שקרן כפייתי

"אני השקרן הכי גדול שפגשתם פעם. זה נורא. אפילו כשאני הולך לקיוסק לקנות עיתון שקרן כפייתיומישהו שואל אותי לאן אני הולך, אני עלול להגיד שאני הולך לאופרה. זה איום." – 'התפסן בשדה השיפון'.

חוסר יושר היא דרך חיים עבור השקרן הכפייתי, שמספר את סיפוריו ללא כל סיבה נראית לעין ומשקר באופן קבוע על מנת לכסות על שקר נוסף. לפעמים, שקרים כפייתיים הם סימן להפרעה פסיכולוגית עמוקה יותר.

לרוב מוגדר שקרן כפייתי כאדם שמשקר מתוך הרגל. שקר הוא הדרך הרגילה שלו לענות על שאלות. שקרים כפייתיים מתחילים לעיתים קרובות בילדות ויכולים להימשך אל הבגרות, בדרך כלל ללא סיבה ברורה, אלא יותר מצורך כפייתי.

תסמינים של שקרנים כפייתיים

אחד מהתסמינים של שקרנים כפייתיים הוא חוסר הדאגה לגבי מה נכון או לא נכון. הם אינם מודאגים מכך שהשקרים שלהם עלולים לפגוע באנשים אחרים ובמערכות יחסים. הם יהיו מוכנים לשקר לגבי דברים גדולים וקטנים. גודל השקר חסר משמעות מבחינתם. הדבר היחיד המוביל אותם הוא הסתרת האמת. הם אינם זקוקים לסיבה מיוחדת על מנת לשקר, זו פשוט דרך חיים עבורם והטבע השני שלהם.

כיצד לזהות שקרן פתולוגי

שקרן פתולוגי לא יהיה מחובר לחלוטין למציאות. הוא מאמין לשקרים שהוא מספר, ומשתמש בשקרים על מנת לכסות כל היבט של חייו. החל מסכום הכסף אותו הוציא על ארוחת ערב, ועד לפעם האחרונה בה רחץ את הכלב שלו.

שקרן פתולוגי מרגיש שלכל חלק של תקשורת אותה הוא חולק יש משמעות אסטרטגית לגבי הצגת עמדתו או התועלת שתצמח לו מכך. השהות ליד אדם שמשקר על בסיס עקבי מתסכלת ומפגינה חוסר כבוד. מספר רמזים וצעדים יכולים לעזור לזיהוי שקרן כפייתי:

  • הבנת מה הוא שקרן פתולוגי – סוג השקר של שקרן כפייתי נוטה להתפתח בשלב מוקדם בחיים, לעיתים כתגובה לבית או לבית הספר, במצבים בהם שקר נראה כפתרון טוב יותר מאמירת האמת. שקרן כפייתי משקר מתוך הרגל רע, ולא כתכונה מניפולטיבית.
  • עקביות – פרטי המידע אותם מוסר השקרן הכפייתי משתנים ומתפתחים כל הזמן ואינם שומרים על עקביות.
  • השוואת הסיפורים – על מנת לזהות שקרן כפייתי, יש להשוות את סיפוריו עם חברים משותפים, על מנת לקבוע אם הסיפור השתנה או עוצב מחדש. פרטים מסוימים עשויים להתגלות כהפוכים, יוצרים דרמה או מושכים תשומת לב.
  • תשומת לב – חלק מהסיבות בגינן שקרן פתולוגי נאלץ לשקר הן משום שהוא עשוי לרצות להיות באור הזרקורים ובמרכז היקום. הוא יעשה כל מה שהוא יכול על מנת לגרום לזה לקרות.
  • התמכרויות או סודות – שקרן פתולוגי יכול להתחיל לשקר במקביל להסתרת התמכרות לאלכוהול, סמים, בילוי זמן ממושך מידי באינטרנט או בהימורים. השקרים יכולים להיגרם גם בעקבות מצב רפואי דוגמת בולימיה או אנורקסיה.
  • בחינת התגובה – כאשר השקר שלו מתגלה, שקרן כפייתי נשבר מיד ואומר את האמת.
  • קביעה אם האדם מחובר למציאות – שקרן פתולוגי הוא אדם שבדרך כלל אינו מחובר למציאות ומתקשה לשמור על עקביות בהתנהלות חייו.

טיפול בשקרנים כפייתיים

טיפול מקצועי עשוי לעזור לשקרן כפייתי ללמוד לומר את האמת. בדומה לטיפול בכל התמכרות אחרת, על השקרן הכפייתי להכיר בבעיה שלו לפני שיוכל להתחיל את הדרך אל ההחלמה. הטיפול יכול לכלול יעוץ קבוצתי והתערבויות מקצועיות אחרות, אשר יעזרו למטופל להבין טוב יותר את מצבו.

כמו כן, אם המטפל מבין את הגורם המניע אדם לפתח שקרנות כפייתית, יכול הטיפול להיות יעיל יותר. ייתכן שבעת הטיפול יתגלו הפרעות אישיות אחרות דוגמת הפרעה נרקיסיסטית, הפרעה דו קוטבית או הפרעת אישיות גבולית.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום