פסיכותרפיה (psychotherapy)

פסיכותרפיההמונח פסיכותרפיה מגיע מיוון העתיקה ופירושו: פסיכו=נפש ותרפיה=טיפול. פסיכותרפיה היא טיפול בנפש האדם, מונח הידוע יותר בשם טיפול פסיכולוגי.

מקובל לחשוב, שטיפול פסיכותרפיה קיים כבר אלפי שנים ועדויות לכך נמצאו בעת העתיקה.
אך בתקופות אלו, הייתה נטייה לחשוב שהאדם הסובל מהפרעה נפשית הוא אדם אשר רוחות רעות או השטן נכנסו לתוך מוחו והם שולטים בו והטיפול היחידי שיעזור לו הוא קידוח חורים בגולגולת או חיתוך מוחו הפגום על מנת ש"הרוחות הרעות" יצאו החוצה.

רק במאה ה-18 חלה תפנית בהתייחסות הרופאים לאדם הסובל מהפרעת נפש, ומקובל לחשוב שטיפול הפסיכותרפיה הראשון היה בשנת 1879 והועבר על ידי הפסיכולוג הגרמני וילהלם מקסימיליאן ווסנדט.

מאז המאה ה-18 חלו שינוים רבים בהתייחסות של הרופאים והאוכלוסייה הכללית למונח פסיכותרפיה. וכיום מיליוני אנשים עברו, עוברים או יעברו פסיכותרפיה מסוג כלשהוא.

מהם סוגי הפסיכותרפיה?

פסיכותרפיה הינה מילה כללית למאות סוגים של טיפולים פסיכולוגים הקיימים ומוצעים כיום לטיפול בבעיות ובהפרעות שונות. להלן מספר דוגמאות לטיפולים בפסיכותרפיה:

פסיכואנליזה

פסיכואנליזה: הינה אחת משיטות הטיפול הפסיכולוגי הוותיקות ביותר, שפותחה על ידי הרופא הנודע זיגמונד פרויד במאה ה18.
פרויד חקר את נפש האדם, הקונפליקטים, נתן משמעות עמוקה לחשיבה מודעת וחשיבה לא מודעת, חקר את החלומות, האסוציאציות ופליטות הפה של אנשים, אגו, סופר אגו והאני העליון  ועוד ועקב כך פיתח את שיטת הטיפול- פסיכואנליזה, אשר במהלכה יושב הפסיכולוג והמטופל שוכב על ספה נוחה במרפאתו ומגולל בפני הפסיכולוג את בעיותיו, חלומות, מחשבות וכדומה והפסיכולוג עורך אנליזה (ניתוח) של הדברים על פי עקרונות השיטה.
שיטת טיפול זו מאוד מורכבת ולרוב עורכת מספר שנים.

פסיכותרפיה דינמית

פסיכותרפיה דינמית: שיטת טיפול זו מבוססת על עקרונות הפסיכואנליזה של פרויד, אך קיימים מספר הבדלים בין השיטות הכוללים:
פסיכותרפיה דינמית הינה שיטת טיפול קצרה יותר (לרוב עד 20 פגישות), הטיפול נעשה בישיבה, שהמטפל והמטופל יושבים שניהם על כיסאות פנים על מול פנים.

טיפול התנהגותי קוגניטיבי

טיפול התנהגותי-קוגניטיבי: הינה שיטת הטיפול השכיחה ביותר כיום להפרעות חרדה, פוביות, דיכאון, הפרעות אכילה ועוד.

השיטה פותחה בתחילת המאה ה-20 ותחילה עוררה מחלוקות רבות. מייסדי השיטה האמינו, שהאדם גורם לעצמו את כל הבעיות וההפרעות בשל דפוסי חשיבה ודרכי התנהגות שלילים ופוגעניים.

מטרת השיטה היא ללמד את האדם מיומנויות שונות ודפוסי חשיבה והתנהגויות אשר יחלפו את השלילים בחיובים.

שיטות טיפול נוספות הנמצאות בשימוש כוללות: פסיכותרפיה תמיכתית, טיפול בין אישי, טיפול התנהגותי, טיפול זוגי, היפנוזה, דמיון מודרך, טיפול משפחתי, טיפול בהבעה ויצירה (לדוגמא: טיפול באמצעות ציור, פיסול, בישול, בעלי חיים, פסיכודרמה, ביבלותרפיה, תנועה, מחול, מוזיקה, שירה ועוד).
כמו כן, בהפרעות נפש מסוימות (לדוגמא: הפרעות אישיות, חרדה, דיכאון, סכיזופרניה ועוד)

לעיתים ישנם הפרעות ומחלות נפש המצריכות טיפול תרופתי בנוסף לפסיכותרפיה. הטיפול התרופתי למחלות נפש ניתן על ידי פסיכיאטר מומחה בלבד.

קראו עוד: טיפול קבוצתי לבעיות נפשיות

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום