התקף דיכאון

התקף דיכאוןלעתים אדם עלול לחוות התקף דיכאון המתאפיין בבכי, מצוקה נפשית עמוקה, חוסר מוטיבציה, הפרעות אכילה ותיאבון, הפרעות שינה, וחוסר יכולת לתפקד.

במצב זה, מצב הרוח המדוכא מתרחש בפתאומיות. לעתים קיים גירוי ברור המפעיל את ההתקף ולעתים הוא מתרחש ללא גירוי ברור. התקף נפשי זה משפיע באופן משמעותי ועלול לשבש את התפקוד.

ההבדל בין דיכאון לבין עצבות כללית

בעוד כל אדם יכול להיות עצוב בחייו, לעתים אף על פני תקופות לא קצרות, עצבות מתאפיינת במצב רוח שלילי ובכי אך הוא חולף ועובר. לעומת זאת, דיכאון הוא מצב קליני אשר נפרש על פני תקופה ארוכה של שנים אפילו, כאשר הוא משפיע על אספקטים עיקריים בחיי האדם:

  • חוסר תאבון והפרעות אכילה
  • הפרעות שינה, עייפות או שינה יתרה
  • הסתגרות, התבודדות, הימנעות מחברה ואנשים אהובים
  • חוסר מוטיבציה לפעול, חוסר כוח, אפיסת כוחות
  • הימנעות מדברים שפעם הסבו אושר ועונג
  • בעיות ביחסי מין וחוסר יכולת ליהנות ממגע מיני.

לדיכאון לא חייב להיות גירוי ברור, ולעתים הוא תוצר של לחץ נפשי, תחושות שליליות כלפי העצמי, אי-יכולת להתמודד, וכדומה. יש המקשרים דיכאון לבעיות הורמונליות, ובפועל בעוד תרופות פסיכיאטריות שונות אכן מקלות לעתים על הדיכאון, נראה כי אין פתרון תרופתי יעיל אמתי לשינוי המצב לאלתר. על כן, נראה כי המרכיבים הנפשיים המעורבים בדיכאון הינם מהותיים ביותר.

התפרצות דיכאון או התקף נפשי

בעוד דיכאון יכול להופיע פתאום, משום מקום, ללא הסבר או אזהרה מוקדמת, אין זה אומר כי כך חייב להיות. פעמים רבות הדיכאון יכול להופיע באופן הדרגתי ומתפתח לחומרה. דיכאון יכול להתחיל מסיטואציה משמעותית, כגון אובדן אדם יקר או מערכת יחסים, אך הוא גם יכול להיגרם בעקבות תפיסה עצמית שלילית אשר רק הולכת ומחריפה עם הזמן, למשל.

דיכאון נובע במקרים רבים מהאשמה עצמית, ולכן הוא עשוי להופיע עם מחשבות אובדניות או טורדניות, בתצורות שונות. אין זה אומר כי כל אדם הסובל מדיכאון ינסה להתאבד, אך בהחלט אפשרי כי דיכאון חריף ולא מטופל יוביל למצבים אלו. עם זאת, יש פער עצום בין ניסיון להתאבדות לבין הצלחה, ולעתים הניסיון מהווה קריאה חריפה לעזרה.

ההבדל בין התקף עצבות לבין דיכאון מתמשך

התפרצות הדיכאון עלול להיות מלווה בהתקף בכי, ולמרות שהבכי יכול לחלוף, תחושת הדיכאון והשפעותיו יוותרו, יימשכו, ויתפרשו לטווח הארוך בשילוב עם הפרעות נפשיות נוספות. חשוב להבדיל בין התקף חולף לבין דיכאון מתמשך. בדיכאון, הקשיים לא יחלפו, השגרה לא תשוב להיות מה שהייתה, ולמעשה מכאן ואילך תחל דרך של התדרדרות נפשית ותפקודית.

אם המצב נמשך על פני תקופה ארוכה, ללא מזור או מענה, כדאי לפנות לקבלת טיפול אצל פסיכולוג או פסיכיאטר לקבלת הערכה. אדם הסובל מהתקף דיכאון זמני עשוי לחשוב שאינו זקוק לטיפול פסיכולוגי, אך דיכאון זמני עלול להתפתח לדיכאון קליני. כך שלפני שהדיכאון יחמיר, מומלץ לקבל את הטיפול המתאים.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום