פסיכולוגיה חיובית

תחום הפסיכולוגיה מציע לנו ענפים רבים. ולאור המבחר אנשים יכולים להחליט איזה כיוון הם מבקשים ללמוד כמו גם איזה טיפול הםפסיכולוגיה חיובית מבקשים לחוות. אחד מהענפים הללו הוא זה של הפסיכולוגיה החיובית. הפסיכולוגיה החיובית, מתמקדת בחוזקות אופי (Character strengths) ובהתנהגויות שנועדו לעזור לבן אדם לחיות את החיים שלו מתוך מקום של עוצמה. כלומר, מתוך מיקוד על משמעות ומטרה.

חיים בעלי משמעות

מה זו משמעות? ובכן, פסיכולוג בשם מיהאלי (Mihaly Csikszentmihalyi), יצר ספר שלם שהפך למוביל דרך בתחום. מיהאלי כותב בספרו על נושא המשמעות. לדבריו ולפי הבנתנו את הכתוב, הרי שמשמעות היא חוויה של תודעה גבוהה כמו גם עמוקה או קרובה יותר לאלוהים מאשר התודעה "היומיומית". או "התודעה" (consciousness) המתאפשרת כאשר אנשים לא חיים מתוך האמת הפנימית והמשמעות העמוקה שבתוכם.

מיהאלי מציע מספר שיטות ודרכי מחשבה כדי לגלות את אותה משמעות ולמעשה חושף את מצב הפלואו (flow), וכפי שהנ"ל קיבל ביטוי בהררי מחקרים שמיהאלי ערך עם השנים. מנגד, מטרה יכולה להיות תחושת הכיוון שאדם מרגיש בחייו. אם זה נשמע קצת כמו "משמעות", הרי שאפשר שהדבר מצלצל במנעד דומה לאור האפשרות שכדי לגשת או כדי לחיות מתוך משמעות ומטרה ישנה בקשה להעמיק את המסע הפנימי ולפעול מתוך העוצמה הפנימית. ואם נסגור את המעגל, אותה עצמה פנימית יכולה להיות גילום מצב תודעתי גבוה יותר.

לא רק לחיות, לחיות את החיים הטובים

חוקרים רבים במהלך השנים שאפו לגלות מה הם הרכיבים "לחיים טובים". ועל כן הציעו הם תאוריות ודרכים לבדוק אותן, כדי לעלות על אותם אלמנטים שיכולים לבוא בחשבון במערך. על כן, ענף הפסיכולוגיה החיובית מבקש לראות איך ניתן להעצים אדם לעוצמה הפנימית שלו ולאפשר לו לחיות "חיים טובים", וזאת דרך חקר משמעות ומטרה. וזו אכן אפשרות, שהפרקטיקות המחקריות ואולי גם הטיפוליות המוצעות בענף זה, מנסות להדגיש עבור אדם את שלל האפשרויות שביכולתו לגלות, כדי לתפקד מתוך מצבי התודעה הגבוהים יותר.

כך שבמקום לצלול לתוך סיפורי עבר, לתוך טראומות כאלה ואחרות, ושלל מאפיינים שניתן למצוא באי אילו ענפים בתחום הפסיכולוגיה הרי שניתן פשוט להתרכז ולתת דגש על המאפיינים שיוצרים חיים טובים. המאפיינים המכוונים אדם לגלות את המשמעות העמוקה לחייו, את הכיוון והמטרה, כמו גם את הדברים המאפשרים לו לחוות סיפוק עמוק.

סיפוק עמוק לצד אושר פנימי

ההבדל בין סיפוק עמוק לבין אושר רגעי יכול להתבטא בהבדל בין קבלת גירוי לטווח קצר לבין תחושה עמוקה ומהדהדת על עבודה שהושלמה היטב או יצירה שיצאה לעולם וביטאה את העצמי האמיתי של יוצרה. כלומר, במקום לבדוק מה ניתן לעשות כדי "להעלות את מצב הרוח" באופן זמני ורגעי ההמלצה יכולה להיות לבדוק מה ניתן לעשות, לייצר ולהגשים בעולם מתוך משמעות וכיוון אישי ופנימי.

למעשה, הדגש של "החיים הטובים", בהחלט יכול להתבסס על אפיון החוזקות של האדם והמפגש שלו עם המציאות. כלומר, אפשר שפסיכולוגיה חיובית מקדמת את השליחות האישית או המטרה הפנימית שאדם נושא עימו למפגש עם העולם. כך שבמקום להרגיש או לחוש שאדם מסוים לא מגשים את עצמו וכביכול אין לו את מה שהוא צריך כדי לחיות חיים מלאי משמעות, הפסיכולוגיה החיובית עוסקת בלאפשר לו להכיר בעוצמות ובדרכים שביכולתו לחיות איתן ודרכן במגעו עם העולם כדי לחיות חיים מלאי משמעות, חדורי כיוון ומטרה וכאלה המספקים לו סיפוק עמוק ואמיתי.

הכנה וציוד לדרך אישית

פרקטיקות מסוימות בתחום הפסיכולוגיה החיובית עוסקות באיתור וגילוי האיכויות הפנימיות שאדם יכול לגשת אליהן או לגלות בעצמו. כך "שהטיפול הפסיכולוגי", יכול לעסוק באיתור או פיתוח המשאבים הפנימיים לתמיכה במסע חייו של אדם המבקש להביא יותר מעצמו לחייו.

אולי יעניין אותך גם:

טיפול פסיכולוגי לבני נוער – שיטות שונות למתודות טיפוליות בגיל הנעורים

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום