בריאות הנפש

תסמיני הדיכאון

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

תסמיני הדיכאוןלכל אחד ואחד מאתנו ישנה את הדרך שבה הוא רואה את האדם הסובל מדיכאון. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שכולנו סבלנו בתקופה זו או אחרת במהלך החיים מאפיזודות של עצבות, דכדוך ומצב רוח ירוד.

עם זאת, דיכאון היא הפרעה שיכולה לבוא לידי ביטוי במגוון רחב של תסמינים, שחלקם לא מוכרים לציבור הרחב. מאחר ומדובר בהפרעה פסיכיאטרית, האבחון של הדיכאון מבוסס על ההסתמנות הקלינית, המוגדרת על ידי מספר קריטריונים, בהתאם לתסמינים השכיחים ביותר.

במאמר שלפניכם נפרט אודות החשובים שבהם. שימו לב – על מנת לאבחן כי אדם סובל מדיכאון, אין צורך שיסבול מכל התסמינים במקביל, אך התסמינים שנזכיר במאמר שלפניכם הם התסמינים השכיחים ביותר.

מצב רוח ירוד

מצב רוח ירוד או מצב רוח דיכאוני הוא כמובן התסמין המוכר ביותר של דיכאון. מאחר ולא ניתן למדוד את מצב הרוח באמצעים אמפיריים, מדובר בתסמין סובייקטיבי, כלומר תסמין שניתן ללמוד עליו רק מדיווח עצמי של המטופל. בדרך כלל אדם המצוי במצב רוח ירוד ידווח על כך שהוא מרגיש ריקנות גדולה ועצבות גדולה. כאשר באים לאבחן דיכאון, יש לתת את הדעת על כך שמצב הרוח הדיכאוני או הירוד מהווה שינוי ממצב הרוח השגרתי של האדם. כמו כן יש לבדוק האם האדם חש את הרגשות השליליים במשך רוב היום, כמעט כל יום במשך תקופה מסוימת (שבועיים לכל הפחות).

אובדן עניין

אדם הנמצא בדיכאון לרוב יאבד עניין בפעולות שבעבר עניינו אותו, בדגש על פעולות שבעבר הסבו לו הנאה. במצב דיכאוני לרוב נשמע את המטופל מדווח על כך שאין לו חשק לצאת מהבית, ששום דבר לא שווה את המאמץ שלו ושהוא לא מוצא טעם בלהשקיע אנרגיה בפעילויות כאלו ואחרות. בדרך כלל במצב זה האנשים בסביבתו הקרובה של המטופל יעידו על כך שלא ניתן לפתות את המטופל לצאת מהבית, גם בשביל פעילויות שבעבר היה שמח לקחת בהן חלק.

שינויים ברמת התיאבון ושינויים במשקל

אמנם רבים מאמינים כי אובדן התיאבון מהווה חלק אינטגרלי מהדיכאון, אך לא כך הם פני הדברים. למעשה ישנם אנשים רבים הסובלים מדיכאון, שרמת התיאבון שלהם רק עולה במהלך האפיזודה הדיכאונית. ישנה אף צורה ספציפית של דיכאון, הנקראת דיכאון אטיפי, המאופיינת בעלייה משמעותית במשקל תוך פרק זמן קצר ועלייה משמעותית במפלס התיאבון.

שינויים בדפוסי השינה

בדיוק כמו בכל מה שקשור לתיאבון של המטופלים, גם את ההשפעה של הדיכאון על דפוסי השינה לא ניתן לצפות או לחזות מראש. ישנם מטופלים הסובלים מדיכאון, שיבלו את רוב שעות היממה במיטה, פשוט משום שלא ירצו לעשות שום דבר אחר, אך לא כולם ישנו במשך רוב הזמן. בעוד שישנם כאלו שישנו במשך זמן רב יותר מהרגיל, אחרים יסבלו מנדודי שינה חמורים. כמו כן בסובלים מדיכאון שכיח מאוד לראות יקיצות מרובות במהלך הלילה. בדרך כלל ללא קשר לדפוסי השינה, הסובלים מדיכאון מדווחים על עייפות משמעותית במשך רוב שעות היום.

איטיות פסיכומוטורית

הכוונה היא לביצוע פעולות באיטיות ולתנועות גוף איטיות מהרגיל. לא אחת יש לאשר את הדיווח העצמי בעזרת דיווחים של בני משפחתו או חבריו של המטופל, שכן אדם הסובל מדיכאון יכול להפגין שיקול דעת ליקוי בנוגע לנושא זה.

פגיעה ביכולת הריכוז

בקרב הלוקים בדיכאון קיימת שכיחות גבוהה יחסית של ירידה ביכולת הריכוז, המובילה לקושי לקבל החלטות רציונליות וקושי לחשוב בהיגיון באופן כללי. ככל הנראה הגורם המרכזי לפגיעה ביכולת החשיבה הרציונלית הוא העיסוק המוגבר במחשבות הדיכאוניות והשליליות.

תחושות שליליות ביחס לעצמי

אדם הלוקה בדיכאון, בדרך כלל ירגיש תחושות שליליות מאוד ביחס לעצמו. בין היתר ידווחו הלוקים בדיכאון על כך שהם מרגישים חסרי ערך, לא נאהבים, לא שווים פרוטה, חסרי תועלת וכיו"ב. חשוב מאוד לציין כי לרוב אין כל קשר בין המחשבות השליליות למציאות בשטח. לא אחת למעשה ניתן לראות אנשים הזוכים להערכה מצד החברה שעדיין מרגישים חסרי ערך.

מחשבות חוזרות ודיבורים על מוות

מחשבות על מוות שכיחות מאוד בקרב מטופלים הלוקים בדיכאון. המחשבות יכולות להיות מאוד כלליות, כמו לדוגמה "אף אדם לא ירגיש בחסרוני כשאמות" או "מה אני בעצם שווה בעולם הזה", אך בחלק ניכר מהמקרים מדובר על מחשבות ספציפיות יותר הקשורות לתכנון של מעשה אובדני. זהו המקום אולי להזכיר כי דיכאון היא אחת מההפרעות הפסיכיאטריות המסוכנות ביותר שישנן, כיוון שהיא מעמידה את הלוקים בה בסיכון למוות וכן את הסובבים אותם, שכן לא אחת ההתאבדות כרוכה בנטילת חיים של בני אדם אחרים.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!