תסמונת NPH

אחת הבעיות הנפוצות ברפואה, היא האבחנה המבדלת, אשר יש לעשות כאשר מגיע אדם קשיש עם תסמינים של אלצהיימר או דמנציה. תסמונת (NPH (Normal Pressure Hydrocephalus, גורמת לעיתים קרובות לבלבול באבחנה בינה לבין אלצהיימר, בשל התסמינים הדומים. המחלות שונות בתכליתן ויש לטפל בכל אחת מהן באופן המתאים לה, על כן הזיהוי הודאי חשוב.

תסמונת NPH-מידע כללי

תסמונת NPH, הינה תסמונת אשר במהלכה חל שינוי במוח, עקב התרחבות של חדרי המוח, אשר מתמלאים בנוזל, שאינו צריך להיות שם. עודף הנוזל הקיים בנוזל חוט השדרה, גורם להרחבה פתולוגית של חדרי המוח ועקב כך, נגרם לחץ על אזורים שונים במוח, אשר גורמים לתסמינים הדומים מאוד לתסמינים של מחלת האלצהיימר, כגון: שטיון, בלבול, הפרעות זיכרון, הפרעות בדיבור, פרנויה, הליכה ושלטיה על סוגריים.

במרבית המקרים של סבל מתסמונת NPH, הסיבה להופעת התסמונת ידועה והיא יכולה להיות עקב דימום, טראומה, זיהומים ודלקות או קרינה למוח. אבחנת התסמונת נעשית גם כן, על ידי בדיקות דם שונות, צילומי CT, MRI.

הדמיון בין NPH לאלצהיימר

מחלת אלצהיימר הינה מחלה ניוונית-פרוגרסיבית של מערכת העצבים, אשר נגרמת בשל מוות איטי של תאי המוח. מכיוון, שעדיין הגורם הראשי  למחלה אינו ברור, נמצאו מספר גורמי סיכון, אשר עלולים להעמיד את האדם בפני סכנה לחלות באלצהיימר והם כוללים: גיל מבוגר (מעל 70), מין (שכיח יותר בגברים), גנטיקה, מחסור בוויטמין B12, אלכוהול, גידולים במוח ועוד. מיום אבחון המחלה, נותר לאדם בממוצע 10 שנים לחיות.

אבחון המחלה נעשה גם בעזרת התסמינים המאפיינים אותה, הכוללים ירידה ביכולות הקוגניטיביות , בעיות זיכרון ובעיקר בזיכרון לטווח קצר ובינוני, הפרעות קשב וריכוז, בלבול, שינוי באישיות (עצבנות, דיכאון, חרדות וכדומה), הפרעות ביכולות הלמידה, דיבור ועוד.

האבחון הסופי של המחלה נעשה בשילוב של בדיקות דם, MRI, CT על מנת לבדוק שינויים ברקמת המוח וגם באמצעות בדיקות על ידי פסיכוגריאטר באמצעות מבחן "מיני מנטל". נכון להיום, עדיין אין בנמצא תרופה אשר תעזור לחולה להחלים ממחלת האלצהיימר, אך ישנם מספר טיפולים תרופתיים, אשר יסייעו לאדם להאט את הופעת התסמינים הקשים.

תסמונת NPH וההבדל בינה לבין אלצהיימר

למרות שהתסמינים של אלצהיימר ותסמונת NPH מאוד דומים, עדיין קיימים מספר הבדלים מהותיים בין שתי המחלות. באלצהיימר ניתן להבחין באמצעות בדיקות ההדמיה בשינויים פתולוגים משמעותיים ברקמת המוח, שינויים אשר אינם אופייניים לתסמונת NPH.

בעוד בתסמונת NPH ישנה הרחבה של חדרי המוח עקב הימצאות של נוזלים, במחלת האלצהיימר ניתן למצוא גם כן הרחבה של חדרי המוח עקב הימצאות נוזלים, אך בנוסף, בחולי אלצהיימר ניתן למצוא גושישי חלבון המצטברים בתאי העצב, שינויים בקליפת המוח, פגיעה במוליך העצבי (אצטילכולין).

בנוסף, במחלת אלצהיימר ישנם תסמינים נוספים ובעיקר תסמינים נפשיים אשר אינם מופיעים בתסמונת NPH. כמו כן, אדם הסובל מתסמונת NPH, יוכל לעבור ניתוח לניקוז הנוזל שהצטבר בחדרי המוח ובעצם כך להקטין את הלחץ הנוצר על האזורים השונים במוח. למרות שניקוז הנוזלים נמצא יעיל במרבית המקרים, עדיין חולי תסמונת NPH, אשר הופעת המחלה הייתה מסיבה לא ידועה, סובלים מהתסמינים הקשיים ולעיתים קרובות,מאובחנים בטעות כחולי אלצהיימר.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום