בריאות הנפש

דיכאון חורף – כשהאפור בחוץ גורם לדכדוך בפנים

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

דיכאון חורףבעוד שחלק מהאנשים שמחים על מזג האוויר החורפי ולאורך חודשי הקיץ החמים הם מצפים לו חסרי מנוחה, חלק מהאנשים מתייחסים אל החורף כסמל לדכדוך.

דיכאון חורף, הנחשב לתופעה נפוצה, חולף מעצמו עם בוא העונה החמה, אך עשוי להתבטא בתסמינים שאינם נעימים, המשפיעים באופן משמעותי על החיים.

הדיכאון עשוי להתבטא באופנים שונים ובמקרים רבים לפגוע בתפקוד הסובלים ממנו. בשל המודעות הרבה להפרעה, והרצון להתמודד בהצלחה, ניתן לפנות לפסיכיאטר או לפסיכולוג לשם קבלת מענה שיוכל לסייע להם.

דיכאון חורף עשוי לנבוע כתוצאה ממספר גורמים

ראשית, התנאים האופייניים לתקופה זו. החורף מביא אתו גשמים רבים, במקומות מסוימים גם שלג וקור לא נעים. מרביתנו בוחרים להסתגר בבית בתקופה זו ופחות יוצאים למפגשים חברתיים או לאירועים שונים. ההסתגרות הזו וההימנעות ממפגשים עם אחרים יכולה היא עצמה להוביל לדיכאון ולדכדוך, המלווה בעצבות קלה.

מעבר לכך, קיימת גם סיבה פיזיולוגית, הגורמת אף היא לדיכאון בעונה הזו. מכיוון שמדובר בעונה עם מספר מצומצם של שעות אור, הדבר מוביל לשינויים באופן תפקודן של מערכות הגוף השונות וגם לשינויים הורמונליים. כל אלה גורמים לחוסר איזון הורמונלי, המהווה אחת הסיבות לדיכאון באופן כללי ולדיכאון חורף בפרט.

התסמינים הנלווים לדיכאון חורף זהים לתסמיני דיכאון רגיל

הדיכאון במהלך חודשי החורף מלווה בעצבות, בחוסר עניין לצאת למפגשים חברתיים, להיפגש עם אנשים או להשתתף בפעילויות שונות. הסתגרות אופיינית מאד לדיכאון חורף, עייפות, תשישות לעתים וגם חוסר באנרגיה.

הסובלים מדיכאון חורף מתנהלים באטיות. מעבר לכך, וכאן מדובר בתסמין בולט מאד, מתרחשים גם שינויים בדפוסי האכילה במהלך החורף. הדבר יכול לבוא לידי ביטוי באכילה מופרזת (הסובלים מהדיכאון מחפשים מזונות מנחמים בתקופה זו) או בחוסר תיאבון, המלווה בירידה במשקל.

אבחון – מבוצע בשלב הראשון אצל רופא המשפחה בדרך כלל ובהמשך, במידת הצורך, אצל הפסיכיאטר. כל זאת, תוך בחינת הסימפטומים השונים שאותם חווה הסובל מהדיכאון וגם התייחסות לתחושותיו השונות, שאיתן הוא מתמודד במהלך התקופה.

מספר גישות טיפול זמינות כיום לסובלים מדיכאון חורף

טיפולי אור הם שיטת טיפול חדשה יחסית, שיכולה לסייע באופן משמעותי לסובלים מדיכאון חורף וגם פוטותרפיה. תרופות הן מענה טיפולי פופולרי מאד במקרים של דיכאון, לרבות דיכאון חורף, כמו למשל פרוזאק וציפרלקס.

התרופות משפרות את מצב הרוח בתוך כמה שבועות ועוזרות לסובלים מהדיכאון להתמודד בצורה טובה יותר עם התקופה הלא פשוטה. פעילות גופנית יכולה לשפר מאד את תחושותיו של הסובל מדיכאון חורף ולסייע גם בהמרצת מחזור הדם. אפשר לבצע אותו במקומות סגורים, כמו בבית או בחדר הכושר ולבחור לעשות אותה בכל פעם כשחשים דכדוך או עצבות קלה.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!