ביופידבק לטיפול בהפרעות נפשיות

ביופידבק לטיפול בהפרעות נפשיותהרפואה המשלימה, האלטרנטיבית, יוצאת מנקודת הנחה שישנו קשר הדוק בין הגוף לנפש, וככזו מציעה מגוון רחב של טיפולים, המתאימים במקרים של בעיות פיזיולוגיות שונות או בעיות נפשיות.

ביופידבק היא אחת משיטות הטיפול, המתאימות לסובלים מהפרעות נפשיות והיא כוללת שימוש במכשיר מיוחד, הבוחן תהליכים גופניים המתרחש בגוף המטופל, תוך התייחסות אליהם עד לכדי היכולת לווסת אותם ולשלוט בהם.

מהו ביופידבק?

הביופידבק הינו שיטת טיפול משלימה, המתמקדת, כמו שיטות אחרות, בקשר ההדוק שבין הגוף לנפש. המטרה העיקרית של שיטה זו היא להגביר את רמת מודעותו של המטופל אל התהליכים שהו חווה, תהליכים אוטומטיים ונורמאליים ובכך לווסת את עוצמתם ולשלוט בהם כדי שלא ישלטו בו.

במהלך הטיפול רוכש המטופל כלים חשובים לעשות זאת ומפתח את מיומנויות השליטה בתחושותיו ובתהליכים השונים שהוא חווה. בעזרת מכשיר מיוחד יכול המטופל לבחון את מידת הצלחתו, היכולת שלו לשלוט בתהליכים השונים ולווסת אותם, מה שמאתגר אותו יותר וגם מדרבן אותו להמשיך בטיפול עד שיגשים את המטרות שאותן הוא רוצה להשיג.

למי מתאים הטיפול בביופידבק?

הטיפול באמצעות ביופידבק במקרים של הפרעות נפשיות מתאים לכל אלה המעוניינים להימנע מתרופות פסיכיאטריות, בין אם בשל תופעות הלוואי הנלוות להן לעיתים ובין אם בשל ניסיונם הלא מוצלח עם תרופות אלו.

הטיפול מתאים למטופלים המעוניינים לרכוש כלים חשובים ולפתח מיומנויות שונות, כחלק מיכולתם לשלוט בעוצמות הרגשות או במחשבות השליליות, המלוות את חיי היום יום שלהם ומהוות חלק בלתי נפרד מההפרעה הנפשית שממנה הם סובלים.

אופן הטיפול

במהלך הטיפול נעשה שימוש במכשיר מיוחד, הבוחן פרמטרים שונים, כמו מתח שרירי, לחץ דם, נשימה, זרימת דם במוח, דופק, טמפרטורת הגוף, המוליכות החשמלית של העור ועוד. פרמטרים אלה מוצגים באופן ויזואלי, בין אם באמצעות אנימציה מיוחדת ובין אם באמצעות גרף, וכך מקבל המטופל משוב על השתתפותו בתהליך.

התוצאות שמופיעות על מסך המחשב, שאליו מחובר המכשיר, מלמדות את המטופל לא מעט על התהליכים השונים שהוא חווה, כחלק מההפרעה שממנה הוא סובל, בין אם אלה תהליכים הקשורים למערכת העצבים כולה או אולי לשריר אחד בודד.

הטיפול, ובעיקר – השימוש במכשיר הזה כפידבק על מצבו, מאפשר לו ללמוד כיצד לשלוט באותן מערכות ולהשפיע באופן זה על המדדים הגופניים, הנלווים להפרעה הנפשית. הדבר נעשה באמצעות טכניקות שונות, המסייעות לו בכך, כמו דמיון מודרך, הרפיות למיניהן, מיקוד קשב, נשימה סרעפתית ועוד.

יתרונות וחסרונות של הטיפול בביופידבק

אחד מיתרונותיו של הביופידבק, בהשוואה לטיפולים אחרים שנועדו לסובלים מהפרעות נפשיות, הוא העובדה שהוא נטול תופעות לוואי. לא מדובר בטיפול תרופתי, בטיפול פולשני, כי אם טיפול שהוא תהליך למידתי, העוזר למטופל לבחון את התהליכים השונים המתרחשים בגופו כשהוא חווה רגשות או מחשבות מסוימות, כחלק מההפרעה הנפשית שממנה הוא סובל.

החיסרון הוא שלא מדובר בטיפול קצר מודע. על המטופל לשתף פעולה, לקחת חלק בתהליך וגם לתרגל אותו באופן פעיל. הטיפול כולל סדרה של מפגשים, שבמהלכם הוא מקבל כלים חשובים, שיוכלו לעזור לו בהמשך. המטופל נדרש להיות אקטיבי ולא פסיבי (בעוד שבטיפול תרופתי הוא יכול להיות פסיבי לחלוטין) כדי לאפשר את הצלחתו של התהליך.

מטפלים בביופידבק

ביופידבק לטיפול בהפרעות נפשיות הוא פתרון נהדר לסובלים מכך, המחפשים דרכים יעילות שתעזורנה להם להתמודד עם הסימפטומים הקשים הנלווים להפרעה ועם חוסר יכולתם, לעיתים, לתפקד כראוי במהלך היום יום. טיפול זה מוצע על ידי מומחים בתחום, בעלי הכשרה רלוונטית ועם ניסיון בטיפול באמצעות ביופידבק.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום