התמכרות לאלכוהול

כאשר הרגלי שתיית אלכוהול התמכרות לאלכוהולחוצים את הקו משימוש מתון או חברתי, לבעיית שתייה המאופיינת בצריכת אלכוהול על מנת להתמודד עם קשיים או כדי להימנע מתחושות רעות, הם נמצאים בשטח מסוכן שיכול להיות מוגדר כהתמכרות.

לכן חשוב להיות מודע לסימני האזהרה ולנקוט צעדים על מנת להתמודד עם התופעה. הבנת הבעיה היא הצעד הראשון להתמודדות איתה. מאחר ושתיית אלכוהול כל כך נפוצה בקרב תרבויות רבות והשפעותיה שונות כל כך מאדם לאדם, אין זה קל להבין איפה הגבול בין שתייה חברתית להתמכרות לאלכוהול.

הגורמים להתמכרות לאלכוהול

גורמים רבים קשורים להתמכרות לאלכוהול, ביניהם גנטיקה, סביבת הילדות, סביבה חברתית ובריאות נפשית. אנשים בעלי היסטוריה משפחתית של אלכוהוליזם או הקשורים בקשר הדוק עם שתייני אלכוהול כבדים, נוטים יותר לפתח התמכרות לאלכוהול. אנשים הסובלים מבעיות נפשיות דוגמת חרדה, דיכאון או הפרעה דו קוטבית נמצאים גם הם בסיכון גבוה במיוחד להתמכרות לאלכוהול.

אבחון עצמי

אנשים שמזהים בעצמם את התסמינים הבאים, סובלים ככל הנראה מהתמכרות לאלכוהול:

 • כאשר הם מרגישים אשמים או מתביישים בהרגלי שתיית האלכוהול שלהם.
 • כאשר הם משקרים לסביבה או מסתירים את הרגלי השתייה שלהם.
 • כאשר יש להם חברים או בני משפחה המודאגים מהרגלי השתייה שלהם.
 • כאשר הם מרגישים צורך לשתות אלכוהול על מנת להירגע או להרגיש טוב יותר.
 • כאשר הם שותים אלכוהול על מנת להירגע ולהקל על הלחץ בעקבות מאורעות, התרחשויות או גורמים המעציבים אותם.
 • כאשר הם שותים אלכוהול בכמות גדולה יותר מכפי שהתכוונו.

תסמינים נפוצים

 • כאשר אדם מזניח באופן תכוף את תחומי האחריות שלו בבית, בעבודה או בלימודים בעקבות שתיית אלכוהול.
 • שימוש באלכוהול במצבים בהם השתייה מהווה סכנה פיזית, כגון שתייה בזמן נהיגה, או ערבוב תרופות מרשם עם אלכוהול בניגוד להוראות הרופא.
 • המשך שתיית האלכוהול עד להשתכרות גם כאשר ההרגל גורם לבעיות במערכות היחסים, שיבוש מצבים חברתיים או התנהגות אלימה.

התמכרות לאלכוהול – תופעות פיזיות ופסיכולוגיות ארוכות טווח

ההשפעות ארוכות הטווח של שימוש באלכוהול יכולות להיות הרסניות ואפילו לגרום לסכנת חיים. התמכרות כרונית לאלכוהול עלולה להשפיע לרעה על כמעט כל מערכת איברים. השפעות התעללות ההתמכרות לאלכוהול על הגוף כוללות חוסר איזון ויציבות, תזונה לקויה, לחץ דם מוגבר וקצב לב לא סדיר.

בעקבות התמכרות לאלכוהול, גברים יכולים לסבול מאימפוטנציה ונשים מווסת לא סדירה. בנוסף, גורמת ההתמכרות לבעיות במערכת העיכול כגון שחמת הכבד והלבלב. לעיתים יתכנו גם הפרעות בתפקודי המוח.

תכניות שיקום והתמודדות לטיפול בהתמכרות לאלכוהול

אנשי מקצוע ממליצים על טיפול בהתמכרות לאלכוהול באמצעות ייעוץ פסיכולוגי קצר, קבוצה לעזרה עצמית, קבוצת תמיכה, או במקרים חמורים יותר, יופנו לקבלת טיפול גמילה. תכניות גמילה לטיפול בהתמכרות לאלכוהול הן תוכניות שניתן לבצע במסגרת מרכזים רשמיים. טיפול הגמילה מבוצע בדרך כלל במרכז טיפול בהתמכרות או בבית חולים. את הגמילה מבצעים בדרך כלל רופאים, אחיות ואנשי מקצוע מוסמכים. לעיתים קרובות מטפלים אנשים המכורים לאלכוהול בשיטת גמילה עצמית.

טיפול קבוצתי יכול לסייע למכורים לאלכוהול להישאר פיכחים. התערבויות משפחתיות להפרעות אלכוהול נוטות להיות יעילות. במקרים החמורים של ההתמכרות, קיימת אפשרות לקבל תהליך גמילה ארוך טווח הכולל מגורים, ונמשך כשלושה עד חמישה חודשים. הגמילה כוללת טיפול בקשרים חברתיים, בעיות חינוך ובעיות משפחתיות.

