מענה – היחידה לבריאות הנפש

מהי הפרעת אישיות סכיזואידית?

הפרעת אישיות סכיזואידית המתאפיינת בנטייה לסגנון חיים שהוא מתבודד וחוסר עניין ביחסים שהם חברתיים ובייחוד ביחסיםמהי הפרעת אישיות סכיזואידית? אינטימיים. אנשים שסובלים מהפרעת אישיות סכיזואידית לרוב יחוו עולם פנימי מספק, עשיר וייחודי.

כמה נפוצה הפרעת אישיות סכיזואידית? איך ניתן לאבחן ואיך ניתן לטפל בה? מה זה בעצם הפרעת אישיות סכיזואידית ואיך היא יכולה להשפיע על מערכות היחסים של הסובל ממנה? המשיכו לקרוא ולמדו עוד על הפרעת אישיות סכיזואידית.

מהי הפרעת אישיות סכיזואידית?

המושג ״סכיזואיד״ הועלה לראשונה על ידי ד״ר אויגן בלוילר בשנת 1908 והוא בא לציין את הפיצול הנמצא בנפש של הסובלים מהפרעת אישיות סכיזואידית, הפיצול בין עולמם הפנימי ועולמם החיצוני וכן את הנטייה להעדפת העולם הפנימי באופן שהוא קיצוני. בהפרעת אישיות סכיזואידית האדם מעדיף להתבודד ולהישאר עם עולמו הפנימי שהוא לרוב יהיה עשיר וייחודי והוא יספק את האדם הסובל מהפרעת אישיות סכיזואידית. במקרים מסוימים ניתן אף לראות נטייה, אצל אנשים הסובלים מהפרעת אישיות סכיזואידית, ללכת נגד הנורמות החברתיות המקובלות בכוונה. אנשים הסובלים מהפרעת אישיות סכיזואידית לרוב ימנעו מקשרים חברתיים ובעיקר מקשרים בעלי אופי אינטימי. מנגד, ייתכנו מקרים בהם אנשים שסובלים מהפרעת אישיות סכיזואידית יהיו בעלי אינטליגנציה גבוהה ויוכלו להצליח מאוד בתחומים של מתמטיקה, פיזיקה ופילוסופיה.

עד כמה הפרעת אישיות סכיזואידית נפוצה?

אבחון של הפרעת אישיות סכיזואידית הוא די נדיר, ביחס להפרעות אישיות אחרות וביחס להפרעות בכלליות. מסתמן שהפרעת אישיות סכיזואידית נפוצה יותר אצל גברים וכן במשפחות שיש בהם אנשים אשר סובלים מהפרעת אישיות סכיזוטיפלית או מסכיזופרניה.

נתונים שנאספו בארצות הברית בין השנים 2001-2002 מראים שהשכיחות של הפרעת אישיות סכיזואידית מתוך כלל ההפרעות הנפשיות היא בין 4.9% ל-3.1%. אולם, ישנה סברה כי השכיחות של הפרעת אישיות סכיזואידית עומדת על כ-40% מכלל ההפרעות הנפשיות אך משום שאנשים הסובלים מהפרעה זו נוטים לא לפנות לטיפול, האבחון הוא מועט.

מהם תסמיני הפרעת אישיות סכיזואידית?

התסמינים להפרעת אישיות סכיזואידית הינם, בין היתר:

כיצד הפרעת אישיות סכיזואידית מאובחנת?

אבחנה של הפרעת אישיות סכיזואידית על פי ה-DSM ניתנת במקרים בהם יש אצל האדם דפוס כרוני שבו האדם נמנע מיחסים חברתיים וכן טווח הבעת הרגשות של האדם הינו מוגבל באינטראקציות חברתיות. הדפוס צריך להתקיים מגיל בגרות מוקדם, הוא קיים בהקשרים שונים וניתן לראות לפחות 4 מהקריטריונים שלהלן:

בנוסף, יש לשלול שהאדם אינו סובל מסכיזופרניה, הפרעה התפתחותית, הפרעת מצב רוח המלווה במאפיינים פסיכוטיים או מצב רפואי אחר.

מערכות יחסים של אנשים הסובלים מהפרעת אישיות סכיזואידית

אנשים אשר סובלים מהפרעת אישיות סכיזואידית מסתמנים בעיני אחרים כאנשים שהם מסוגרים, קרים, מרוחקים ואדישים, במקרים מסוימים אנשים אף יחשבו שהם מתנשאים או מזלזלים – כל אלה יכולים ליצור בעיות חברתיות. ישנם אנשים שסובלים מהפרעת אישיות סכיזואידית ויכולים להימצא בקשר עם בן או בת זוג ואף להתחתן, אולם, לרוב הקשרים יהיו שטחיים בשל הקושי שלהם להתקרב לאנשים באופן אינטימי.

כיצד מטפלים בהפרעת אישיות סכיזואידית?

ישנם מספר אפשרויות טיפול בהפרעת אישיות סכיזואידית, למשל:

אדם שסובל מהפרעת אישיות סכיזואידית יהיה פחות מעוניין בקשרים חברתיים ויוכל להסתפק בעולמו הפנימי. ישנו קושי לאנשים הסובלים מהפרעת אישיות סכיזואידית לפתח מערכות יחסים הן ברמה החברתית והן ברמה האינטימית.

הפרעת אישיות סכיזואידית היא, אפוא, יחסית נדירה וניתן לטפל בה בדרכים שונות, על ידי טיפול תרופתי וטיפול פסיכולוגי.

אולי יעניין אותך גם:

ההתמודדות של קרובי המשפחה והחברים במהלך אשפוז פסיכיאטרי

אשפוז פסיכיאטרי -מסגרות אבחון, טיפול ואשפוז

 

Exit mobile version