בריאות הנפש

פסיכודרמה – נפש בתנועה

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

בבסיס האמונה הפועלת בליבה של הפסיכודרמה קיים רעיון לפיו לא דיי לדבר על הדברים מריחוק או ניתוק אינטלקטואלי אלאפסיכודרמה – נפש בתנועה מתבקש לראות אותם בפעולה. ואכן ניתן לתרגם את המילה "פסיכודרמה" לצמד המילים, "הפעולה של הנפש". הנפש, בפעולה.

מדוע חשוב לראות את הנפש בפעולה? מדוע זה חשוב ליצור שיח בו רואים את הדינמיקה הנפשית כפי שהיא כביכול מתרחשת כבר בעולם הפנימי ואולי באופן שאינו מודע?

הנפש בפעולה – זירת הקרב הפנימית

ובכן, ניתן לעלות בדמיוננו זירת קרב. בזירה קורה מה שקורה וביום שלמחרת 2 אנשים נפגשים ומדברים על מה שקרה בזירה. אחד מהם מספר על המהלכים שהוא ראה בעוד השני מהנהן, מסכים שזה מה שהתרחש ומוסיף גם את מה שהוא ראה. וביחד הם מקבלים תמונה רחבה יותר על מה שקרה באירוע כלשהו בעבר. באם הם היו קוראים בספר את מה שהתרחש בזירת הקרב או באם הם היו מדברים על זה באופן מנותק, סביר שלא היה להם מה לדבר עליו באותה מידה של העמקה. סביר שאם הם לא היו נוגעים במאורע באופן אישי כדרך ההשתתפות הערה שלהם, כדרך כך שהם ראו אותו במו עיניהם וחוו חלקים מהמסע הזה (כל אחד מהפרספקטיבה שלו) אזי שלא הייתה להם אפשרות "להגיע להשלמה" ולסגור פרק עם הנושא.

ואכן, בשיח פסיכודרמי אפשר לגלם על ידי דמויות וייצוגים את החוויה הנפשית ולראות אותה בתנועה או בפעולה. ניתן לגלות "שבעיה" מול אחד מקרובי המשפחה או מול נושא מסוים בחיים הוא פשוט סיפור לא מושלם, שטרם התקבלה הבנה כיצד לעבוד איתו או להמשיך ממנו בחיים עצמם. השיח הפסיכודרמי מאפשר להעלות לרמת המודעות את המאורע הפנימי וככל שהמרחב בטוח ומכיל יותר כך ניתן לגעת ביותר רבדים במידה מרובה של אותנטיות ויושרה.

להעלות תכנים אל המודעות הערה

אם נסתכל על "הפסיכולוגיה העמוקה" (deep psychology) של יונג (c.g. young), נוכל לזהות שיש עניין להעלות תכנים מן הלא מודע אל פני המודע. באופן דומה למה שהפסיכודרמה יכולה לעשות כאשר היא מבקשת "להציג" סיטואציות פנימיות. הדבר יכול לאפשר ריפוי כיוון "לולאות" (לופים: תנועה שחוזרת על עצמה), לפתע יכולות להיפרם והאנרגיה המשוקעת בהן יכולה להשתחרר. התחלה חדשה יכולה להפציע.

השיח הפסיכודרמי יכול להעלות תכנים מן הלא מודע ולעזור להם להיות מודעים יותר כך שמתאפשרת מידה של העמקה והבנה לגבי האינטריגות הפנימיות שעד כה קיבלו אנרגיה נפשית להמשך פעולתן. עצם כך שהדבר מוצף למודעות אפשר שתהיינה בחירה מחודשת לגבי אותם סיפורים פנימיים מה שיעניק את האפשרות לשחרר אותם מן המערכת ובכך לפנות אותה להחלטות חדשות ולדרכים חדשות של פעולה.

לשחרר לופים ישנים

השיח הפסיכודרמי יכול להשתמש בכוח הבריאה והיצירה הטבעי באדם כדי להביא ריפוי אישי ומחודש לאותם רבדים שאולי "נתקעו בתוכנה", שאולי חוזרים עליהם בתבניתיות ומשקיעים בהם אנרגיה נפשית לבטלה. הדבר יכול להועיל לאנשים שחווים מצוקה, חרדה ופשוט חוסר אונים אל מול סיטואציה שטרם הסכימו להכיר באופן מודע, בתוך עצמם.

למי הפסיכודרמה יכולה להתאים?

הפסיכודרמה נמצאה כשיטת טיפול רלוונטית לעבודה פנימית עם שלל סוגי אנשים בין אם מדובר על ילדים (בהיבט של בעיות חברתיות, ביטחון עצמי ולקויות למידה. אם כי אפשר להניח שניתן להחיל את הטיפול על רבדים רבים מזה), נערים (התמכרויות, דיכאונות, מודעות לזהות מינית), מבוגרים (זוגיות, הורות, טראומות, מחלות וכיוצא בזה). ובאופן כללי יכולה לתמוך הפסיכודרמה בשלל תופעות שיכולות להיראות כמו חרדה, דיכאון, מצבי לחץ, מערכות יחסים, דימוי עצמי, טראומות וכיוצא בזה.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!