האם אנחנו בעיצומה של מגיפת חרדה?

האם אנחנו בעיצומה של מגיפת חרדה?יש מדענים שסבורים שחרדה היא מחלת המאה ה-21, ובנימה אנקדוטית, קל להבין כיצד הם סבורים שחרדה ראויה לתואר. כמעט כל אדם חווה חרדה בתקופות מסוימות, אותה תחושה נוראה שכל העולם נראה כמתרסק.

אך האם האנושות באמת נמצאת בעיצומה של מגיפת חרדה? לכשעצמה, חרדה היא חלק מהחיים, נסיגה פסיכולוגית לתקופה אבולוציונית מוקדמת יותר, כשהאדם הקדמון היה צריך להיות בכוננות מתמדת, מוכן לתגובה.

אך חלק מהאנשים חווים חרדה בעיתות בלתי צפויות. היא גורמת להם לדמיין שדברים בחייהם שנתפסים כחמורים יותר מכפי שהם באמת, וההשפעות עשויות להיות די מתישות. חרדה עלולה לגרום לפחד, חוסר ודאות, מחשבות מעגליות, מרוצי מחשבות, והימנעות מהתנהגויות מסוימות.

חרדה משבשת את התודעה

חרדה עשויה להשפיע על יכולת התפקוד התקין ואף לשכנע אדם שהוא מאבד את דעתו. באופן מתסכל, במקרים רבים היא מעורבת, ואפילו מובילה, למצבים פסיכולוגיים קשורים אחרים, כגון שימוש בסמים והפרעות אישיות. חרדה היא מאפיין קבוע של החיים המודרניים.

רמות החרדה המדווחות נמצאות במגמת עלייה מאז תום מלחמת העולם השנייה, ועדויות מדעיות קובעות שהפרעות חרדה נחשבות כיום לבעיות הנפוצות ביותר בתחום בריאות הנפש בעולם. ויתכן מאוד שקיים היבט בחיים המודרניים שגורם לחרדה, או לרושם שהיא הגיע לממדים של מגיפה.

הסוגים השונים של הפרעות חרדה

הפרעות חרדה משפיעות על מיליוני אנשים ברחבי העולם. נשים סובלות מהפרעות אלו בשיעורים של שישים אחוזים יותר מגברים, למעט הפרעות כפייתיות אובססיביות. חרדה היא מונח מטרייה המקיף מספר הפרעות קשורות. הפרעת חרדה כללית (GAD) היא הנפוצה ביותר. פסיכולוגים מתארים אותה כמצב מתמיד של דאגה וחרדה, שאינו עולה בקנה אחד עם התרחישים האמיתיים בחיים.

תסמיני הפרעת חרדה כללית כוללים קצב לב מוגבר, תחושות עקצוצים בכפות הידיים והרגליים, סחרחורת, תחושת חולשה, כאבי ראש ממתח, וגלי חום ורעידות. אך התסמינים מתבטאים בצורה שונה בקרב אנשים שונים.

העדר חיבור למציאות

חרדה גורמת לאנשים לחשוב שהם משתגעים או שהם עומדים לאבד שליטה. הם סבורים שהם עלולים למות, או שייחלו. הסובלים מהפרעות חרדה כללית מרגישים אף כאילו העולם סביבם נע בתאוצה או בקצב מואט, שהם מנותקים מסביבתם ומהאנשים הסובבים אותם, ושהם מבקשים לברוח מהמצב.

אנשים עם הפרעת חרדה כללית נוטים להיות לא בטוחים בעצמם, וחותרים לשלמות יתר על המידה. אבחון התקף החרדה מאושש אם תסמינים מסוימים מתקיימים ברוב הימים במשך פרק זמן של חצי שנה, כולל תחושת חוסר מנוחה קיצוני, תחושת עייפות, קשיי ריכוז, עצבנות, תסמיני מתח שרירים והפרעות שינה.

הפרעת פאניקה

מצב המאופיין בתקופות חרדה או אימה, התקף חרדה איום. התקפים אלו עשויים להימשך בין רבע שעה לחצי שעה ולהתרחש כמעט עם כל סוג אחר של הפרעת חרדה, למרות שבמקרים אלו ההתקפים נוטים להיות מופעלים כתוצאה מאירוע או רמז מסוים.

תסמיני הפרעת פאניקה כוללים דופק לב מואץ, הזעה, רעד, קוצר נשימה, פחד מפני גסיסה ואפילו פחד מהפחד. חלק מהאנשים חווים התקפים המוגבלים בתסמינים, אשר עשויים להוות תסמינים שיוריים לאחר התקף משמעותי, או שהם מבשרים על התקף במלוא מובן המילה.

תתי סיווגים של הפרעות חרדה

ארבעת הסיווגים העיקריים האחרים של הפרעות חרדה כוללים את כל הפרעות הפוביות, כגון פחד מטיסה, פחד קהל וקלאוסטרופוביה, הפרעה אובססיבית כפייתית (OCD), הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD), והפרעת חרדת נטישה. כל ההפרעות האלו עשויות לגרום לתסמינים זהים לתסמיני הפרעת חרדה כללית.

אנשים עם הפרעות חרדה נוטים להעביר את חייהם כשהם נשלטים על ידי "פתרונות" כגון הימנעות, תחבולות, פולחנים, למשל נעילת ופתיחת הדלת מספר פעמים, וטיפולים עצמיים של סמים, אלכוהול ואף פגיעה עצמית. הסובלים מחרדה נמצאים אף בסיכון מוגבר להתאבדות.

הפרעות אלו עלולות לגרום גם למצבים רפואיים קשורים, כגון מיגרנות, דום נשימה בשינה, תסמונת המעי הרגיז, תסמונת עייפות כרונית ותסמונת קדם וסתית.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום