5 טיפים שיעזרו לכם להתגבר על חוסר ביטחון עצמי – ד"ר ענבר כהן

עד כמה אתם בטוחים ביכולות שלכם? עד כמה אתם סומכים על שיקול הדעת שלכם? עד כמה אתם מאמינים שתצליחו להתמודד עם האתגרים שהחיים מציבים בפניכם ותצליחו לכבוש יעדים חדשים?

התשובה לשאלות אלו תרמז לכם על רמת הביטחון העצמי שלכם.
ביטחון עצמי הוא האופן בו אנו מעריכים את עצמנו – את צורת החשיבה שלנו, את היכולות והכישרונות שלנו ואת המשאבים הפנימיים שלנו. ביטחון עצמי קשור למידה בה אנו מאמינים שאנו ראויים ובעלי ערך למרות שאנחנו לא מושלמים וללא לקשר למה שאחרים חושבים עלינו.

 

למה חשוב שיהיה לנו ביטחון עצמי גבוה?

ביטחון עצמי משפיע כמעט על כל תחום בחיים שלנו. אנשים בעלי ביטחון עצמי גבוה נמצאו כבעלי בריאות פיזית טובה יותר, גישה חיובית לחיים, חוסן נפשי, קשרים חברתיים בריאים,  סגנון התמודדות טוב ויציב יותר, מוכנות לקחת אתגרים חדשים ולהשקיע את המאמץ הדרוש כדי להצליח.

הבעיה היא שביטחון עצמי מזין את עצמו. זה מעיין מעגל קסמים – אנשים בעלי ביטחון עצמי גבוה נוטים לקחת אתגרים חדשים, מתמודדים היטב עם כישלונות ועם הצלחות ולפיכך צוברים חוויות שמחזקות את הביטחון העצמי שלהם. אנשים בעלי ביטחון עצמי נמוך, לעומת זאת, פחות נוטים להיכנס לאתגרים חדשים ולכן פחות נוטים להשיג הישגים והצלחות שהיו מעלות את הביטחון העצמי שלהם.

 

הבשורה המשמחת היא שביטחון עצמי הוא לא תכונה מולדת. אפשר לחשוב ביטחון עצמי כאל מיומנות נלמדת -הוא ניתן לשיפור וחיזוק.

 

טיפים להעלאת הביטחון העצמי

  • דיבור עצמי אוהב ומעודד – כולנו מדברים אל עצמנו כל הזמן. לרוב אנחנו עושים זאת בלי להיות מודעים לכך.

אתגרו את עצמכם במשימה קטנה – במהלך היום הקרוב שימו לב כיצד אתם מדברים לעצמכם. בדקו עד כמה הדיבור הפנימי הוא אוהב, מחזק ותומך ועד כמה הוא מבקר, שיפוטי ומנמיך.

דמיינו פעוט שרק לומד ללכת. אם הוריו יהיו שיפוטיים ויכעסו עליו בכל פעם שהוא נופל, הוא יאבד מהביטחון העצמי שלו ויהיה לו קשה לרכוש את המיומנות ההליכה. לעומת זאת, אם למרות שהוא נופל, הוריו יעודדו אותו וישמחו על כל צעד קטן שהוא מצליח לעשות, הפעוט יהיה עם מוטיבציה להמשיך לתרגל ולהתקדם.

מכאן אפשר להבין עד כמה חשוב שנהיה קבוצת המעודדים של עצמנו.

לא תמיד הסביבה יודעת לחזק אותנו כמו שאנו רוצים ולא תמיד אנו מאמינים להם כשהם מנסים. מגיל מסוים זו האחריות שלנו.

התחילו לדבר באופן חיובי לעצמכם. קבלו את עצמכם כמו שאתם ותרשו לעצמכם לטעות, להיכשל ולהיות אנושיים. החליפו דיבור נוקשה בדיבור רך יותר. לדוגמא: במקום להגיד "אני לא יודע איך לעשות את זה" אמרו "אני לומד עכשיו משהו חדש". במקום להגיד "אני תמיד נכשל" אמרו "כל הכבוד לי על הניסיון. מה אני לומד לפעם הבאה?". במקום להגיד "רק אני לא מצליח" הזכירו לעצמכם "כולם נכשלים לפעמים. היי אנחנו רק בני אדם!".

 

להפסיק עם השוואות לאחרים

האם אתם משווים את החיים שלכם לחיים של אנשים ברשתות החברתיות? עד כמה אתם משווים את ההצלחה שלכם בקריירה עם ההצלחה של החברים שלכם? האם אתם משווים את הרכוש שלכם לכמות הרכוש של השכנים?

