תחלואה כפולה

תחלואה כפולה (בלעז- קומורבידיות) היא מושג מתחום הפסיכיאטריה שנעשה בו שימוש כאשר אדם מאובחן כסובל מיותר מהפרעה אחת בנקודת זמן מסויימת. תחלואה כפולה נחשבת לסיטואציה מורכבת ומסובכת יותר, משום שהפגיעות בהן צריך לטפל הן רבות יותר, וגם משפיעות זו על זו.

ישנן הפרעות נפשיות אשר התחלואה הכפולה בהן נפוצה יותר. כך למשל הפרעות חרדה והפרעות מצב רוח, בעיקר דיכאון, מופיעות תדיר יד ביד.

התחלואה הכפולה הנפוצה ביותר, היא של הפרעות נפשיות יחד עם התמכרות לסמים. תופעה זו כה נפוצה עד כי פעמים רבות שמשתמשים במושג "תחלואה כפולה", מתייחסים בעצם למכורים אשר סובלים מהפרעה נפשית נוספת.

הגורמים לתחלואה כפולה

הגורמים לתחלואה כפולה יכולים להיות רבים, ותלויים כמובן בסוג ההפרעות המופיעות ביחד אצל חולה מסויים. ניתן לומר באופן כללי, שירידה בכוחות, משברי חיים, התפרקות ההגנות ועוד גורמים אשר מביאים למחלה אחת, יכולים להיות מגוונים כך שיובילו לתחלואה כפולה.

כאשר מתייחסים למקרה הנפוץ ביותר של הפרעה פסיכיאטרית יחד עם שימוש בסמים, ניתן לתת הסברים ברורים יותר. בקבוצה אחת של מקרים, ההפרעה הפסיכיאטרית מופיעה קודם- האדם חש קושי ומצוקה רבים, ומכיוון שאינו מוצא מרגוע ופתרון, הוא פונה לשימוש בסמים אשר עשויים להשכיח את הכאב והחרדה. כך הוא למעשה יוצר הפרעה חדשה, שאינה מבטלת את ההפרעה הישנה- רק משכיחה אותה לרגעים.

בקבוצה השניה של המקרים, התהליך הוא הפוך- אדם מתחיל להשתמש בסמים, ומגיע לסיטואציה בה אינו יכול להתפקד עוד, או לנסיונות גמילה מסמים, או לתופעות שונות ומתמשכות שיכולות להיווצר כתוצאה משימוש בסמים קשים, וכך יכולה להתפתח הפרעה נפשית כלשהי.

קשיים בטיפול בתחלואה כפולה

כאשר מדובר בתחלואה כפולה הכוללת שתי הפרעות נפשיות, אמנם מדובר בטיפול מורכב ומן הסתם גם ארוך יותר, אך בדרך כלל אין בעיה במציאת מסגרת מתאימה לטיפול. ביחידות הפסיכיאטריות בבתי החולים למשל, ניתן לקבל יותר מאבחנה אחת, ולהיות מטופלים בתוך המסגרת.

הבעיה העיקרית היא בתחלואה הכפולה הכוללת התמכרות לסמים או לאלכוהול. להתמכרויות יש מאפיינים שונים מאוד מאשר להפרעות נפשיות אחרות, ולכן קשה להתייחס לשתי הבעיות במקשה אחת. הקושי בטיפול בתחלואה כפולה נובע מכך שקיימות מסגרות יעודיות לטיפול בכל אחד מהמצבים לגופו- מרפאות, מחלקות פסיכיאטריות והוסטלים לטיפול בהפרעות נפשיות ומרכזי גמילה והוסטלים לטיפול בנגמלים מסמים.

יחד עם זאת, כמעט לא קיימות מסגרות שיכולות להכיל גם הפרעה נפשית וגם שימוש בסמים. מסגרות לטיפול בנפגעי נפש בדרך כלל מסרבות לקבל לשורותיהם אנשים מכורים, ומוסדות גמילה מסרבים לקבל לשירותיהם חולי נפש.

גם בפנייה לקבלת סל שיקום לנפגעי נפש מהביטוח הלאומי, על הסובלים מתחלואה כפולה לעבור תהליך ארוך יותר, ובעל דרישות גבוהות יותר, בהשוואה לאנשים הסובלים רק ממחלת נפש או רק מהתמכרות לסמים. הקריטריונים לקבלתם להוסטלים ופתרונות דיור אחרים רבים ודרשניים יותר.

מה הפתרון?

הפתרון לטיפול בתחלואה כפולה הוא הקמת מסגרות ייעודיות, המסוגלות לקלוט אנשים אלה. בארץ קיימות מספר קהילות טיפוליות אשר מתמודדות עם הקשיים של טיפול בתחלואה כפולה. הקהילות הטיפוליות כוללות התייחסות לפן הנפשי דרך טיפול נפשי או טיפול פסיכיאטרי, וכן פן שיקומי שמטרתו לאפשר לחולים לחזור לתפקוד עצמאי ככל האפשר בקהילה.

המסגרות המוכרות בארץ הן "כפר איזון" בקיבוץ שדות ים, המטפלת בעיקר בחולים מהקבוצה השניה (כאשר השימוש בסמים הוביל להתעוררות של הפרעה נפשית), וקהילת "משמר לחיים". בנוסף, בחלק מהמחלקות הפסיכיאטריות בבתי החולים ישנן יחידות משנה קטנות המטפלות בתחלואה כפולה- בטירת הכרמל, באר שבע ונס ציונה.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום