הפרעות פסיכוטיות

ההפרעות הפסיכוטיות הן הפרעות בהן יש פגיעה בתפיסה של המציאות. ההפרעות הללו נחשבות לקשות יותר על הספקטרום של ההפרעות הנפשיות, כי לא תמיד האדם בכלל יודע שיש בעיה כלשהי בחשיבה שלו ובתפיסת המציאות שלו, ולכן יש קושי משמעותי ביותר בתפקוד בעולם האמיתי.

דלוזיות והלוצינציות

ההפרעות הפסיכוטיות הן הפרעות שחלק מהמאפיינים שלהן כוללים דלוזיות והלוצינציות, למרות שלא תמיד מאפיינים אלה הם הכרחיים לאבחונה של ההפרעה.

דלוזיה היא מחשבת שווא- מחשבה שנמצאת בראשו של החולה למרות שאין לה בסיס מציאותי, אך היא מטרידה אותו, נחווית אצלו כאמת מוחלטת ומכתיבה את התנהגותו ואת רגשותיו. אמונה של אדם פרנואיד שמישהו עוקב אחריו או מעביר לו מסרים היא דלוזיה.

הלוצינציה היא אשליה חושית- האדם חווה בחושיו דברים שלא באמת קיימים במציאות. ההלוצינציה הנפוצה ביותר היא הלוצינציה אודיטורית- החולה שומע קולות שאינם קיימים בסביבה.

הקולות יכולים להיות חסרי משמעות, או להיות קולות הפוקדים על האדם לעשות דברים מסוימים או אומרים לו כל מיני דברים. הלוצינציות נדירות יותר הן הלוצינציות של ריח, של טעם או של ראייה (האדם רואה דברים שאינם קיימים במציאות, או שאינו רואה דברים שכן קיימים).

התנהגות לא מאורגנת

הגדרה רחבה יותר של המושג "פסיכוזה" כוללת גם התנהגות לא מאורגנת בכלל ודיבור לא מאורגן בפרט. הכוונה בהתנהגות לא מאורגנת היא להתנהגות מוזרה, בעלת מאפיינים ייחודיים לאדם, שאינם מקובלים בחברה, ואינם בעלי משמעות הגיונית התואמת לנסיבות המציאותיות. הדיבור עשוי להיות מושפע מזרם אסוציאטיבי, לעיתים רק על סמך הצליל של המילים, ופעמים רבות הוא קשה להבנה מבחינת רצף והגיון.

מהן ההפרעות הפסיכוטיות

ההפרעה הפסיכוטית הנפוצה ביותר היא הסכיזופרניה על סוגיה השונים. הסכיזופרניה כוללת פגיעה רחבה בתפקוד הקוגניטיבי והרגשי, בתקשורת ובויסות ההתנהגות. החולים סובלים מדלוזיות שעשויות להיות ביזאריות ביותר, הלוצינציות שפוגעות ביכולת לתפוס באופן נכון את המציאות, חשיבה לא מאורגנת שמתבטאת בדיבור הכולל קפיצות מנושא לנושא, חוסר קוהרנטיות וסלט מילים, פגיעה בהתנהגות המבטאת בהתנהגות מוזרה, לבוש לא תואם לעונה, הופעה מוזרה.

לעיתים מופיעה התנהגות קטטונית- הפרט פשוט נתקע ולא מגיב לסביבה, לעיתים גם בלי לזוז למשך זמן ארוך. יש השטחה רגשית, חוסר תגובה, תגובות ריקניות ושטוחות (אלוגיה) וחוסר יכולת להתמיד בפעולה מכוונת מטרה.

לסכיזופרניה מספר תתי-אבחנות, המתאפיינות בעיקר בסוגים שונים של דלוזיות (מחשבות שווא):

  • בסכיזופרניה פרנואידית מחשבות השווא עוסקות ברדיפה, בסכנה או בהשתלטות של כוח חיצוני על המח או הגוף של החולה.
  • בסכיזופרניה לא מאורגנת הדיבור וההתנהגות הלא מאורגנת הם האלמנטים הבולטים ביותר, יחד עם תמונה רגשית שטוחה ולא תואמת. דלוזיות אינם מאורגנות סביב נושא אחד מוגדר.
  • בסכיזופרניה קטטונית ההפרעה הבולטת היא בהתארגנות המוטורית. יש הרבה מצבים של קיפאון וקושי בתנועה רצונית, נתקעים בתנוחות מוזרות לאורך זמן עד שעשויים לגרום לעצמם נזק פיזי.
  • כמו כן, ניתן לאבחן סכיזופרניה לא מוגדרת, או הפרעה סכיזופרניפורמית- כאשר הדפוסים של הדלוזיות אינם תואמים באופן מדויק להגדרות המאפשרות אבחון של אחת מהסכיזופרניות הנ"ל, או כאשר משך ההפרעה אינו מספיק לאבחון סכיזופרניה (בהתאמה).
  • הפרעה סכיזואפקטיבית הינה הפרעה שנמצאת בטווח בין הסכיזופרניה לבין הפרעות מצב הרוח. במצב זה, אפיזודות של דיכאון ושל מאניה מעורבות עם סימפטומים של סכיזופרניה כמו דלוזיות והלוצינציות, אך הדלוזיות נמשכות גם בתקופות שאין בהן אפיזודות של מצב רוח.
  • בנוסף, ניתן לאבחן הפרעת דלוזיות בהן לא מתקיימים הקריטריונים האחרים לאבחון סכיזופרניה. מצבים בהם המצב הפסיכוטי נובע משימוש בחומרים או ממחלה פיזית, מתקבלת לכך הגדרה ספציפית.

קראו עוד:

נרקיסיזם והפרעות נפשיות משותפות

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום