9 סימנים וסימני אזהרה לדיכאון סמוי

סימנים לזיהוי דיכאון סמויכל אחד מאיתנו חווה לעיתים עצב. זהו אחד הרגשות הבסיסיים המלווים את המין האנושי, אבל דבר אחר לגמרי הינו הדיכאון.

לא יהיה זה מדויק לקבוע שדיכאון הוא פשוט עצב שמתבטא בדרגה מעט יותר חמורה. דיכאון הינו חוויה הרבה יותר ממושכת, שלעיתים איננה מודעת אפילו למי שסובל מכך וגם האנשים הקרובים אליו ביותר עשויים לפספס את קיומו אצל יקירם. הוא פוגע בתפקוד התקין של מערכת החיסון, משפיע על האופן בו אנו חושבים ופועלים ועלול אף להוביל להתאבדות. מהם הסימנים שיוכלו לסייע באבחון.

נדודי שינה ממושכים

סימן חשוב לדיכאון סמוי ניתן למצוא בקושי להירדם. אם אתם מוצאים את עצמכם שוב משוב מתקשים להירדם בלילה ומנמנמים שוב ושוב במהלך היום, זה בהחלט אפשרי שאתם מדוכאים. יש לציין כי לא מדובר בקושי להירדם מפעם לפעם אלא בתקופה ממושכת יותר ועקבית.

בקרב אנשים מסוימים, הדיכאון מתבטא באופן הפוך לחלוטין – נטייה לישון לאורך הרבה יותר שעות, סוג של בריחה לתוך השינה.

תשוקה מינית נמוכה

סימן נוסף שעשוי להצביע על נוכחות דיכאון סמוי הוא חשק מיני נמוך. אנשים מדוכאים מדווחים על ירידה של ממש בתשוקה המינית ביחס לתקופות מאושרות יותר בחיים.

נטייה לעצבנות

קיימת ההנחה כי אנשים מדוכאים נוטים להסגר בתוך עצמם, הם פחות דברניים ויותר שתקניים. זה אומנם נכון אבל במקרה של דיכאון סמוי, תופיע גם תופעה של נטייה לעצבנות. קושי להכיל, תגובות לחץ שאינן אופייניות להתנהגות הרגילה, מהווים תמרור אזהרה.

הקושי לחוות עונג והנאה

דיכאון סמוי מלווה במקרים רבים בחוסר רצון לחייך או לצחוק. אם מתרחשת ירידה בהנאה מפעילויות שבעבר גרמו להנאה, זו סיבה לדאגה. לא חסרות דוגמאות לכך – ירידה מתמשכת במצב הרוח מקשה על ההנאה גם מהדברים הקטנים של החיים כגון יציאה לבילוי, ארוחה במסעדה, מפגש חברתי, פעילות ספורטיבית וכיוצא בזה.

קשיי ריכוז

אנשים שסובלים מדיכאון סמוי מתקשים להתרכז, ובמקרים רבים קושי זה מתבטא גם בשכחנות מרובה, מחשבות שמתפזרות וקשיי זיכרון.

הכל נראה שלילי

דיכאון סמוי מלווה בשימוש מטאפורי במשקפיים שחורים. כאשר כמעט כל היבט בחיים נראה שלילי, כאשר מתקשים למצוא נקודות חיוביות ואת האופטימיות תופסת פסימיות ותחושה של חוסר תכלית, אסור להתעלם וחשוב לפנות לעזרה.

מראה מוזנח

סימן בולט נוסף לנוכחות דיכאון סמוי הוא שינוי במראה החיצוני. אם במקום מראה מטופח מתחילים להזניח את ההופעה, לא דואגים להיגיינה לאורך זמן, לתסרוקת, לאיפור וכיוצא בזה – אין מדובר בעצב זמני קצר.

חוסר אכפתיות

דיכאון סמוי מלווה רבות בתחושה של חוסר אכפתיות כללי. לעיתים קיימת גם הרגשה שאין טעם לפעול, כי להתנהגותנו אין השפעה חיובית או מקדמת.

חוסר תיאבון וירידה במשקל

חוסר תיאבון, אכילה ללא הנאה וירידה במשקל מהווים סימנים נוספים לדיכאון סמוי. זאת, בהנחה שלא קיימת מחלה גופנית שמאופיינת בתסמינים זהים.

קראו גם:

מהי ציקלותמיה?

 

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום