בריאות הנפש

השפעת דיכאון הורה על הילדים

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

השפעת דיכאון הורה על ההישגים בלימודים של הילדיםבעיות בריאות הנפש משפיעות במקרים רבים על התא המשפחתי. דיכאון קליני של הורה, עלול להוביל את הילד לפתח חרדה, עצב, בעיות התנהגותיות או בעיות בריאותיות, והמצב עלול אף להשפיע על הישגיו בלימודים.

מחקר חדש קובע שציוני הילד עלולים לסבול אם אחד מהוריו סובל מדיכאון.

הישגי ילדים להורים מדוכאים: ממצאי המחקר

ממצאי המחקר, שפורסמו בכתב העת JAMA Psychiatry, הגיעו מחוקרים בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת דרקסל שבפילדלפיה.

החוקרים בחנו נתונים שנאספו בין השנים 1984-1994, ותיעדו ציונים של למעלה מ-1.1 מיליון ילדים. בהמשך השוו החוקרים את מצב בריאותם הנפשית של הורי הילדים, וגילו כי בגיל 16, ילדים לאימהות שסבלו מדיכאון, השיגו כ-4.5 נקודות, מתוך מאה אחוזים, בהשוואה לילדים לאימהות שאינן מדוכאות. הילדים לאבות שסבלו מדיכאון השיגו ציון של כארבע נקודות נמוך יותר.

השפעת ציונים נמוכים על עתיד ילדים

החוקרים דיווחו שארבע או חמש נקודות יכולות להיות משמעותיות לתלמידים. נקודות אלו עשויות, במקרים רבים, להוריד את הציונים באופן משמעותי. ההבדלים בין הישגי ילדים להורים מדוכאים לבין ילדים אחרים בכיתה, עשויים להצטבר עם הזמן ולהשפיע על בחירת התלמיד להישאר בבית הספר או לנשור מהלימודים.

כמות החינוך לו זוכים ילדים, ואיכות הלימודים, משפיעה על מהלך חייהם במשך שנים, ואפילו עשרות שנים. מחקרים מראים שאנשים בעלי השכלה גבוהה יותר נוטים פחות לעשן, לשתות אלכוהול או לסבול מהשמנה. הם נמצאים גם בסיכון נמוך יותר למחלות לב ולסוכרת, בהשוואה לאנשים שנשרו מהתיכון או מהאוניברסיטה. החוקרים מסבירים כי החינוך הוא אחד המנבאים של בריאות ותוחלת חיים כיום.

לשלם את המחיר

ילדים להורה מדוכא עלולים להיאבק בבית הספר בשל חוסר תשומת לב וטיפול הולם בבית. דיכאון עלול לגרום להורים להחמיץ מפגשים עם מורים, לסגת מהילד מבחינה רגשית, או להיכשל בהשגת האנרגיה הדרושה להקשבה או לסייע לילדים לפתור בעיות.

מומחי התפתחות ילדים מסבירים שכשחושבים על תסמיני דיכאון, הכוללים תחושות חוסר תקווה, חוסר אונים, אובדן אנרגיה, ואובדן עניין בדברים שבעבר גרמו להנאה, מבינים שהורים הסובלים מדיכאון אינם מסוגלים לטפל בילדיהם.

דיכאון ניתן לטיפול

החדשות הטובות הן שדיכאון ניתן לטיפול. תרופות, פסיכותרפיה או שילוב של השניים נחשבים כגישות הטיפול היעילות ביותר. מחקרים מראים כי טיפול בדיכאון משפיע גם באופן חיובי על כל המשפחה. מחקר אחד אפילו מצא כי בזמן שאימהות היו בטיפול פסיכולוגי, הילדים חוו השפעות חיוביות בתוך פרק זמן קצר יחסית.

בתום שלושה חודשים של טיפול נפשי, אם המצב הנפשי של האם משתפר, גם המצב הנפשי של הילד משתפר. נשים שהתאוששו מדיכאון התעניינו בחיי הילד וגילו מעורבות בתפקודו, ואף היו מסוגלות יותר להביע רגשות אהבה. דיכאון קליני הוא מצב נפשי נפוץ ומשפיע על אלפי מבוגרים בשלב כלשהו בחיים. אך ככל שמתחילים את הטיפול מוקדם יותר, כך ניתן לסייע לסובלים מדיכאון ולכל בני משפחתם.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!