בריאות הנפש

דיכאון בתקופת החגים

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

דיכאון בתקופת החגיםתקופת החגים אמורה לגרום להנאה ולהתאפיין במצב רוח טוב ועליז. לרוע המזל, לא מעט אנשים סובלים מדיכאון בתקופה זו, והחגים מהווים עבור מקור לעצבות וייאוש.

מובן שדיכאון יכול להתפתח בכל מועד שהוא לאורך השנה ולא בהכרח בתקופת החגים, אך קיימים גורמים רבים המובילים לכך שגם אנשים שלא נוטים לסבול מתחושות דיכאוניות, דווקא בתקופת החגים, מפתחים תחושות בדידות וחוסר סיפוק.

אמנם קשה לחזות בצורה מדויקת מי עתיד לסבול מדיכאון בתקופת החגים, אך בגדול קיימות מספר קבוצות סיכון שחשוב להזכיר.

בין היתר מדובר בקשישים הסובלים מגעגועים עזים לחברים ובני משפחה שהלכו לעולמם, בני משפחה שסובלים מעומס יתר במהלך ההכנות לחגים ואנשים הנוטים לחרדה ודאגנות יתר, המתקשים להתמודד עם מצבים מלחיצים. במאמר שלפניכם נפרט אודות הגורמים לדיכאון בתקופת החגים ונספק מספר הצעות למניעת תופעה זו.

פרצי געגועים ונוסטלגיה

הואיל ובכל שנה אנחנו חוגגים את אותם החגים במועדים קבועים, באפשרותנו לערוך השוואות בין מי שהיינו לפני שנים לבין מי שאנחנו היום, בין המצב המשפחתי שלנו, רמת האושר שלנו, המצב הפיננסי שלנו, החלומות שלנו ועוד.

ההשוואה הבלתי נמנעת לרוב מעוררת בנו רגשות לא פשוטים שיכולים לגרור געגועים לאדם אהוב שהלך לעולמו וחסרונו מורגש, אכזבה מהאופן שבו ניווטנו את חיינו ועוד. מובן שלא אחת מתעוררים רגשות קשים ביותר, שעשויים להוביל להתפרצות של דיכאון המאופיין בייאוש וביקורת עצמית.

בידוד חברתי ותחושת בדידות

חלק מהאנשים סובלים מבדידות גם כשהם בחברת אנשים אחרים. יתרה מזאת, ישנם אנשים שדווקא בזמן שהם מוקפים באנשים, חשים את הבדידות במלוא עוצמתה. תחושת הבדידות המתעוררת דווקא בזמן שהאדם מוקף באנשים, יכולה לנבוע מכך שמעולם לא חש בנוח בקרב הקבוצה הפרטנית המקיפה אותו.

חלק מהאנשים סבורים שאיש אינו מבין אותם, תחושה המתגברת בעיקר כאשר הם מוקפים בכמות גדולה יחסית של אנשים. באופן כללי, בידוד חברתי מהווה טריגר להתפרצות דיכאון וכאשר הבידוד החברתי מורגש בעוצמה רבה, הסיכוי להתפרצות דיכאון, גבוה במיוחד.

חשבון נפש נוקב

רבים נוהגים לערוך חשבון נפש נוקב לקראת החגים, בדגש על חגי תשרי ויום הכיפורים. מטבע הדברים, בתקופה של חשבון נפש, עשויים להתעורר רגשות קשים מאוד, חשבון הנפש עלול להפוך לכתב אישום אישי ולעורר רגשות אשמה קשים.

באופן הזה, מנהג שביסודו אמור לטהר את הנפש ולהתחיל דרך חדשה וטובה יותר, הופך לא אחת להתחלה של דיכאון המאופיין בהלקאה עצמית.

שבירת שגרה

עבור אנשים רבים, השגרה והסדר היומיומי הקבוע, מהווים גורם מגן מפני צניחה לתהומות הדיכאון. שבירת השגרה על צורותיה השונות, החל משינוי דפוסי השינה, דרך ימי החופש מהעבודה וכלה בשינויים תזונתיים, מגבירה את הסיכון להתפרצות של דיכאון באנשים אלה.

בנוסף, חלק מהאנשים מתקשים לקבל את העובדה ששברו את המסגרת שעליה הקפידו במשך זמן רב ומתמלאים בכעס עצמי והאשמה עצמית. כעס עצמי לא מרוסן ולא מבוקר, בהחלט עשוי להוביל להתפרצות של דיכאון.

חוסר יכולת לחוש שמחה – האווירה הכללית המאפיינת את החגים משדרת לחוגגים כי עליהם להיות שמחים בחלקם. כאשר האדם לא חש שמחה באופן מיוחד, חרף המסרים שמעבירים לו חבריו ובני משפחתו, הוא עלול לפתח תסכול רב ולהפוך למודע יותר לחוסר האושר שלו. מכאן ועד להתפרצות התקף דיכאון, המרחק, במקרים רבים, קצר ביותר.

טיפים להתמודדות עם דיכאון בתקופת החגים

  • תכנון חכם של התקציב – תקופת החגים מאופיינת בהוצאות כספיות רבות. על ידי תכנון מחושב וקפדני של ההוצאות, ניתן להימנע מהוצאות לא צפויות, שלא אחת גוררות ריבים מיותרים או רגשות אשם.
  • חלוקת תפקידים – מקור הדיכאון בתקופת החגים יכול לנבוע גם מעומס נפשי מופרז. אי לכך, גם אם אתם רגילים "לנהל את העניינים" ולקחת פיקוד, הרשו לעצמכם לנוח, לבזר אחריות ולחלק מטלות בין בני המשפחה.
  • תיאום ציפיות – כולנו רוצים שהאירוח יהיה מושלם ויעבור חלק, שהחג יהיה הכי חגיגי שרק אפשר ושכל המעורבים בחגיגות יחושו שבעי רצון ושמחים. מן הסתם לא תמיד כך הם פני הדברים ולכן חשוב שלא להיסחף לפנטזיות לא מציאותיות. הביטו למציאות בעיניים וצאו מנקודת הנחה שדברים עתידים להשתבש ושלא תמיד ניתן לרצות את כולם.
  • התנדבו – פעילות התנדבותית יכולה להסיח את הדעת מנושאים טעונים ולמלא את האדם בסיפוק אלטרואיסטי. בנוסף, במקרים רבים המגע עם אוכלוסייה נזקקת, מאיר את הקשיים באור חדש ומעמיד את הבעיות בפרספקטיבה שונה.
  • התחילו מסורת חדשה – אחת השיטות הטובות ביותר להתמודד עם דיכאון בתקופת החגים, היא להתחיל מסורת משפחתית או אישית חדשה. הכוונה היא למשל למשחק משעשע הרלוונטי לחג, נסיעה לאתר מסוים, כתיבה של מכתבים אישיים ועוד.
עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!