בריאות הנפש

טיפול פסיכולוגי לבני נוער

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

טיפול פסיכולוגי לבני נוערבני נוער רבים מתמודדים, במהלך תקופת ההתבגרות, עם קשיים נפשיים המשפיעים לא מעט על התנהלותם היום יומית וגם על תחושתם. קשיים אלה יכולים להופיע בדרגות עוצמה שונות ובמקרים מסוימים להיות קיצוניים מאד.

זיהוי הקושי על ידי ההורים או סביבתם הקרובה יכול להקל על המתבגרים ולאפשר להם לקבל את המענה הטיפולי המתאים להם, את הטיפול הפסיכולוגי שיעזור להם להתגבר על התקופה הלא קלה.

חשיבותו של הטיפול

בין אם אלו מחשבות לא נעימות, רגשות שצצים ועולים או כל דבר אחר, כל אלה, יכולים להשפיע על בני הנוער במהלך תקופת ההתגברות וליצור עבורם קשיים ומכשולים רבים. תחושות כאלו הן נורמאליות בגיל ההתבגרות, אולם כשהן יוצרות בעיות ומלוות בקשיים רגשיים עמוקים, יש צורך לפנות לטיפול פסיכולוגי, המוצע על ידי פסיכולוג המתמחה בטיפול בילדים ובבני נוער.

בעיות רגשיות אצל בני נוער יכולות להופיע כתוצאה מלחצים ומחרדה רבה, כתוצאה מאלימות במשפחה או על ידי הסביבה הקרובה, כתוצאה משינויים פיזיולוגיים ורגשיים רבים שחווה המתבגר בתקופה זו וגם לאור אירועי חיים לא קלים כמו גירושי הורים, מותו של אדם קרוב, פגישה מבן או מבת הזוג ועוד.

כל אלה, מובילים את המתבגר פעמים רבות להתבודדות המלווה בעצם רב מאד ובדיכאון לעיתים. במקרים מסוימים, תחושות אלו הופכות לעמוקות וחמורות יותר ומשפיעות על האופן שבו מתנהל המתבגר בחייו, בסביבתו הקרובה, בבית הספר ומול חבריו ובני המשפחה. הוא נמנע מפעילויות שונות, איננו מוצא עניין והנאה בחוגים או באירועים ומפגשים חברתיים ומסתגר בביתו לרוב.

המורכבות שבטיפול הפסיכולוגי

הטיפול הפסיכולוגי לבני נוער יכול להיות מאתגר ומורכב מאד. לעיתים אפשר לפתור את הבעיה בתוך תקופה קצרה ולעיתים, כשהיא סבוכה מאד, הטיפול בה יכול להיות ממושך. הקשר שנוצר בין המתבגר לבין הפסיכולוג משפיע באופן ישיר על מידת הצלחתו של הטיפול וזו גם הסיבה מדוע חשוב לשים דגש על בחירה נכונה של מטפל.

אפשרויות הטיפול השונות

נכון להיום מוצעות מספר שיטות טיפול לבני נוער: טיפול פרטני, טיפול קבוצתי או טיפול משפחתי. הטיפול הפסיכולוגי מותאם נקודתית למתבגר עצמו ולמצבו באופן כללי. במקרים מסוימים משלבים מספר שיטות טיפול יחד כדי להציע את המענה הטיפולי המקיף והטוב ביותר.

  • טיפול פרטני – הטיפול הפרטני, וכפי שניתן לנחש מעצם הגדרתו, הוא טיפול של "אחד על אחד". טיפול זה כולל מפגש אישי עם הפסיכולוג והוא מתייחס לבעיות שמהן סובל המתבגר. מדובר בשיחות, שבהן מעלה המתבגר את הקשיים שלו, את רגשותיו ואת מחשבותיו. הפסיכולוג, מצדו, מספק לו כלים להתמודד עם קשיים אלה והאתגרים הרבים הניצבים מולו, כשכל זאת נעשה במרחב מכיל ונוח מאד.
  • טיפול קבוצתי – במסגרת טיפול זה, הכולל קבוצה של מספר בני נוער המתמודדים עם בעיות זהות או שונות, יכול המתבגר להתנסות ביצירת קשרים חברתיים ובמקביל למצוא מרחב הכולל את קבוצת בני גילו, קבוצת השווים לו. עובדה זו מאפשרת לו לחוש בנוח יותר, להיפתח ולהרגיש שאיננו עומד לביקורת. ישנם מתבגרים שאינם חשים בנוח בשלבים הראשונים, אולם עם הזמן, ככל שמתקיימים יותר ויותר מפגשים, הם מוצאים את מקומם בקבוצה ומדברים באופן חופשי על קשייהם.
  • טיפול משפחתי – בטיפול מסוג זה משתתף המתבגר עצמו, הוריו ולעיתים גם אחיו ואחיותיו. בטיפול המשפחתי יכולים בני המשפחה כולם להתמודד יחדיו עם הבעיות המשפחתיות השונות, שהן עצמן משפיעות על המתבגר וביחד למצוא את הפתרונות שיעזרו לפתור אותן. הפסיכולוג, במהלך הטיפול, מספק לכל המשתתפים כלים מתאימים שיעזרו בכך ומציע להם מרחב מקבל ומכיל, העוזר להם להיפתח.
עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!