעות חרדה הם טיפולים פסיכיאטריים- תרופתיים או פסיכולוגיים.
טיפול פסיכיאטרי: החל משנות ה- 60' החל שימוש נרחב בכדורים פסיכיאטריים להקלה על מצבים נפשיים.
כיום ישנו טיפול תרופתי כמעט לכל הפרעות החרדה, המתבסס על ויסות חומרים כימיים במוח ונודע כיעיל.
תרופות ניתנות על ידי פסיכיאטר וחשוב להישאר תחת מעקב כדי לוודא את יעילות הטיפול.
טיפול פסיכולוגי: שתי הגישות המובילות בטיפול בחרדה היא השיטה הפסיכודינמית והשיטה הקוגנטיבית- התנהגותית.
א.    טיפול פסיכודינמי: הפסיכולוג מסייע למטופל להגיע לשורשי הבעיה. ההקלה בחרדה אמורה להגיע מתוך אותה מודעות.
ב.    טיפול קוגנטיבי-התנהגותי: מתמקד בשינוי המצב בהווה באמצעות הכרת דפוסי מחשבה בעייתיים ושליטה בהם, וכן באמצעות תרגול שיטות התנהגות מועילות כגון הרפיה ושחרור לחצים. טיפול קוגניטיבי התנהגותי נוסף הוא טיפול קבוצתי, שזהו טיפול יעיל בחרדה חברתית בקרב צעירים.
ג. טיפול תרפויטי באומניות- טיפול באמצעות אומנות כגון ריפוי בעיסוק וביבלותרפיה הוכחו כיעילים במיוחד במקרי חרדה.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!