בריאות הנפש

מיינדפולנס: כך תשתחררו מהצורך בשליטה

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

שחרור הצורך בשליטהבודהיסטים מאמינים שהדרך אל האושר היא קבלת הטבע הארעי של ההתרחשויות בחיים, הפסקת האחיזה במצבים שאינם ניתנים לשליטה, ושחרור הצורך בשליטה בהתנהגות העצמית, בהתנהגותם של אחרים ובתרחישים אותם לא ניתן למנוע.

הם מאמינים בתורת הבודהה, שפיתח שיטה להשקפה חכמה, הכוונה, דיבור, פעולה, פרנסה, מאמץ, תשומת לב וריכוז, אשר מובילה למציאת איזון בין קבלת החיים כפי שהם לבין פעולות בהן ניתן לנקוט על מנת להשפיע באופן חיובי על הנסיבות.

שחרור הצורך בשליטה: חיים של אושר וסיפוק

מאמר זה מגיש תקציר תמציתי של שיטות מעשיות לתרגול מודעות (מיינדפולנס) לשחרור הצורך בשליטה וקבלת השינויים בחיים. פסיכולוגים שדוגלים בשיטת טיפול הוליסטית, מלמדים את מטופליהם כיצד לתרגל מודעות וליישמה בחיים, על מנת לחוות חיים מלאים ומספקים, המתמקדים ברגע ההווה, ולא בסבל הנובע מחשיבה על מה שיכול היה להיות או מה שיכול לקרות.

כשלומדים להתנהג בחיים בחכמה, מבינים שאין צורך להפעיל שליטה מסביב לשעון, ולהימנע מהתנהגות מניפולטיבית או כפייתית. כלומר, לשחרר תגובות נקמניות, לא משנה מהי חומרת הפגיעה אותה אתם חווים. הצמא לנקמה נובע מהיצמדות אל העבר ואל החמצת הניסיון להימנע מסבל.

מודעות חכמה

תשומת לב היא מה שמניע אנשים בהווה, כך שמתחילה היסחפות אובססיבית לעבר, או הרכבת תוכניות לשליטה על המצב, מומלץ לעצור ולהתבונן לעומק על הדפוסים השליליים השולטים בהתנהגות.

התמקדות מוחלט על מה שקורה כרגע, חוויית הרגשות ללא כאב, דורשת מודעות חכמה, שפירושה היכולת הקלה והמהירה ביותר לעבור ממצב תגובתי ולהיות נוכח לחלוטין ברגע ההווה.

חכמת ההתבוננות – בגישה זו, אנשים מבינים שאין זה תפקידם, וגם אין בכוחם, לשלוט על כל תחומי החיים. הם מבינים שבמקום זאת הם יכולים לשלוט רק על המתרחש במוחם.

חכמת הכוונה – כדי לממש כוונה נבונה, אדם חייב להיות מודע לכל נטייה המאפשרת לפחד שלו לשלוט בו. כשמתנהגים ממצב פרימיטיבי ומפחיד, כל מצב בחיים נראה כאיום על ההישרדות, והמוח מתחיל להצדיק פעולות, שבמצב אחר היה מזהה אותן כשתלטניות ומניפולטיביות.

חכמת השיח – ככל שאוצר המילים גדול יותר, כך אדם מתפתה יותר לנסות לשלוט במצבים באמצעות המילים. עלבונות וציניות הם התנהגויות שיכולות להפחיד אחרים. רכילות ורעיונות קיצוניים משמשים אף ככלי נשק נפוצים בעולמו של אדם שאינו מפעיל שיח חכם.

ריכוז חכם – באמצעות הפעלת ריכוז חכם, אדם נשאר נוכח במודעות שלו במצב, בדיוק כפי שהוא, ובמקום להיות תגובתי, הוא מבין שהוא פתאום יודע כיצד להגיב על התרחשויות באופן בריא ויצרני. ניתן להתמקד במה שקורה בתודה במקום במה שמתרחש מחוץ לתודעה.

עם תרגול התנהגויות אלו המובילות לשחרור הצורך בשליטה, ניתן לקחת נשימה עמוקה, לשחרר את האוויר, להציב את הדעת על מה שרוצים להשיג, ולהמתין לתוצאה חיובית יותר. חיים מתוך מודעות פירושם חיים מהנים!

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!