בריאות הנפש

רשלנות רפואית בטיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

טיפולים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים

רשלנות רפואית של פסיכולוגים ופסיכיאטריים עולם הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה עוסקים בטיפול רפואי להפרעות נפשיות המתבטאות בצורות שונות ברמת חומרתם. גורמים מטפלים אלו מאבחנים את הבעיה הנפשית ומעריכים את השפעתה, ולאחר מכן דואגים להתאים טיפול רפואי רלוונטי המותאם לסוג המחלה ולאופיו של המטופל.

 רשלנות רפואית באבחון ובטיפול

רשלנות רפואית בפן הפסיכולוגי יכולה לנבוע ממגוון רחב של סיבות. במקרים בהם המטפל הפסיכולוגי קיבל אבחון שגוי או בחר דרך פעולה לא נכונה עבור המטופל, עלולים להיגרם לו נזקים בלתי הפיכים ברמה נפשית חמורה. על הרופא המטפל להיות מעודכן בפרקטיקות הרפואיות הנוהגות בתחום ולפעול לפיהם כמצופה ממנו.

כך למשל במקרים בהם הרופא המטפל בחר בדרך טיפולית לא מתאימה עבור המטופל עקב אי בדיקות או התאמה מוקדמת, עלולה נפשו של המטופל להגיב באופן שלילי להליך ואף להביא לידי יצירת נזקים. הנזקים משתנים בהתאם לרמת חומרת המחדל ומשורה של פרמטרים רפואיים שונים. לא דומה טיפול שגוי בהפרעה נפשית של קטינים ובין של מבוגרים, או מטיפול בודד או משורה של טיפולים.

במקרים של טיפול פסיכיאטרי הסכנה העלולה להיגרם חזקה הרבה יותר. במידה והפסיכיאטר ביצע אבחון שגוי ונתן תרופות שונות על פי אותה דיאגנוזה שגויה, ייתכן כי המטופל יצרוך תרופות שונות, אשר כלל אינם מתאימות לו ואף עלולות לגרום לו לנזקים גופניים ונפשיים חמורים.

רשלנות רפואית של פסיכולוגים ופסיכיאטריים

כמו כן, רשלנות רפואית בטיפול פסיכולוגי יכולה להיגרם גם מסיבות נוספות. כך למשל במקרים בהם המטפל חשף מידע חסוי על המטופל הגורם לנזקים ולעוגמת נפש למטופל. גורם מטפל אשר חושף מידע אישי שגילה לו אחד מן המטופלים, חושף את עצמו לתביעת רשלנות רפואית.

מקרים נוספים בהם הוגשו תביעות רשלנות רפואית נסובו על העובדה כי הגורמים הרפואיים כלל לא היו מוסמכים על פי החוק לבצע טיפול והליכי טיפול פסיכולוגיים במטופלים.

על הרופא המטפל לערוך מעקב צמוד אחרי מצבו הרפואי של המטופל בצורת השגחה שוטפת על מצבו הנפשי והשפעת התרופות. על הרופא המטפל להיות קשוב לתלונות המטופל לאורך ההליך ולנקוט בצעדים שונים במקרה והוא חש כי ישנה החמרה במצב הנפשי.

אי ביצוע הוראות אלו מהווה מחדל רפואי חמור של הצוות המטפל כלפי המטופל. כמו כן קבלת החלטות שונות עקב מצב רפואי כמו שחרור מטופל מאשפוז או כפייתו לאשפוז צריכה להיות מבוססת על דיאגנוזה מדויקת ומהימנה – אי עמידה בכך מצדיקה הגשת תביעת רשלנות נגד הפסיכיאטר.

כיצד ניתן להגיש תביעת רשלנות כנגד פסיכולוג או פסיכיאטר מטפל?

במידה והמטופל חש כי נגרם לו נזק נפשי כלשהוא כתוצאה ממחדל רפואי שנעשה לו במסגרת הטיפול הפסיכולוגי או הפסיכיאטרי, ניתן לבחון תביעת רשלנות רפואית כנגד הגורם המטפל.

לא בכל מקרה של אי שביעות רצון מן ההליך הטיפולי יש מקום להגיש תביעה. יש לבחון בדקדוק האם אכן המחדל קיים, ובמידה וכן-האם הוא גרם לנזקים כלשהם למטופל, זמניים או צמיתים.

הערכת הנזק בתביעות רשלנות רפואית בגין מחדלים של הגורם המטפל בטיפולים פסיכולוגיים או פסיכיאטריים, הינם מורכבים יותר מהוכחת נזק בתביעות רשלנות רפואית סטנדרטיות.

בעוד שבמקרים של נזק גופני, ניתן לראות ולהוכיח בבירור יחסית את קיומו של הנזק וכן את הקשר הסיבתי בין הופעתו לבין הנכות שנגרמה, הדברים מורכבים יותר בפן הנפשי. לשם כך, בתביעות רשלנות רפואית רבות, נעזרים כל אחד מן הצדדים בחוות דעת פסיכולוגיות או פסיכיאטריות במקרה הצורך, לשם הערכה של הנכות הנפשית שנגרמה בעקבות המחדל הרפואי.

זאת ועוד, הנכות הנפשית צריכה להיות מוכחת בקשר סיבתי משפטי ועובדתי, דהיינו, על עורך חוות הדעת לקשר בין המחדל הרפואי (כמו אי אבחון או טיפול פסיכולוגי שגוי) לבין החמרת הנזק הנפשי או גרימתו.

מנגד, חוות הדעת מן הצד השני ינסו לקעקע את חוות הדעת ולהראות כי לא קיים נזק נפשי או לטעון כי הנכות הנפשית הייתה קיימת קודם או כתוצאה מנסיבות אחרות שאינם קשורות למחדל הרפואי.

לשם התנהלות  נכונה במערכה סבוכה זו, יש צורך להיוועץ יחד עם גורם מקצועי ומנוסה בתחום. גורם זה, אשר בקיא ברזי התביעות מן הפן המשפטי והרפואי, יוכל לבחון את מכלול הנסיבות ולהתאים את דרך הפעולה הטובה ביותר עבור הלקוח במקרה הספציפי.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!