המחסומים הרגשיים שמונעים מכם לתקשר ביעילות

מחסומים רגשיים לתקשורת יעילהבכדי שאדם יוכל להגיע לתוצאה מסוימת, להשיג את המטרה אותה הוא הציב לעצמו ולהתגבר על מכשולים, עליו להשתמש באמצעי הפשוט ביותר – תקשורת. תקשורת אפקטיבית היא תקשורת שמקדמת אותנו, שמצמיחה אותנו ושמאפשרת לנו לחצות את הגבולות.

יחד עם זאת, פעמים רבות, המימד הרגשי שלנו עוצר מבעדו להגיע אל המטרה. רגשות כמו כעס, דכאון וחרדה משתלטות על המודע שלנו ועוצרות אותנו.

מהם מחסומים רגשיים?

מחסום רגשי הינו המקום שעוצר אותנו, בצורה אוטומטית ובלי שהקדשנו לו מחשבה. לכל אחד מאיתנו יש מחסומים רגשיים כאלה ואחרים, ולא תמיד אנחנו יודעים לזהות את המקור שלהם. עם השנים, אדם מסגל לעצמו התנהגויות מסוימות, אשר חלקן עלולות לעצור אותו מכדי להגיע אל יעדים, אל הצלחה ואל המטרה.

הישגים אלו עשויים להתבטא בהתפתחות אישית, מערכת זוגיות, קריירה ועוד. אותם רגשות עוצרים אותנו מכדי להתקדם ואף כובלים אותנו אל תוך מציאות שלא תמיד מתאימה לנו.

כעס: המחסום הרגשי המשמעותי ביותר

במקרים רבים, הכעס כובל את הסובל ממנו בסערת רגשות שאינה מאפשרת הגעה לפתרון ומונע אפשרות השגת פתרונות יעילים.

העיסוק בכעס אינו מאפשר התגברות על סכסוכים, ויכוחים, או העדר הסכמות, כך שכל מה שנאמר או נעשה למעשה לא יביא לכדי תוצאה אפקטיבית בשטח.

דיכאון כובל את הנפש – מצב נפשי זה עלול להחמיר ללא טיפול. כאשר אנחנו מונעים מעצמנו את ההזדמנות לצאת החוצה ולבצע שינוי, המצב יישאר סטטי. דיכאון חוסם לחלוטין את היכולת שלנו לתקשר עם הסביבה, בין אם בשל הסתגרות, פחד או מחשבות שווא.

חרדה הפחד שלנו מפני שינויים, מפני האמת הפנימית שלנו או מפני המציאות גורם לנו לעצור. חרדה מפני תגובה נגדית של אדם או מפני תוצאה שאין לנו יכולת לשלוט עליה מונעת מאיתנו להגיב, לשנות או ליזום.

איך משפיעים הרגשות על התקשורת? הרגשות יוצרים את ההתנהגות, וככאלה, יש להם השפעה מכרעת על התגובה למצבים בחיים.

כיצד מתמודדים עם מחסומים רגשיים?

בכדי שנוכל לעשות שינוי אמיתי, עלינו קודם כל להתמודד עם כל אותם מחסומים רגשיים הקיימים בנו. כאשר אנחנו מתעלמים מהם, לא מתמודדים איתם ונותנים להם לשקוע ולהתקבע במאפיינים שלנו, הרי שלעולם לא נצליח לשנות את המציאות שלנו. ישנם אמצעים שונים להתמודדות עם מחסומים רגשיים, בין אם בטיפול פסיכולוגי, דמיון מודרך, טיפולים אלטרנטיביים ועוד.

איך מתעלים את המחסומים הרגשיים לתקשורת אפקטיבית?

התמודדות אישית עם מחסומים רגשיים מאפשרת לצאת מהקופסא, ולברוא מציאות חדשה שמאפשרת שינוי אמיתי, השגת מטרות ויציר הישגים. התגברות על מחסומים רגשיים לאפשרת מאשפרת השגת זוגיות ללא הפחד מדחייה, ביצוע שינוי מקצועי ללא הפחד מחוסר יציבות, ואופי אסטרטיבי.

כל התכונות החדשות האלו מאפשרות הישגים אליהם ניתן להגיע עם הבנת חשיבות השחרור המחסומים הרגשיים וביטוי עצמי משופר, כנה וברור. כך ניתן ליזום ולעצב את החיים באופן המוביל להשגתך מטרות ויצירת שינוי.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום