מהו דיכאון כפול?

מהו דיכאון כפול?נתונים מפתיעים מראים שבין שלושה עד שישה אחוזים מהאוכלוסייה נמצאים בסיכון לצורה כרונית של דיכאון הנקרא "דיכאון כפול". בדומה לכל צורות הדיכאון, דיכאון זה עשוי לגרום לבעיות בתפקוד היומיומי ואיכות החיים, ונושא סיכון מוגבר למחשבות או התנהגויות אובדניות. הטיפול מסייע, אך אנשים רבים מעכבים את הפנייה לקבלת טיפול או נמנעים מקבלת הסיוע שיכול להציל את חייהם.

דיכאון כפול הוא סיבוך של מחלה פסיכיאטרית הנקראת הפרעת דיסתימיה, שהיא הפרעת מצב רוח כרונית, המלווה באחד או שני תסמינים אחרים של דיכאון קליני, כגון אנרגיה נמוכה או הערכה עצמית נמוכה, במצב הנמשך לפחות שנתיים בקרב מבוגרים או שנה בקרב ילדים.

מצב רוח ירוד ועכור זה מתואר לעיתים כ"הינומת עצב", ומתרחש כמעט מדי יום ולעיתים עשוי להימשך שנים רבות. חלק מהאנשים עשויים לחוות הפרעה זו במשך עשר עד עשרים שנים ולעיתים אפילו יותר לפני שהם פונים לקבלת טיפול.

הגורמים לדיכאון כפול

עם הזמן, למעלה ממחצית האנשים הסובלים מדיסתימיה, חווים החמרה בתסמינים המובילים את התחלת תסמונת מלאה של דיכאון מג'ורי המלווה את הפרעת הדיסתימיה. תופעה זו ידועה כדיכאון כפול.

חלק מהאנשים נושאים גנים הגורמים להם לפתח דיכאון כפול, והרגלים מסוימים עלולים להגביר את הסיכוי של אדם לסבול ממנו, כמו למשל אנשים בעלי סגנון חשיבה שלילי, נטייה לפסימיות, תחושה ששום דבר לא יכול לעזור, וחוסר רצון לנקוט בצעדים לשינוי מציאות שאינה נעימה. התנהגויות אלו עלולות להוביל לדיכאון כפול, כסוג של נבואה המגשימה את עצמה.

תסמיני ומאפייני דיכאון כפול

מחקר חדש הראה שאנשים הסובלים מדיכאון כפול חווים תחושה מוגברת הרבה יותר של חוסר תקווה, בהשוואה לאנשים הסובלים מדיסתימיה או דיכאון מג'ורי לבד. תגובת המתח המתמיד גורמת גם לשינויים גופניים המגבירים את הסיכון למחלת לב, סוכרת ומצבים רפואיים אחרים. השינויים המוחיים והגופניים מסבכים טיפול בדיכאון מג'ורי, כשדיכאון כפול מתרחש.

סימני אזהרה רבים מעידים על הפרעה זו. לדוגמא, אנשים הסובלים מדיכאון כפול חווים בדרך כלל תחושות חוסר תקווה, נדודי שינה או הערכה עצמית נמוכה. הם עשויים אף לחוות אובדן תיאבון, אנרגיה נמוכה או תחושת חוסר ערך.

תופעות אלו מתרחשות גם בצורות אחרות של דיכאון, אך בדיכאון כפול התסמינים נוטים להיות מוגזמים וחמורים. הם פוגעים בתפקוד היומיומי באופן חמור ונוטים להחמיר את חוסר התקווה, להתקשות בביצוע משימות יומיומיות, להגביר את העצב והדכדוך רוב הזמן, עם חוסר יכולת למצוא הנאה בחיים, כולל נסיגה מבני משפחה וחברים, והתקפי עצבנות ובכי תכופים, המובילים למחשבות אובדניות.

חוסר התקווה עלול להוביל לתחושת רצון לוותר. אדם הסובל מדיכאון כפול מרגיש שהעולם כולו נגדו, שהעתיד עגום ושאינו מסוגל להשיב מלחמה. הרגלי חיים כגון שתייה מוגזמת של אלכוהול, שימוש בסמים, צריכה מוגברת של קפאין או חומרים רעילים, והעדר פעילות גופנית, תורמים לדיכאון כפול.

אבחון דיכאון כפול

תהליך האבחון כולל שאלונים הניתנים למטופל לפני התחלת הטיפול לשם מדידת רמת הדיכאון, חוסר התקווה, החרדה ותחושת השליטה על החיים. תוצאות האבחון הן בעלות השלכות חשובות לטיפול בדיכאון כפול.

בדיקות נוספות כוללות בדיקות מעבדה, שכן מגוון מצבים רפואיים עלולים לגרום, או להחריף, דיכאון כפול, כולל סוכרת, מחלות בלוטת התריס וסוגי זיהומים שונים. כשמצבים רפואיים נשללים, מתבצעת הערכה פסיכיאטרית, הכוללת הערכות לנוכחות ה"הפרעה" ובחינת נושאי חיים העשויים להוות את הגורמים לדיכאון.

איך מטפלים בדיכאון כפול?

הטיפולים הטובים ביותר הם הטיפולים המסייעים במהירות סבירה. תרופות נוגדות דיכאון מקלות על התסמינים בתוך חודש או חודשיים מתחילת צריכתם, והן עובדות ביעילות.

גם פסיכותרפיה משפיעה על תסמיני דיכאון כפול בתוך מספר חודשים, ולא שנים. אם הטיפול אינו מסייע, יש להתייעץ עם הרופא או המטפל ולשקול את שינוי גישות הטיפול.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום