צוואות

צוואותלכל אחד מאיתנו יש אנשים קרובים לליבו, כאלה שהיה רוצה את טובתם ורווחתם גם לאחר שילך לעולמו.

צוואות הן הדרך היחידה לאדם בעל רכוש לוודא את חלוקת הרכוש בצורה בה יבחר ובין האנשים או הגורמים לבחירתו לאחר מותו.

הדבר אמור בעיקר במצבים בהם קיימת ברירת מחדל שעלולה לא לעמוד בקנה אחד עם רצון בעל הרכוש, לרבות מקרים בהם של בני זוג ידועים בציבור, כלומר החיים יחד אך אינם נשואים, במצב בו בני זוג פרודים אך עודם נשואים על פי החוק, או במצב בו לאדם יש השגות לגבי החלוקה הקבועה בחוק ללא צוואה.

יש לדעת שגם בנושא צוואות, כמו בנושאים חוקיים רבין אחרים, קיימות דקויות בלעדיהן צוואה עלולה לא להתקיים על פי רצונו של הכותב אותה ולכן חשוב להיות מודעים לנושא על סעיפיו השונים.

להלן מספר שאלות חשובות בנושא צוואות שיסייעו לכם להכין צוואה תקפה ומחושבת:

מהם השלבים המומלצים להכנת צוואה?

קודם כל על עורך הצוואה לסדר את רכושו באופן מסודר על מנת לא להשאיר 'חורים' ולדאוג ליסודיות בנושא החלוקה.

הדבר אמור לגבי כל הכספים של עורך הצוואה אבל גם לגבי כל דבר אחר בעל ערך פיזי או סנטימנטלי. תכשיטים, נכסים שונים, או כל חפץ שהוא שעורך הצוואה רואה לנכון לייחס לו חשיבות.

מה קורה לירושת אדם היה ולא ערך צוואה מראש?

חוק הירושה קובע כי ללא צוואה חוקית רכושו של אדם מתחלק בצורה הבאה: מחצית ממנו מועברת לבן או בת הזוג והמחצית השנייה מתחלקת בין הילדים.

האם יכולים בני המשפחה לערער על תוכן הצוואה?

כן. יכולת הערעור על צוואה קיימת, ועוברתדרך בית דין כמשפט לכל דבר. ערעור חייב לכלול נימוק שהוא בגין אי תקפותה של הצוואה כשהסיבה הנפוצה ביותר היא אי כשירותו הנפשית של עורך הצוואה.

כיצד ניתן להבטיח צוואה תקפה?

על האדם שצופה ערעור על תוכן צוואתו בעתיד לקבל אישור רופא בדבר מצבו הנפשי התקין. בצורה זו ניתן למנוע במידה רבה הפרת הצוואה הקיימת על ידי הפרכת הטיעון הרפואי נפשי מראש ובכך הקדמת תרופה למכה.

האם ניתן לשנות תוכן צוואה?

בוודאי, כל צוואה ניתנת לשינוי מספר בלתי מוגבל של פעמים ובלבד שתיערך בצורה חוקית כלומר תכלול עדים או צורה מקבילה של אישוש. מכיוון שנושא זה מורכב ודורש אכיפה מדוייקת רצוי להיעזר בשירותי ייעוץ לגיל הזהב על מנת שיסייע בתחום.

האם קיימים חוקי מיסוי מיוחדים לצוואות?

כן, לצוואות קיימים חוקי מיסוי ובמקרה של הכנת צוואה ללא בדיקת רקע זה עלולים מקבלי הרכוש לשלם אחוז גבוה לרשות המיסים.

מסיבה זו חלק מהכנת הצוואה כרוך בחלוקה שתמקסם את הרווח למקבלי הירושה.

מהן העילות לפסילת צוואה?

צוואה עלולה להיפסל במקרים ספורים: כאשר יש חשד למקרה של איומים או תחבולה מצד אחד הצדדים הרשומים בצוואה על עורך הצוואה או כאשר תוכן הצוואה אינו ברור.

כמו כן צוואה בעלת תוכן לא חוקי או אפשרי לא תאושר (למשל, תנאי מסויים בתוכן הצוואה עצמו המתנה את קבלת הירושה). בנוסף לכך, כאמור למעלה, חובה שהצוואה תיערך לפי הכללים הקבועים מראש.

לסיכום:
כמו שניתן לראות נושא עריכת צוואה כולל סעיפים שונים שחובה להזכיר וסדר פעולות מסויים שמאפשר את חוקיותה.

על מנת לערוך את הצוואה בצורה נכונה הן מבחינה כלכלית והן מבחינת החוק רצוי להיעזר בגורם מוסמך לרבות ייעוץ לגיל הזהב או עורך דין מומחה לצוואות. עורך דין יכול לשקלל את מלוא השיקולים הדרושים בעריכת הצוואה ובהתאמתה לדרישות החוק והפסיקה, על מנת, שבבוא היום, רצונכם המלא אכן יצא אל הפועל. מידע נוסף ופניה בקישור הבא: עורך דין לעריכת צוואה

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום