פלוטין

פלוטין הינה תרופה המשמשת לטיפול בדיכאון ושייכת לקבוצת מונעי הספיגה החוזרת של הסירטונין. התרופה משתמשת בעיקר לדיכאון ראשי, כולל דיכאון בילדים, הפרעה כפייתית-טורדנית, בולמיה נרבוזה ופאניקה. התרופה פופלרית מאוד ושכיחה מאוד למרות ריבוי נוגדי הדיכאון כיום.

תופעות לוואי השכיחות של התרופה הן: בחילה, אינסומניה, ישנוניות, אנורקסיה, חרדה, רגזנות, רעידות. בנוסף נצפו תופעות לוואי גם בתחום הפעילות המינית כגון א-אורגזמה וירידה בליבדו.

חשוב לא להשתמש בתרופה ביחד עם שימוש במונואמין אוקסידאז או לאחר שימוש של 14 יום לאחר הפסקת נטילת התרופה השנייה. במידה והתרופה הנלקחת בזמן הריון היא עלולה להשפיע על האדפטציה של הוולד. מכיוון שהתרופה מופרשת בחלב האם, הנקה בזמן לקיחת התרופה איננה מומלצת.

אין להפסיק את התרופה באופן פתאומי על מנת למנוע את סנדרום הנסיגה. התרופה מפורקת בעיקר בכבד ויש לה זיקה חזקה  לחלבוני הפלסמה בעיקר לאלבומין.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום