דיכאון בהריון

דיכאון בהריוןעם ההריון מגיעים השמחה, ההתרגשות והפלא של חיים חדשים. אך עבור חלק מהנשים, ההריון מעיב על ההתנהלות הכללית באמצעות דיכאון, המעמיד את האם והתינוק בסיכון. בקרב למעלה מעשרה אחוזים מהנשים ההרות, הלידה הקרובה מהולה בתחושות מתמשכות של עצב, חוסר תקווה וחרדה, כמו גם תיאבון ובעיות שינה ירודים.

למרבה המזל, נשים הרות אינן צריכות לסבול ממצב זה. דיכאון ניתן לטיפול במהלך ההריון, עם טיפול פסיכולוגי ותרופות נוגדות דיכאון. במהלך ההריון, רופאים מנסים להימנע ממתן תרופות נוגדות דיכאון לנשים, אלא אם כן הדיכאון חמור או שקיימת היסטוריה של התקפי דיכאון בעבר. הם ממליצים על טיפולים אחרים, כגון פסיכותרפיה, המשמשת על מנת לסייע בהפחתת הצורך בתרופות נוגדות דיכאון.

הגורמים לדיכאון בהריון

דיכאון זה מופעל באמצעות שינויים הורמונאליים פתאומיים ואינטנסיביים. גורמים נוספים שעשויים לתרום למצב הם היסטוריה אישית או משפחתית של דיכאון, קיים ביחסים הזוגיים, אירועי חיים מלחיצים ובעיות או סיבוכים עם ההריון.

מהם התסמינים של דיכאון בהריון?

בנוסף לתופעות נורמאליות של הריון, כגון עייפות, יתכן שאישה סובלת מדיכאון, אם היא חווה חלק מהתסמינים הבאים:

  • תחושות עצב מתמשכות
  • חוסר ענין בתחביבים ופעילויות אהובות
  • קושי בריכוז ובקבלת החלטות
  • תחושות ומחשבות מתמשכות של חרדה
  • עצבנות וחוסר סובלנות במידה מוגברת מהרגיל
  • חרדה לגבי ההריון והלידה
  • תחושה כי שום דבר אינו מהנה או כיפי יותר, כולל ההריון
  • מחשבות על מוות או התאבדות.

טיפול והתמודדות

טיפול בדיכאון במהלך ההריון ולאחר הלידה כולל טיפולים פסיכולוגיים וטיפול תרופתי. נטילת תרופות כרוכה בסיכונים לעובר, אך אם הרופא קבע כי קיים צורך בטיפול תרופתי, והאישה אינה לוקחת את הטיפול או שהיא מפסיקה אותו, קיים סיכון כי הדיכאון יחמיר ויהווה סיכון משמעותי.

האישה והרופא צריכים לדון בסיכוני הטיפול התרופתי בדיכאון. דיון זה צריך לכלול את חומרת הבעיה, התקפי דיכאון קודמים, הסיכונים להחמרת המצב, אפשרות ההתמודדות ללא טיפול תרופתי, וסקירת הטיפולים שסייעו בעבר.

אם הדיכאון חמור, רופא המשפחה יפנה את האישה לצוות בריאות הנפש המתמחה בהריון ולידה. צוות זה יסייע בפיתוח תכנית טיפול מותאמת אישית, והאישה תקבל ייעוץ לגבי המשך הטיפול התרופתי, או הפסקתו בהדרגה, במקביל לקבלת טיפול פסיכולוגי. אם הדיכאון קל, הרופא ימליץ על טיפולים אחרים כגון יעוץ.

טיפול פסיכולוגי

טיפול זה מקל את תחושות הדיכאון והמטופלת מקבלת חוות דעת מקצועית לכל אותן מחשבות שליליות המתערבלות בראשה, כמו גם מספר הצעות מצוינות להתמודדות. המטפל מצייד את המטופלת בחגורת כלים מעשיים לטיפול בתחושות החרדה והדיכאון.

אין צורך לחשוש מטיפול פסיכולוגי. למרבה הצער, קיימת סטיגמה לגבי טיפול זה בתרבות הסביבה, אך טיפול זה מוביל לתחושת הקלה עצומה ומסייע במתן הכלים להתמודדות עם דיכאון, כמו גם מסייע להבין כי בעיות אלו הן נורמאליות, כך שאישה יכולה להפסיק להאשים את עצמה.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום