פסיכולוג

הפסיכולוגיה הוא התחום שעוסק בנפש, הן מבחינת איסוף ידע, ניסיונות הבנה, ניבוי וטיפול. תתי- התחומים המרכיבים את הפסיכולוגיה הם מרובים. כך גם הפסיכולוג.
כשם שבפסיכולוגיה ישנם ענפים רבים, על הפסיכולוג להתמחות בתחום מסויים ולהתמקצע בו. כדי לענות על השאלה "מיהו פסיכולוג", עלינו לסקור את עבודתם של פסיכולוגים בתחומים השונים.

פסיכולוג קליני

האבטיפוס לתפיסתנו לגבי פסיכולוג הוא הפסיכולוג הקליני. פסיכולוגיה קלינית היא הענף שעוסק בהבנה של בעיות וקשיים נפשיים, ובפתרונם. בפן האקדמי, התחום כולל מחקר מדעי העוסק בתיאור הפרעות נפשיות, חיפוש מקורן של ההפרעות וניסיון להסבירן, ובחינה של שיטות טיפול שונות. בפן התעסוקתי- קליני, כולל התחום אבחון, הערכה וטיפול פסיכולוגי.

בתהליך הכשרתו של הפסיכולוג הקליני, הכולל התמחות מעשית בת ארבע שנים, עורך הפסיכולוג אבחונים פסיכודיאגנוסטיים מקיפים, ופוגש מגוון מטופלים הסובלים מהפרעות נפשיות שונות (כמו הפרעות דיכאון, סוציופאתיה, הפרעות אכילה ועוד), קשיי התמודדות ומצוקות אחרות. למרות שפסיכולוגים קליניים פוגשים מטופלים מכל גיל, ישנם פסיכולוגים קליניים המתמחים באופן מיוחד בטיפול בילדים או במשפחות.

פסיכולוג חינוכי

הפסיכולוג החינוכי מתמקד בעבודתנו במסגרות חינוכיות כגון גני ילדים ובתי ספר. לעיתים הפסיכולוג החינוכי הוא בעל הכשרה גם בתחום הקליני וההתפתחותי, וביכולתו לבצע הערכות לגבי התאמתן של מסגרות חינוכיות לילדים, ולהתערב באופן טיפולי במקרים של קשיים בהסתגלות או בהתאמה למסגרות. תפקידו של הפסיכולוג החינוכי לתת מענה לילדים, להורים, למורים ולמערכת הבית ספרית כולה.

פסיכולוג ארגוני- תעסוקתי

הפסיכולוג הארגוני עוסק בתחומים של ייעוץ בתוך חברות וארגונים, במטרה לפתח תהליכים של ניהול והנעת עובדים, ולשפר תהליכי למידה וקבלת החלטות. בנוסף, עוסקים הפסיכולוגים הארגוניים ומיון עובדים למקומות עבודה, עזרה והכוונה בבחירת מקצוע ופיתוח קריירה, ופיתוח של מבחנים וכלי מיון.

נוירו- פסיכולוג ופסיכולוגים שיקומיים

נוירו פסיכולוג הוא פסיכולוג קליני אשר מתמחה גם במרכיבים הנוירולוגיים של מערכת העצבים המרכזית. הפסיכולוג מטפל בעיקר בפונים אשר סובלים ממחלות מולדות או נרכשות, או מפגיעות ראש וטראומות מוחיות. הוא עורך אבחנה והערכה של המצב הפיזי והרגשי- נפשי, ומתערב בטיפול ובשיקום תוך הסתמכות על ידע בהתפתחות והתנהגות אנושית תקינה ופגיעות הנגרמות מתפקוד לא תקין של מערכת העצבים המרכזית, ותוך התמקדות בקשיים הפסיכולוגיים הנובעים מכך.

פסיכולוג התפתחותי

הפסיכולוג ההתפתחותי עוסק ברמה המחקרית או היישומית של התפתחות הילד. מתוך הבנה של תהליכי התפתחות נורמאליים, צרכים של ילדים, התקשרות של ילדים להוריהם ולדמויות טיפוליות משמעותיות ועוד, בוחנים הפסיכולוגים ההתפתחותיים את סביבתם ההתפתחותית של ילדים בהקשר של אימוץ, אומנה, גני ילדים ומסגרות חינוכיות אחרות ועוד.

חמשת התחומים הנ"ל הינם התחומים היישומיים של הפסיכולוגים השונים. בנוסף לכך, חלק מהפסיכולוגים עוסקים בתחומים שהינם מחקריים בבסיסם, ומטרתם לספק ידע חשוב על נפש האדם בהקשרייה השונים.

פסיכולוג חברתי

הפסיכולוג החברתי עוסק בתחומים שעל התפר בין האדם כפרט לאדם כחלק מחברה. הפסיכולוגים החברתיים עוסקים במחקר של שיתוף פעולה, תחרות, קונפליקטים, תהליכים המתרחשים בתוך קבוצה, סיכסוכים בין קבוצות, קבלת החלטות, עמדות ועוד.

פסיכולוג קוגניטיבי

הפסיכולוג הקוגניטיבי הוא אדם שעוסק במחקר אקדמי. תחומי המחקר הקוגניטיבי הם חישה ותפיסה, זיכרון, קוגניציה חזותית, אינטליגנציה, לינגוויסטיקה ועוד. המחקר הקוגניטיבי רלוונטי ביותר לתחום הפסיכולוגיה, מכיוון שהקוגניציה היא מה שמחבר את הפרט לסביבת חייו ולמציאות. בעולם מוכר הפסיכו-לינגוויסט הישראלי- לשעבר נועם חומסקי, שהשפעת עבודותיו על התחומים הקליניים וההתפתחותיים עצומה.

פסיכו- ביולוג

גם תחום הפסיכוביולוגיה הוא תחום מחקרי, העוסק בהקשרים הביולוגים של גוף האדם על התהליכים הפסיכולוגים המתרחשים בו. הפסיכו- ביולוג מתמקד בעיקר בתפקודי המח והתהליכים המתרחשים בו, השפעתם של סמים ותרופות וכד'.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום