בריאות הנפש

השפעות נפשיות של הפסקת עישון

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

השפעות נפשיות של הפסקת עישוןההשפעה הנפשית של הפסקת עישון על רווחת האדם היא נושא ממנו מומחים נוטים להתעלם. מחקר שפורסם בגיליון דצמבר 2013 של כתב העת Annals of Behavioral Medicine, מציע למעשנים לנקוט בצעד החשוב של הפסקת העישון, כהחלטה חשובה לקראת השנה החדשה.

המחקר עקב אחר 572 מעשנים, ונערך על ידי צוות חוקרים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ויסקונסין. הוא כלל מדידות בזמן אמת שעקבו אחר תסמיני הגמילה של מעשנים במשך שבוע לפני ולאחר הפסקת העישון.

החיים לפני ולאחר הפסקת העישון

ממצאי המחקר מסייעים למעשנים להיגמל ולהתגבר על הפחדים מפני הפסקת העישון. המומחים קובעים שאלו הם פחדים מופרכים הגורמים למעשנים להמשיך לעשן במקום ליהנות מהיתרונות הרפואיים והנפשיים האמיתיים ביותר של הפסקת עישון. הם השוו ההשפעות הנפשיות של הגמילה מעישון על החיים לפני ואחרי, והגיעו לממצאים הבאים:

הפחתה בתדירות "אירועים מלחיצים" בקרב הנגמלים – ממצא זה תומך במחקרים קודמים שהראו שהפסקת עישון מפחיתה מתחים.

הנגמלים מעישון חוו ירידה תלולה בהשתוקקות לסיגריה – מעשנים רבים אינם מבינים שההשתוקקות לסיגריה נעלמת אם מתמידים בתהליך הגמילה, ובמקביל נעלמות אף ההשפעות הנפשיות כגון התפרצויות כעס או סימני דיכאון.

הנגמלים חוו ירידות בעצבנות – החוקרים גילו שבתקופה של שנה מהפסקת העישון, רמות המתח והעצבנות אותם חוו הנגמלים סמוך להפסקת העישון, הופחתו בהדרגה עד שנעלמו לחלוטין.

שפע סיבות להפסיק לעשן

ממצאי המחקר על ההשפעות הנפשיות של גמילה מעישון היו ברורים, אך קיימות שפע סיבות אחרות להפסיק לעשן, מלבד התסמינים הנפשיים של הגמילה. לדוגמא, נגמלים רבים צריכים ללמוד להתמודד עם כעסים ללא עישון, היות ועישון סיגריה עשוי להיות תגובה אוטומטית ל"התמודדות עם כעס" במשך שנים רבות!

למרות הדימוי המקובל של הנגמל הכועס והעצבני, מחקר זה מצביע על העובדה לפיה שנה לאחר הפסקת העישון, נגמלים רבים מעישון צפויים להיות פחות כועסים בהשוואה למעשנים שממשיכים לעשן.

תסמינים רגשיים של הפסקת עישון

התסמינים כוללים כעס, חרדה, קשיי ריכוז, חוסר מנוחה, רעב והשתוקקות. המחקר מאשר ממצאי מחקרים קודמים שקבעו כי התסמינים הנפשיים של גמילה מעישון חמורים בתקופה הראשונה בלבד, בעוד שהגמילה מעישון מאפשרת חיים שלמים של בריאות נפשית ופיזית, ושחרור מהלחץ הנפשי. לכן שווה לעבור את חוסר הנוחות לטווח הקצר, לשם השגת תוצאה טובה בהרבה בטווח הארוך.

תסמיני הגמילה יכולים להתחיל בתוך מספר שעות מהפסקת העישון, ומגיעים בדרך כלל לשיא בתוך ארבעה ימים עד שבוע. בתוך שלושה שבועות עד חודש הם נעלמים לחלוטין. ההחלמה מהתסמינים הנפשיים ממשיכה לאורך כל השנה הראשונה ללא עישון, והיתרונות נשארים קבועים לטווח הארוך.

היתרונות הנפשיים של גמילה מעישון

גמילה מעישון אינה רק השיטה הטובה ביותר להגנה על הבריאות הגופנית, אלא מובילה אף ליתרונות מדידים על הרווחה הרגשית.

כשאתה חושב על ההחלטות לקראת השנה החדשה, שאל את עצמך איפה היית רוצה להיות בנקודת זמן זו בשנה הבאה? האם אתה מעוניין להרגיש פחות לחוץ, פחות להוט, פחות חסר מנוחה, ופחות עצבני או כועס בקלות?

אז הזמן הטוב ביותר עבורך להפסיק לעשן הוא לא רק במסגרת ההחלטות החשובות לקראת השנה החדשה, אלא כל יום בשנה יכול להתאים לקבלת החלטה חשובה זו.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!