מהי פסיכותרפיה רוחנית?

פסיכותרפיה רוחניתפסיכותרפיה רוחנית היא גישה הרואה במערכות הגופניות והרגשיות של האדם כבלתי נפרדות ונעזרת בשילוב של גוף ונפש לצורך ריפוי. השיטות בהן נעשה שימוש בפסיכותרפיה רוחנית מטרתן להגיע למחוזות פנימיים של האדם על מנת להבינו טוב יותר ולחשוף את מוקד הסבל שלו. שיטות נפוצות במסגרת פסיכותרפיה זו הינן מדיטציה ונשימות הכוללות שינוי של מצבי תודעה, זאת מתוך תפיסה כי יש קשר ישיר בין גוף ונפש האדם.

גישה דומה לפסיכותרפיה הרוחנית היא פסיכותרפיה גופנית, שהטיפול באמצעותה עובד גם במישור הנפשי וגם במישור הגופני.

מדיטציה היא שינוי של מצב תודעתי באמצעות ביצוע טקסים מסוימים כגון שינויי נשימה, הגבלה של גירויים חיצוניים ופוקוס מוחלט בדבר אחד ללא משים לדברים אחרים כלל. התוצאה היא מצב של רגיעה. מקור המדיטציה הוא בכל דת משמעותית שקיימת בעולם – בודהיזם, הינדואיזם, איסלאם, יהדות ונצרות.

שתי צורות נפוצות של מדיטציה הם מדיטציה של היפתחות, שבה אדם מנסה להרפות מהמחשבות שלו על מנת לפתוח חדשות, ומדיטצית ריכוז שבה מנסים להתרכז בדבר מסוים – עצם או רעיון למשל. מדיטציה יכולה להפחית עוררות ויכולה להועיל בצורה משמעותית לאנשים שהם לחוצים מטבעם.

להלן ייסקרו היבטים של המודעות כדי להמחיש את החשיבות של פסיכותרפיה רוחנית בריפוי ובטיפול. הטיפול מתמקד בהיבטי התודעה השונים, ביכולת לנתק מחשבות מהמודעות וביכולת לשלוט בהן.

היבטים של מודעות

ההגדרה הרווחת של מודעות היא ההבחנה בין גירויים חיצוניים לבין גירויים פנימיים. כלומר, היכולת ליצור הבחנה בין אירועים שבסביבה, לתחושות גופניות, זכרונות ומחשבות. מודעות מערבת שני תפקידים: ניטור ושליטה.

  • ניטור – התפקיד המרכזי של מערכות החישה בגוף הוא לעבד מידע, כך יודעים על המתרחש בתוך הגוף ומחוצה לו. אולם חייב להיות ניטור מסוים של המידע כדי שלא תיווצר הצפה של מידע. במקרה של הצפת מידע, רמת הלחץ תעלה ולא יתאפשר תפקוד מיטבי. במצב בו קיים ניטור של מידע, אירועים שחשובים לצורך הישרדות מקבלים לרוב את כמות תשומת הלב הרבה ביותר – למשל אם קר לנו, ברור שנתמקד בתחושת הקור ולא בדבר אחר שעובר עלינו שהוא ככל הנראה יהיה בעל חשיבות פחותה.
  • שליטה – תפקיד אחר של המודעות הוא לתכנן ולהנחות את הפעילות אותה אנו מבצעים.

תת מודע

פרויד האמין שחלק מהמוח כולל זכרונות ומחשבות שאינם נגישים למודעות וחלק זה נקרא התת מודע. פרויד האמין שחלק מהמחשבות מדוכאות ומועברות לתת המודע, שם אותן מחשבות יכולות להמשיך להיות בעלות השפעה גם אם אין לנו מודעות אליהן. הן יכולות להשפיע עלינו בדרכים לא מודעות כמו חלומות ופליטות פה למשל.

הסברה היא שהדחפים הלא מודעים הם המקור למרבית הבעיות הנפשיות שלנו ולכן כדאי לנסות לאתר את הבעיות דרך התת מודע, על מנת להקל על הכאב שחווים.

אוטומטיות וניתוק

ישנן פעילויות שאנו מבצעים שהופכות להרגל, למשל קשירת שרוכים. בשלבים הראשונים צריכים להבין כיצד נעשה הדבר ובהמשך, אפילו לא חושבים על כך. כיום עם התפתחות המיחשוב המואץ, נכנסים לחיינו בכל פרק זמן חידושים טכנולוגיים אליהם אנו צריכים להסתגל. למשל, שידרוגים של תוכנת אופיס.

בשלבים הראשונים יידרש תרגול, על מנת להבין כיצד לתפעל את המערכת ובהמשך, העניין הופך לאוטומטי. איננו שמים לב כלל שאנו מבצעים את הפעולה, ואנחנו יכולים אף לבצע פעולות נוספות בו-זמנית (לדבר בטלפון למשל) ורק אם מתעוררת בעיה, אנו נתייחס להפעלה של המערכת החדשה. מצב אוטומטי זה דורש פחות שליטה מודעת.

מצב קיצוני אף יותר הוא ניתוק, המתייחס למחשבות שמתנתקות מיתר ההכרה ומתפקדות מחוץ למודעות. עדיין תתאפשר גישה אל המודעות. מצבי ניתוק הם בעלי יתרונות משמעותיים אשר מאפשרים לנו למשל להתמודד בצורה יעילה עם מצבי מתח – המחשבות הקשות מתנתקות מהמודעות ומאפשרות לפעול בצורה יעילה במצבים קשים.

סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום