בריאות הנפש

NLP

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

NLP הינה שיטת הטיפול באמצעות דמיון מודרך משתמשת בכלי החזק שנקרא "דמיון" על מנת להשיג את המטרה שנקבעה מראש. הדמיון, ככלי, הוא עוצמתי ורב השפעה ויש ביכולתו להשפיע בצורה ניכרת על השגת המטרות והיעדים בטיפול.

NLP

מה זה NLP דמיון מודרך?

על מנת להגיד מהו NLP יש להבין ראשית מהו דמיון. דמיון הוא חשיבה בתמונות, כאשר התמונות הללו שאנו מריצים במוחנו, כולל בתוכו רשמים שנקלטו על ידי הראייה, השמיעה והתחושה.

אנו מדמיינים בצורה טבעית בחיי היום יום שלנו לפעמים בצורה מודעת ולפעמים בצורה לא מודעת.
הדמיון משפיע באופן ישיר על דרך ההתנהגות וההתנהלות שלנו בחיים ועל האופן בו אנו חשים ומרגישים.
בתקשורת הפנימית של האדם מתרחשים שני תהליכים, האחד הוא חשיבה מילולית – לוגית והשניה הוא החשיבה בתמונות – הדמיון.

הדמיון המודרך גורם לאדם להגיע לכדי חשיבה בתמונות בצורה מונחית, כאשר התוכן של התמונות והדימויים משתנה בהתאם למטרה אליה האדם מעוניין להגיע בסיומו של תהליך הטיפול. זה יכול להיות הרגעה של מצבי חרדה או כאב או העמקה של תובנות שונות והצורך בשינוי גישה ומעשה.

בבסיסה של שיטת הטיפול NLP עומדת ההנחה כי כל בני האדם באשר הם מגיבים באופן זהה לגבי אירועים שהתרחשו במציאות או שהתרחשו בדמיון ועל כן ניתן להיעזר בדמיון בתהליך טיפולי אשר יכול לשנות מצבים שונים: גופניים, רוחניים ונפשיים.

עוד בנושא: NLP

תהליך הטיפול בדמיון מודרך

התהליך הטיפולי של שיטת ה- NLP הוא תהליך נעים למטופל. לרוב, המטופל ישכב או ישב בצורה נוחה ונעימה, כאשר ברקע תישמע מוזיקה מרגיעה. תהליך הדמיון המודרך יכול להתבצע באמצעות שני אופנים: המטופל מדמיין במוחו על בעזרתו של המנחה ללא השתתפות מילולית בתהליך הדמיון או שהמטופל מנהל דיאלוג עם המנחה לגבי התחושות והרגשות אשר עולים מתוך תהליך הדמיון.

הטיפול בדמיון מודרך כולל בתוכו מספר שלבים:

בשלב הראשון – הדמיון המודרך יעזור בחיזוק של משאבים פנימיים, כלומר, חיזוק הנפש על מנת לבצע תהליך שינוי עמוק ואמיתי. זה יכול להיות ביטחון עצמי, נחישות, אהבה וכדומה.

בשלב השני –  באמצעות שיט הNLP המטופל יגיע אל מחוזות העבר. בשלב הזה, לאחר שכבר התבסס הקשר בין המנחה למטופל, המטופל יהיה פתוח יותר לחשוף בפני המנחה אירועים מעברו ולחפש את מקור הבעיה באירועים שהתרחשו בעבר.

בשלב השלישי – יתמקד הדמיון המודרך בהווה, על מנת לבצע את השינוי בפועל. בשלב הזה השינוי יתרחש ברמה המטפורית כאשר זה יביא לכדי השינוי בפועל, ברמה המציאותית של המטופל.

בשלב הרביעי – זהו גם השלב האחרון. ע"פ NLP יתרכז בראייה אל העתיד, על מנת לשמר את תהליך השינוי לטווח ארוך ולהטמיע אותו בחיים של המטופל.

מטרות הטיפול בדמיון מודרך

  • חיזוק הדימוי האישי והביטחון העצמי
  • חיזוק בעת משבר
  • טיפול במצבים של פוביות וחרדות
  • התמודדות עם פרידות ואבל
  • שינוי הרגלים רעים, כמו עישון, אלכוהוליזם, סמים
  • טיפול בהיפוכונדרייה
  • התמודדות עם תהליכי הריון ולידה

דמיון מודרך הוא טיפול פסיכולוגי פשוט ולא מורכב על פני השטח, אך באפשרותו לחולל שינוי משמעותי בחייו של המטופל. דמיון מודרך מתאים לטיפול גם אצל ילדים, אנשים חולים במחלות קלות או סופניות, נשים הרות, אנשים אשר סובלים מחרדה או נמצאים בהליך החלמה מתאונה או כל טראומה אחרת.
הNLP מאפשר למטופל להגיע לכדי שינוי אמיתי באופן החשיבה, ההתנהגות וההרגשה.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!