אלכוהוליזם, או תלות אלכוהולית, הינה מחלה כרונית בעלת גורמים גנטיים, פסיכולוגיים וסביבתיים המשפיעים על ההתפתחות שלה. במרבית המקרים מדובר במצב מתקדם ואף קטלני.

על פי הNIAAA (המכון הלאומי לאלכוהוליזם בארצות הברית), אנשים הלוקים באלכוהוליזם עלולים לחוש באחד או יותר מן המצבים הבאים:

 • תלות פיזית – תסמיני גמילה כגון בחילות, הזעות ורעידות בגוף לאחר הפסקת השתייה.
 • עמידות – צורך לשתייה מרובה מדי של אלכוהול על מנת להרגיש את ההשפעות של המשקה.
 • דחף –  התמכרות וצורך חד וחזק לשתות.
 • איבוד שליטה – חוסר יכולת הפסקת השתייה ברגע שמתחילים.

על פי הNIAAA, כ20% מהלוקים במחלה העוברים טיפול תרופתי, מדווחים על רמת שתייה הנחשבת למסוכנת וכי הם נמצאים בסיכון גבוה לפיתוח בעיות בריאותיות המיוחסות לשתייה מופרזת של אלכוהול. בנוסף, המכון הגדיר את הכמות והתכיפות השבועית של צריכת אלכוהול הנחשבת לברת סיכון בקרב גברים ונשים.

הכמות, התכיפות והעקביות של צריכת האלכוהול הנדרשות לפיתוח מחלת האלכוהוליזם משתנה משמעותית בין אדם לאדם. התגובה של בני האדם לאלכוהול עשויה להשתנות בהתאם לגיל, המצב הבריאותי הכללי והתרופות שהם עשויים לקחת ביומיום.

עבור חלקם, כמות מועטת יותר של משקאות אלכוהוליים עלולה לגרום לבעיות בריאותיות. זאת הסיבה, למשל, מדוע מייעצים לנשים הרות, או כאלו שמתכננות להיכנס להריון, להימנע מצריכת אלכוהול שכן לא ידוע מהי רמת האלכוהול הבטוחה עבורן.

הסיכונים העיקריים של אלכוהוליזם

הסיכונים הבריאותיים העיקריים של אלכוהוליזם כוללים מחלות לב וכבד, מספר סוגים של מחלת סרטן, דלקת הלבלב והפרעות במערכת העצבים. סיכונים אלו לרוב מתפתחים באופן הדרגתי וניכרים לעין רק לאחר שתייה כבדה לאורך זמן ממושך.

הכבד פגיע במיוחד למחלות המיוחסות לשתייה כבדה, כאשר הנפוצות והשכיחות ביותר הן צהבת אלכוהולית ושחמת הכבד. נשים נוטות להיות יותר רגישות לתופעות של צריכת האלכוהול ועשויות לפתח בעיות בריאותיות הקשורות לכך הרבה יותר מהר מהגברים ותוך צריכה מועטת יותר של אלכוהול.

צריכת אלכוהול בזמן ההיריון עלולה להוביל להפלות, לידות מוקדמות, משקל לידה נמוך ובעיות נוספות אצל התינוק, כגון תווי פנים חריגים, פגם באברים (מוח, לב וכדומה), בעיות גדילה, שמיעה וראייה. נזק מוחי בקרב תינוקות כתוצאה מצריכת אלכוהול בזמן ההיריון עלול להוביל ללקויי למידה חמורים ומיומנויות דלות להפעלת שיקול דעת וחשיבה לכל החיים.

מחקרים אשר בוצעו בתחום גילו כי גם צריכה מתונה או מועטת של אלכוהול טומנת בתוכה סיכונים ברמות כאלו ואחרות לבריאות התינוק וכפי שצוין קודם, הכמות הבטוחה המדויקת עודנה לא ידועה.

דפוס כפייתי אלכוהולי (Alcohol Abuse)

דפוס כפייתי אלכוהולי מוגדר כשתיה מופרזת  של אלכוהול הגורמת למספר מצבים כגון כישלון בביצוע מטלות חשובות בבית, בעבודה ובלימודים או בעיות משפטיות המיוחסות לצריכת האלכוהול כמו מעצרים בעקבות נהיגה תחת השפעת האלכוהול וכדומה.

זהו מצב חמור פחות מאלכוהוליזם. אנשים הסובלים משתיה מופרזת של אלכוהול לרוב לא חשים בחשק עצום למשקה או נוטים לאבד שליטה בכמות הצריכה שלהם או להיות תלויים בו מבחינה פיזית, אולם הם עשויים לפתח תופעות בריאותיות שליליות כגון מחלת כבד, כפי שכבר צוין קודם לכן.

בארץ, אלפי אנשים סובלים מאלכוהוליזם. על פי איגודי הגמילה השונים, גברים נוטים להיות תלויים יותר במשקה האלכוהולי או להתמודד עם בעיות אלכוהול יותר מנשים, וכי צריכת האלכוהול נמצאות בשיאן בקרב בוגרים צעירים בין הגילאים 18-29 וברמה הנמוכה ביותר בקרב גברים מעל גיל 65.

קראו עוד:

התמכרות למורפיום

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום