טיפול בכעסים – איך מצליחים לשלוט על הכעסים?

טיפול בכעסים – איך מצליחים לשלוט על הכעסים?כעס, תסכול גדול וזעם, שמצטבר לאורך הזמן, יכולים לגרום לאיבוד שליטה, להתפרצות מילולית קשה, המלווה לעיתים גם באלימות פיזית. הכעס יכול להופיע בעוצמות ובדרגות שונות ולפגוע באיכות החיים וכמובן גם בסביבה כולה.

הוא יכול להיות מופנה כלפי בני המשפחה, כלפי החברים הקרובים, כלי עמיתים לעבודה ואפילו כלפי נותני שירות. במרבית המקרים הוא חסר פרופורציות, כלומר מנותק לחלוטין מהסיטואציה עצמה, שהובילה לכך. ישנן כיום לא מעט מסגרות, המציעות מענה לגברים, המעוניינים ללמוד כיצד לשלוט בכעס שלהם ובעיקר גם להבין מהיכן נובע הכעס, מה הסיבה לו.

הגורמים להתפרצויות הכעס כחלק מהטיפול בו והאופן שבו הוא בא לידי ביטוי

לפני שמתחילים עם הטיפול עצמו ומיישמים את הכלים החשובים, שיעזרו בשליטה בכעסים, חשוב לדעת מהם הגורמים להתפרצויות הכעס, ולנסות להבין מהיכן הם מגיעים. כעס שהוא בלתי נשלט, כזה המצריך חיפוש אחר טיפול מתאים, יכול לבוא לידי ביטוי בשני אופנים: התפרצות שאיננה פרופורציונאלית הנובעת בשל הדחקת רגשי הכעס כדי שלא לפגוע בסביבה והצטברות רגשות כעס למשך תקופה ארוכה, או התפרצות חוזרת ונשנית כלפי הסביבה (הרחוקה וכמובן גם הקרובה).

הגורמים להתפרצויות עצמן יכולים להיות שונים בין אחד למשנהו. לעיתים הדבר נובע בשל פגיעה מילולית, פגיעה נפשית או פגיעה פיזית מצדו של אדם קרוב, לעיתים הדבר נובע בשל השפלה או זלזול, לעיתים מופיעות התפרצויות הכעס כמסווה לרגשות אחרים, כמו חוסר ביטחון, חרדת נטישה, בושה, עלבון, תסכול, רגשי נחיתות, דימוי עצמי נמוך ועוד, ופעמים אחרות הדבר קשור לחשיבות עצמית יתרה, כלומר  – לאגו מפותח יתר על המידה.

שיטות טיפול שונות

הטיפול בכעסים יכול להיעשות באמצעות מספר שיטות. אחת האפשרויות המוצעות כיום הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי. טיפול זה, וכאן הוא יתרונו העצום, הוא טיפול קצר מועד ומכוון מטרה. הוא מספק למטופל כלים חשובים שיעזרו לו להתגבר על הכעסים הבלתי נשלטים ולאמץ, במקומם, אורח חיים נכון יותר.

מטרתו להחליף את התגובות חסרות הפרופורציה, את התגובות האגרסיביות, בהתנהגות פרודוקטיבית, מכוונת מטרה. הטיפול עוזר למטופל לזהות את המחשבות ואת הרגשות, המובילות אותו לתחושת כעס, הנוטה להצטבר, ולהחליף אותן במחשבות, המתאימות לסיטואציה עצמה, מחשבות ריאליות. הוא מלמד טכניקות שונות, שאפשר ליישם אותן כחלק מהתרגול לשליטה בכעסים, טכניקות הרפיה, העוזרות גם להפחתת הרגשות השליליים.

אפשרות טיפול אחרת היא במסגרת סדנא, הכוללת קבוצה של גברים, המעוניינים ללמוד כיצד לשלוט בכעסים. סדנא זו מספקת להם מרחב בטוח ומקבל יותר, מקום שבו הם יכולים להביע את עצמם ללא כל חשש. במהלך הסדנא מקבלים המשתתפים כלים חשובים, שיעזרו להם לשלוט בכעס ולהחליף את המחשבות השליליות, שמציפות אותם לא אחת, במחשבות חיוביות.

הסדנא מאפשר להם לבטא את עצמם, ללמוד דרכים בונות יותר לנהל את הכעסים ולשלוט בהם מבלי להגיע למצב של התפרצויות זעם וגם ליצור יחסים תקינים עם הסביבה כולה, שלרוב נפגעת באופן ישיר מהתנהגות זו. סדנאות מסוג כזה כוללות בדרך כלל מספר מפגשים והן מתקיימות במכונים, המתמחים בכך.

לסיכום

כעסים שאינם נשלטים, הבאים לידי ביטוי בהתפרצויות זעם, באלימות מילולית או פיזית, יכולים לפגוע בתפקוד היומיומי ולהשפיע על קשריהם של הגברים עם הסביבה. בין אם מדובר בטיפול קוגניטיבי ובין אם בכל שיטת טיפול אחר, זוהי הזדמנות לנווט את הרגשות השליליים ואת ההתנהגות האימפולסיבית לכיוון חיובי ומקובל יותר. הדרך מצריך שיתוף פעולה, סבלנות רבה וגם פתיחות, הן אל התהליך עצמו והן אל המטפל או הצוות, שמעביר את הסדנא.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום