בריאות הנפש

מהם התקפי חרדה?

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

התקף חרדההתקף פאניקה או התקף חרדה הוא התקף קצר יחסית של פחד פתאומי ועוצמתי מאוד המופיע בשילוב עם מגוון תסמינים פיזיים. למעשה, חלק ניכר מהאנשים החווים התקף חרדה בפעם הראשונה פונים לחדר מיון כיוון שהם מאמינים שהם חווים התקף לב או מצוקה נשימתית על רקע כזה או אחר. אם התקפי החרדה מופיעים פעם אחר פעם באופן חוזר ונשנה, ייתכן כי המטופל סובל מהפרעת פאניקה.

מה הם הגורמים להתקף חרדה?

התקף חרדה הוא ביטוי של פעילות יתר של מהמערכת הסימפתטית. המערכת הסימפתטית היא למעשה תת מערכת של מערכת העצבים האוטונומית ותפקידה הוא להכין אותנו מבחינה גופנית להתמודדות עם התקפה מסוכנת ואלימה על ידי בחירה באחת משלוש דרכי פעולה אפשריות: קיפאון, בריחה או לחימה.

כאשר אנחנו מזהים סכנה, המערכת מתחילה להפריש הורמונים שונים, כשבעיקר מדובר על אדרנלין וכתוצאה מכך מתפתחים התסמינים הפיזיים השונים. בהתקף חרדה המערכת הסימפתטית מופעלת שלא לצורך ולא בתגובה לאיום ממשי ואובייקטיבי. כך למשל אדם הסובל מחרדה מפני מקומות הומי אדם, עלול ללקות בהתקף חרדה כאשר הוא לוקח חלק בהפגנה המונית, מבלי שנשקפת לו הלכה למעשה כל סכנה ממשית.

למצב לא תקין זה יכולים להיות גורמים רבים, כשבין היתר מדובר על הפרעה טורדנית כפייתית, הפרעות הספקטרום האוטיסטי, הפרעת דחק פוסט טראומטית, מחלת ווילסון, פוביה מסוגים שונים, תופעת לוואי של טיפול בנוגדי דיכאון, מנת יתר של ריטלין ועוד.

מה הם התסמינים של התקף חרדה?

התקף חרדה מתפתח במהירות רבה מאוד ומגיע לנקודת השיא שלו תוך עשר דקות בדרך כלל. ברוב המוחלט של המקרים ההתקף לא נמשך יותר ממספר שעות, אם כי יתכן שיידרש זמן רב יותר עד שהמטופל יתאושש לחלוטין מהחוויה הלא פשוטה שעבר. מטופלים שעברו התקף חרדה מתארים אותו בתור חוויה מאיימת מאוד ולא נעימה כלל וכלל.

התסמינים הפיזיים המופיעים במהלך התקף חרדה כוללים בין היתר צמרמורות, חוסר אוויר, דופק מהיר מאוד, הזעת יתר, הזעה בכפות הידיים, רעד בלתי נשלט, בחילה חמורה, סחרחורת ועוד. מבחינה נפשית במהלך ההתקף, ישנם רבים המדווחים על תחושה ברורה של סכנת מוות, פחד מוחשי מפני שיגעון או אובדן שליטה, תחושה של ניתוק מהגוף או מהמציאות ועוד.

כיצד מאבחנים התקף חרדה?

האבחון של התקף חרדה הוא קליני בעיקרו, כאשר לפי המדריך הדיאגנוסטי והסטטיסטי להפרעות פסיכיאטריות התקף חרדה הוא התעוררות פתאומית של חוסר נוחות או פחד קיצוניים המגיעה לנקודת השיא שלה תוך עשר דקות לכל היותר כשלפחות ארבעה תסמינים נוכחים מהרשימה הבאה: גלי חום או צמרמורות, הירדמות של איברים או נימול, תחושה ברורה של סכנת מוות, פחד משיגעון או אובדן שליטה, דה פרסונליזציה או דה ריאליזציה, תחושת קלות בראש, ערפול, חוסר יציבות או סחרחורת, הפרעות שונות בדרכי העיכול או בחילה, חוסר נוחות בחזה או כאבים בחזה, תחושת חוסר אוויר או מחנק, רעד, הזעה ודופק מהיר או דפיקות לב חזקות. ישנם הסובלים מהתקפי חרדה מוגבלים הכוללים תסמין אחד או שניים בלבד.

כיצד מטפלים בהתקף חרדה?

הטיפול היעיל ביותר ובעל ההשפעה הממושכת ביותר על התקפי חרדה הוא הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי. הטיפול השני מבחינת רמת היעילות שלו הוא הטיפול התרופתי המבוסס בעיקר על תרופות ממשפחת ה- SSRI.

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי כולל בין היתר הקניית מידע רלוונטי להתקפי חרדה, חשיפה הדרגתית לגירויים מאיימים, תרגול של טכניקות הרפיה, מיפוי דפוסי החשיבה הלא תקינים של המטופל ושינוי של דפוסים אלה ועוד.

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!