בריאות הנפש

פסיכודרמה

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

במאמר זה נדון בפסיכודרמה ונסקור את ההיסטוריה שלה, תוך כדי הבנה שהיא מספקת צ'אנס לבני האדם לנתח את מהלך חייהם,פסיכודרמהתוך פתירה של בעיותיהם האישיות. כיום ניתן לבצע סינרגיה של פסיכודרמה עם אימפרוביזציה ועם פרגמטיקה חברתית, שמסייעים לבני האדם להתייצב בהצלחה מול החרדות שלהם ולחזק את הביטחון העצמי שלהם.

ההיסטוריה של הפסיכודרמה:

את הכבוד למקים שיטת הפסיכודרמה, בין השנים 1889 ועד 1974, יש להפנות ליעקב לוי מורנו, שהיה פסיכיאטר. הרעיון שהוביל אותו הוא מציאת טיפול בפסיכותרפיה פרטנית כמו גם בקבוצות. בראשית הדרך הכירו בפסיכודרמה כסוג של טיפול בקבוצה ובהמשך היא אופיינה בכל מיני צורות. השימוש בפסיכודרמה נעשה על ידי תנועה ופעולה עמוקה, על מנת לפתח את עצמכם ואת הבנתכם האישית וכן של שאר הקבוצה, וגם לעבוד על תחומים דחופים. באוטוביוגרפיה של מפתח שיטת הטיפול הזאת, הוא ציין את רשמיו מן ההרצאה של הפסיכולוג הנודע, הלא הוא פרויד זיגמונד, ואלו הם תמצית דבריו – מורנו טען כי הטיפול בפסיכודרמה מתחיל היכן שסיים פרויד את הטיפול הפסיכולוגי. בעוד פרויד נפגש עם מטופלים בסביבה מלאכותית כמשרד או כקליניקה  בפסיכודרמה נפגשים עם המשתתפים בסביבה הטבעית שלהם. בעוד זיגמונד פרויד מנתח את החלומות של מטופליו, הפסיכודרמה מעניקה להם את האומץ להמשיך ולחלום. וכאשר זיגמונד פרויד מנתח ומפרק את נפש מטופליו, הפסיכודרמה מאפשרת להם במימוש תפקידים סותרים וחיבור חוזר של חלקיהם.

הספר שהוציא יעקב לוי מורנו, שמכונה – פסיכודרמה, כרך שלוש – טיפול בפעולה ועקרונות התרגול, מבהיר כי על ידי השתתפות בפסיכודרמה ניתן לבנות גשר מעבר לתפקידים שממלאים בקיום היום יומי, להתקרב לאופן המפגש הכי גבוה ליכולות שלכם, להתעלות מעל מציאות החיים בזמן שאתם חי אותה, להיכנס למערכת יחסים עמוקה יותר עם קיומכם, וכיוצא בזאת.

כיצד הפסיכודרמה תורמת למטופלים?

על ידי השתתפות בפסיכודרמה ניתן לבטא בביטחון את הרגשות הכי כמוסים וחזקים שלכם. היא מסייעת לבני אדם להבין יותר טוב את העבר שלהם ואת עצמם בהווה, ולהעלות אסוציאציות לגבי העתיד שלהם. בעזרת הפסיכודרמה אנשים יכולים למצוא דרכים יעילות להתמודדות עם טראומות ושכול, לתרגל כל מיני מיומנויות שנרכשו זה עתה, להבין איך מתגברים על פחד, לבצע סינרגיה ולבטא רגשות או מחשבות שהם חסמו מזמן, להיטיב עת מערכת היחסים החברתית או האינטימית שלהם, וכיוצא בזה. מי שמשתתף בפסיכודרמה עובר ממצב של "לשוחח על", למצב של פעולה ממשית, המצב הזה מאפשר להתוודע לנקודת מבט יותר רחבה על הבעיות החברתיות או האישיות של המשתתפים בטיפול הפסיכודרמי, וצ'אנס של התנסויות במנעד נרחב של התנהגויות חדשות.

מדוע רבים בוחרים בטיפול בפסיכודרמה?

קיימים מטפלים קבוצתיים בפסיכודרמה שמשלבים כל מיני ביטויים של קבוצה, לרבות – כאשר חברי הקבוצה מבהירים לאחד מן המשתתפים למה אין כדאי לו להתבודד בצד, וחשוב כי הוא ישב עם כולם, ויהווה חלק אינטגרלי מהקבוצה, או ביטוי שמורה על הזמנת חברי הקבוצה אחד מהמשתתפים לשוב למעגל המשחק. טיפול על ידי פסיכודרמה נותן בידכם לבצע שחזור של האירועים שפקדו אתכם מזמן, על מנת שתוכלו לשפר את ההווה ואת העתיד שלכם. המטפל בקבוצה יכול לדרוש מאחד המשתתפים לסיים משפטים שמובנם למה הוא צריך לא לשבת בפינה לבד, או למה בכלל הוא נמצא בה לבדו? משפטי ההשלמה הללו מסייעים למשתתפים בפסיכודרמה בשבירת דפוסי מחשבה והתנהגות מהעבר, וכן ביצירת קשרים חברתיים חדשים. כאשר בפסיכודרמה מוקצה תפקיד כזה או אחר למשתתף, מתבצע עידוד שהוא יגיד את דבריו בכנות ולאוזני כל. למעשה בכך הוא דובר אמת, שיש ביכולתו להתמודד עם נושאים שקשורים לביטחון. גם אם מדובר על מחשבות או פעולות פוטנציאלית של משתתפים אחרים שהיו שותפים לסיטואציה, ואף אם מדובר על המחשבות של המשתתף, התחושות שאפשר לחוות במשך משחקי התפקידים, מאפשרות למשתתפים לזכות בפרספקטיבות ייעודיות.

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!