טיפול בהצפה – Flooding

טיפול בהצפהטיפול בהצפה, הנקרא Flooding, הוא שיטת הטיפול העיקרית לחרדה, אך ראשית, יש להבין חרדה מהי. על מנת להבין את יעילות הטיפול, יש להבין כי חרדה נובעת ממצב של תסיסה רגשית הנעוצה במקורה במנגנון הישרדותי קדום אותו יש לכל אדם, המבקש להתגונן מפני סכנה או מצב מאיים.

מצב זה עלול להתרחש כתוצאה מחרדה מפני מצב מסוים או כתוצאה ממצב כללי אחר. החרדה עשויה להיות אמיתית כתגובה למצב אמיתי בחיים, או שהיא עשויה להיות דמיונית ונובעת מתפקוד מוחי לקוי. כך או אחרת, תסמיני החרדה אמיתיים לחלוטין ומתבטאים בתופעות פיסיות או נפשיות.

על מנת לטפל כראוי בחרדה, יש להיחשף אל האוביקט, הגורם או המצב המלחיץ. תגובת האדם כתוצאה מחשיפה לגירויים הדרגתיים יוצרת את התוצאה של תגובה פרופורציונאלית לסכנה האמיתית או הדמיונית.

שיטת הטיפול בהצפה אוחזת בנוסחה פשוטה: חשיפה לגירוי המפחיד ויכולת האדם להתרגל אליו ולעמוד מולו בנוחות רגשית ופיסית, תוך חינוך מחודש של המערכת הגופנית להגיב באופן רגיל לאירוע המלחיץ, פותרת את החרדה ומרפאת אותה.

מהות הטיפול בהצפה

הטיפול בהצפה מורכב ממפגשים הדרגתיים של המטופל עם מושא החרדה המשמעותי ביותר שלו. מטרת הטיפול היא ליצור את התגובה הרגשית והפיסית של המטופל לנושא המפחיד, עד שהוא מגיע לשיא, ולעורר בפועל את התסמינים, תוך שמירה על המטופל עד שהוא נרגע והתסמינים דועכים מעצמם.

יש להבין כי מבחינה פיסית, חרדה מתחילה בגל רגשי נמוך, אשר מתגבר בהדרגה, תוך שהוא מתבטא בתסמינים פיסיים אותם חווה כל אדם באופן שונה, ואז הוא דועך עד שהוא נעלם. התרחשות זו גורמת למצב פיסי, רגשי וקוגנטיבי של מושא החרדה, אך יש להמשיך את החשיפה ולא להפסיקה עד שהתסמינים הפיסיים דועכים, אחרת הטיפול ישיג תוצאה הפוכה והחרדה רק תחמיר, תהפוך לגרועה יותר ותתבטא באובדן שליטה כללי או אף שיגעון.

תהליך ההצפה מתחיל כאשר המטופל נחשף באופן הדרגתי לכל המצבים הגורמים לו לחרדה או מעוררים אצלו תחושת לחץ, מצוקה או פחד. הטיפול מתחיל מהקל אל הכבד. כלומר, מהפחד הקל ביותר עד לפחד העוצמתי ביותר.

בהמשך בוחרים המטפל והמטופל מצב מסוים הגורם לו לחרדה קלה והחשיפה מתחילה. היא מתבצעת ללא הפסקה עד שעוצמת החרדה שוככת, ואז מתחילים שוב את התהליך עם גורם החרדה הבא, כאשר לכל אורך התהליך הכוונה היא להעלות את מצב החרדה בהדרגה, כמו גם את התסמינים. הטיפול מתבצע על חרדות של מצבים הקיימים במציאות או בדמיון.

תהליך טיפול זה מתאים לאנשים הסובלים מחרדות או פוביות מסוימות שניתן לחשוף את המטופל אליהן באופן ישיר, ולמנוע את דפוס הבריחה או ההימנעות הרגיל שלו. טיפול זה אינו מומלץ למצבים בהם המטופל יכול "לברוח" גם אם באופן מחשבתי, מהמצב המלחיץ.

אם קיימת אפשרות שהמטופל יאחוז בעקשנות בדפוס ההימנעות שלו מהחרדה, הטיפול לא ישיג תוצאות יעילות, לא יעבוד, ואף יגרום להחמרת המצב במקום להקלתו. כך, למשל, בהפרעת חרדה כפייתית או טורדנית, למטופל יש את הכלים האישיים אותם פיתח לשם הימנעות רגשית ומנטאלית מהחרדה.

יתרונות וחסרונות הטיפול בהצפה

למרות ששיטת טיפול זו עשויה להיתפס כמסוכנת, אכזרית או מזיקה, זוהי השיטה העוצמתית היחידה שעובדת, והיא מייתרת את הצורך בתרופות מרשם אשר עשויות להיות ממכרות ובעלות תופעות לוואי שאינן נעימות במקרה הטוב, או קשות במקרה הגרוע יותר.

קשה להכליל טיפול בהצפה בהגדרה כוללנית של 'טוב' או 'רע', היות ומדובר בכלי טיפולי, שלמרות התהליך העוצמתי שלו, הוא עובד. גם אם למטופל נגרם נזק כלשהו בתהליך, הרי שבטווח הארוך, הוא יחווה את היתרונות העצומים של השחרור מהפחד, ולתמיד.

כאשר מקפידים לבצע נכון את התהליך, באמצעות מטפל מיומן, מקצועי ומנוסה, ומבצעים בה שימוש מושכל, היא מובילה לתוצאות מיידיות. יחד עם זאת, יש לבחון את סוג החרדה, הסכנה להתרחשות טראומה נפשית קשה יותר, ומידת שיתוף הפעולה של המטופל. במילים אחרות, טיפול בהצפה אינו מתאים לכל אדם ויש לבחון כל מקרה לגופו.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום