בריאות הנפש

מהי פריצת דרך בטיפול פסיכולוגי?

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

פריצת דרך בטיפול פסיכולוגיכיצד ניתן לזהות התרחשות פריצת דרך בטיפול הפסיכולוגי, ומתי לצפות שאחת כזו תתרחש? אין אלו שאלות פשוטות אשר ניתן לענות עליהן כלאחר יד.

טיפול פסיכולוגי הוא תהליך מורכב, המשתנה בין מטופלים. אך כשפריצת הדרך מתרחשת במהלך הטיפול, היא מעידה על השגת יעדי הטיפול. לכן חשוב לזהות אותה.

זיהוי פריצת דרך בטיפול הפסיכולוגי

לא ניתן לתאר פריצת דרך באופן אובייקטיבי לכלל המטופלים. עבור כל מטופל, פריצת דרך בטיפול מתרחשת באופן שונה לחלוטין אצל כל מטופל. חלק מהמטופלים חווים פתיחת מחסום רגשי המובילה לשחרור רגשות עצום, אצל אחר יכולה זו להיות תובנה משמעותית אשר דווקא תוביל ללחץ ומועקה רגעיים.

דבר אחד הינו חד-משמעי, פריצת דרך בטיפול תרגיש כנקודה מהותית המלווה באפקטים רגשיים-נפשיים, גם אם היא לא בהכרח מובנת מבחינת משמעותה באותו הרגע. זהו רגע שבו מתרחש שינוי נפשי הנחווה כמהותי עבור המטופל. פעמים רבות זה מורגש גם בקרב המטפל שהנה הגיע רגע משמעותי, הכרוך בשינוי, אך ההשפעה האמתית היא על המטופל, ולא על הפסיכולוג.

במילים אחרות, רק המטופל יודע להעיד על פריצת דרך בטיפול, מאחר ועל רגע זה להחוות באופן סובייקטיבי, ועל המטופל לקחת את האחריות האישית המשתמעת מפריצת הדרך.

מה מהותה של פריצת דרך בטיפול?

אם נניח לרגע בצד את המושג המעורפל של "פריצת דרך", וננסה להתמקד ב"הצלחה" בטיפול, האינדיקציה העיקרית להצלחה הינה כמובן שינוי מהותי בהתנהלותו, הרגשתו, פעולתו ובחירתו של המטופל לפעול בדרך שונה בחייו. במילה "שונה" הכוונה היא למיטבית, כזו אשר משפרת את איכות חייו ואת יכולתו להתנהל באופן סובייקטיבי עם אחריות אישית.

פריצת דרך בטיפול פסיכולוגי יכולה להשפיע על החיים האישיים ועל הזוגיות, בבחירת מקצוע או קבלת החלטות משמעותיות בחייו. וגם בשינויים אשר לכאורה נראים מבחוץ קטנים וזניחים – אך עבור אותו המטופל מדובר בעניינים הרי גורל. האיווי הינו דבר סובייקטיבי, אשר משתנה בין מטופלים ולא ניתן להשוואה ביניהם.

בנקודת פריצת הדרך, המטופל מסוגל לקחת אחריות אישית סובייקטיבית על השלכות התנהגותו השלילית, להבין את מהותה, ולהתמודד באופן חיובי. זהו רגע המבטא שינוי בעמדתו הסובייקטיבית של המטופל, דבר אשר יחווה באופן מהותי עם השלכות ואפקטים רגשיים והתנהגותיים.

האם פריצת דרך יכולה להעיד על סיום הטיפול?

התשובה אינה חד-משמעית, וסביר להניח שלא. אומנם פריצת דרך משמעה נקודת שינוי מסוימת, אך אין זה אומר שכעת לא תהיה רגרסיה, או התדרדרות חזרה אל מצבים נפשיים קשים יותר.

במילים אחרות, אם ברגע מסוים בטיפול מתרחשת תובנה משמעותית, אין פירוש הדבר שמתרחשים שינויים בתסמינים הנפשיים, או שהמטופל מסוגל להתמודד באופן מלא עם האחריות האישית הסובייקטיבית הנלווית לקושי אשר בגינו אותו מטופל נמצא בטיפול.

הבנת הרגע בו הטיפול הסתיים היא תהליך מורגב, התלוי במיוחד בסוג הטיפול. אך פריצת דרך בטיפול פסיכולוגי היא רגע של עדות לתחילתו של שינוי, אך סוף טיפול אינו מסתמן כפריצת-דרך, אלא להפך, רגע שבו אין מה לומר, וגם אין צורך להמשיך ולומר בטיפול. במילים מסוימות, זהו המטופל אשר הגיע לרגע אשר בו ברור שאין הוא זקוק למטפל יותר, שכן הוא כעת ברשות ובזכות עצמו עם אחריות אישית על כל המשתמע מכך.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!