היות שתמיד נמצא את עצמנו מתחת לחלק מהאנשים, השוואות תמיד יובילו אותנו לתחושת חוסר – חוסר בכישורים, חוסר ביכולות או חוסר בהישגים מסוימים. (שלא לדבר על כך שאנחנו בכלל משווים את עצמנו לעולם החיצוני של אנשים בלי לדעת מה באמת קורה בעולמם).
השוואות רק מייצרות, בסופו של דבר, תחושת כשלון, קנאה וחוסר ביטחון עצמי.

 

איך מתגברים על זה?

הופכים להיות מודעים לצורת החשיבה שלנו.
בכל פעם שאנו מרגישים שאנו נופלים למלכודת ההשוואה אנו עוצרים ומזכירים לעצמנו שסגנון החשיבה הזה רק מוריד אותנו. אנחנו מזכירים לעצמנו שאנחנו לא יודעים מה קורה בחיים של אחרים ועם מה כל אחד מתמודד. אנו בוחנים את ההתקדמות שלנו ביחס לעצמנו. איפה היינו ולאן הגענו. תרגלו להגיד לעצמכם "לכל אחד אתגרים משלו".

 

הצבת יעדים קטנים וברי השגה

הציבו יעדים קטנים ומציאותיים והשיגו אותם. ההישג יחזק את תחושת הביטחון העצמי וייתן לכם מוטיבציה להמשיך ולהתקדם.

זכרו – אתגרים וכישלונות זה חלק מובנה מהשגת יעדים. הצבת מטרות, הליכה בדרכים חדשות, התמודדות עם קשיים – כל אלו דורשים מאיתנו מאמץ ומוכנות להתגבר על החולשות שלנו.  אפשרו לעצמכם להתקדם בקצב שלכם. אפשרו לעצמכם להתבלבל ולטעות – אפשרו לעצמכם להיות אנושיים. תתמידו בתהליך למרות הקשיים. זה המרכיב הסודי של הצלחה.

 

דמיון מודרך

פנו לעצמכם זמן שקט, עצמו את עיניכם ודמיינו בעייני רוחכם את דמותכם כאשר תהיו עם ביטחון עצמי גבוה. למעשה הביטחון העצמי שלכם יהיה כל כך גבוה ויציב שבכלל לא תחשבו עליו. זה יהיה חלק טבעי מהווייתכם. אפשרו לכם לבחון את הדמות שאתם רואים מולכם – מה השתנה בה? כיצד אתם נראים עם ביטחון? שימו לב לכל הפרטים והפכו את התמונה למלאה -טון דיבור, קצב דיבור, תנוחת הגוף, הבעת הפנים, האנרגיה שבתוך הגוף, האנרגיה שאתם מקרינים. שימו לב עד כמה הדיבור הפנימי שלכם מעודד ואוהב. חזרו על תרגיל זה מספר פעמים.

 

הקיפו את עצמכם באנשים חיוביים

למי אתם מקשיבים בחיים – לאנשים שמקבלים אותכם כפי שאתם, מרימים ומחזקים אותכם או לאנשים ששיפוטיים כלפיכם ומורידים לכם את הביטחון העצמי?

בדקו איזו השפעה יש לאנשים שסביבכם – מבחינת המצב רוח, הלך המחשבה והאנרגיה. לסביבה יש המון השפעה עלינו – במודע ושלא במודע.

 

בפעם הבאה כאשר אתם עם חברים או עם משפחה, שימו לב כיצד הם גורמים לכם להרגיש ואם באופן עקבי אתם מרגישים שהם מורידים אותכם, צמצמו את זמן המפגש. אם אין לכם אפשרות לעשות זאת, דמיינו כיצד אתם מורידים את מידת ההשפעה שלהם עליכם. דמיינו כפתור שמנמיך את עוצמת הווליום שלהם. לפעמים צריך ממש להוריד את עוצמת הווליום לשקט מוחלט ("מיוט") .

הקיפו את עצמכם באנשים חיוביים. אנשים שאוהבים אותכם ומקבלים אותכם כמו שאתם. אנשים שבסביבתם אתם יכולים להיות עצמכם ולהרגיש אהובים ומוערכים.

 

ד"ר ענבר כהן, עובדת סוציאלית בעלת ניסיון רב בליווי אנשים בתהליכי שינוי בחיים ומטפלת בחוסר ביטחון עצמי.  הפגישות עם ד"ר ענבר כהן, ממוקדות, תכל'סיות, מעצימות ומכוונת להשגת מטרות. ריבוי הכלים והטכניקות מאפשר התאמת הטיפול לאופי והסגנון הייחודי שלכם ולקצב ולמהירות הנוחים לכם. המפגשים פרונטליים או דרך הזום. לקביעת תור צלצלו לטלפון שמספרו: 052-6909091 או בקרו באתר האינטרנט בכתובת: https://inbarcohen.com/.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום