גישור גירושין

בעולם בו אנו חיים, בהחלט ניתן למצוא אהבת נצח. כמעט כל אדם יכול לספר על הוריו, קרובי משפחה או מכרים אחרים אשר חיים יחדיו עשורים רבים. למרבה הצער, התמונה אינה כה ורודה בכל המקרים: לא מעט נישואין מסתיימים להם לאחר מספר חודשים, שנים, או עשורים מסיבות שונות, כך שכל אחד מהצדדים נאלץ להתחיל פרק חדש בחייו ובכוחות עצמו.

אחד משלושה – זהו יחס הזוגות אשר מתגרשים. במילים אחרות: על כל שני זוגות שחיים באושר ובעושר שנים רבות, יש זוג אשר יסיים את חייו המשותפים. אולם, גם הסיום הזה אינו חייב להיות עגום, ואופציה של חלוקה הוגנת של הציוד, במסגרת גישור גירושין, אפשרית בהחלט.

גירושין בדרכי שלום

ברור כי גירושין הוא תהליך שאינו פשוט כלל מבחינה נפשית או רגשית. ההחלטה לסיים את החיים המשותפים עם אדם שביליתם חלק גדול בחייכם עימו, וכי סביר להניח שיש לכם רכוש משותף או ילדים שזקוקים ליחס חם ואוהב- עלולה בהחלט ליצור מתחים וכעסים בין בני הזוג ולגרום למשבר עבור כל אחד מהצדדים (להרחבה: השפעת הגירושין על בעיות נפשיות).

גישור גירושין הוא תהליך אשר נועד להסדיר את סיומו של קשר נישואין בין בני זוג, כך שהוא יתבצע באופן האידיאלי ביותר. בכל מקרה של גירושין עולות סוגיות רבות הנוגעות לרכוש המשותף, למשמורת על הילדים, לזכויות הפיננסיות וכן הלאה, אשר ערכן לא יסולא בפז.

גישור גירושין – מהו?

גישור גירושין מתייחס למצב שבו בני הזוג מעוניינים לסיים את יחסיהם בכבוד ובהסכמה. ההליך מתבצע באמצעות משא ומתן בין הבעל והאישה, אשר לא נערך בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני, אלא באמצעות מגשר מוסמך, אשר מקובל על שני הצדדים.

גורם מקצועי זה (לרוב עורך דין, עובד סוציאלי, פסיכולוג או יועץ חינוכי) פועל למען הבנה משותפת של שני הצדדים בסוגיות האמורות. בתום ההליך, ניתן לאשר את הסכם הגישור אצל כל אחת מהערכאות המשפטיות הרלוונטיות, כך שהוא מקבל תוקף רשמי ונחשב להסכם קביל בכל קנה מידה.

גירושין עם ילדים

גם אם הליך הגישור מתייחס לנושאים כמו דמי מזונות וחלוקת רכוש, הרי שבמרבית המקרים הדגש בו מושם על המשפחה המשותפת. במילים אחרות: גישור הגירושין יאושר רק אם מובטחת בו טובת ילדי ההורים (במידה וקיימים) בעתיד הנראה לעין. הדבר נעשה מתוך מודעות כי הליך פרידה אשר נעשה באופן שאינו ראוי עלול בהחלט ליצור משבר רב שנים אצל הילדים המשותפים, ולפגוע בהיבטים רבים של חייהם.

הסכם גישור

נקודה חשובה שיש להבהיר נוגעת למהות ההסכם שמתקבל בסופו של דבר. ובכן, המדובר הוא בהסכם פשרה, ולא בפסק דין או בגזירה. גישור הגירושין יאושר רק אם כל אחד מהצדדים יחתום עליו בהסכמה מלאה, מבלי שדבר נכפה עליו. בדרך כלל, עד להשגת ההסכמה המיוחלת כל אחד מהצדדים צריך לוותר על חלק מרצונותיו (שיטת ה"תן וקח"), מתוך הבנה כי יקבל דברים אחרים בתמורה.

גישור גירושין – יתרונות

גישור גירושין טומן בחובו יתרונות רבים, אשר הופכים אותו לא פעם למועדף על ידי בני הזוג לסיום דרכם המשותפת. בדרך כלל, תהליך הגישור מהיר באופן יחסי, וכולל מספר פגישות משותפות עם המגשר בלבד. זאת, כמובן, להבדיל מהסחבת והבירוקרטיה המשפטית אשר עלולה בהחלט להימשך שנים על גבי שנים.

גם מבחינה פיננסית ההליך משתלם, מאחר והוא זול יותר מאשר כניסה לעולם המשפטי. וזה עוד בלי להתייחס לעובדה שקשר רב שנים אשר מסתיים בלחיצת יד, בהסכמה הדדית או אפילו בחיוך עדיף בעשרות שנים על סיומו בדרך משפטית, קרירה ורווית מחלוקות.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום