בריאות הנפש

מהו טיפול פסיכודינמי?

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

טיפול פסיכודינמינראה כי התקשורת הבין אישית בעידן המודרני הולכת ומצטמצמת, זאת עקב ריבוי הגירויים הטכנולוגיים.

אך אנשים רבים הכמהים לאוזן קשבת מקבלים מענה באמצעות מגוון רחב של שירותים פסיכולוגיים המייצגים שיטות טיפול שונות, כולל טיפולים תרפויטים למיניהם, גישות פסיכולוגיות המשלבות כלים קוגניטיביים, או טיפול בין אישי המתבסס על גילוי הנפש.

בעוד שטיפול פסיכולוגי מסורתי מתמקד ברוב המק'רים בהווה ונסוב סביב משבר כלשהו שחווה המטופל, הרי שטיפול פסיכודינמי מטרתו לנבור פנימה במעמקי הנפש ותת המודע של האדם , ועל ידי כך לסייע לו בפתרון בעיותיו. הטיפול הפסיכודינמי איננו מתייחס בהכרח לסיטואציה עצמה אלא עושה שימוש ברכיביו האישיותיים של האדם ובחוויות המזינות את עברו, זאת לצורך הבנת מאפייניו ההתנהגותיים.

 

כיצד מתבצע הטיפול הפסיכודינמי?

במסגרת הטיפול הפסיכודינמי, המטופל מגולל בפני המטפל את רגשותיו ומספר על חוויות שונות שעבר במהלך חייו. אמנם על פניו נראה כי מדובר בטיפול פסיכולוגי מסורתי המתבסס על מפגשי מטפל מטופל, אך הגישה הפסיכודינמית איננה מתמקדת באירוע ספציפי, אלא משתמשת בכלל המרכיבים המאפיינים את אישיות המטופל, כולל חוויות, רגשות מודחקים או מגננות, כדי לאפשר למטופל להתוודע לאותן מגננות פנימיות אשר פוגמות בהתנהלותו היום יומית.

כשאדם הופך להיות מודע לגורמים הפנימיים הפוגעים בתפקודו, כך התנהלותו נעשית חופשית ומשוחררת, זאת מבלי להיאחז במחסומים כאלה ואחרים. במהלך הטיפול המטפל מתחקר את המטופל ומתשאל אותו לגבי נושאים שונים, כאשר הוא מלקט מתוך דבריו את אותם סממנים אשר דורשים התייחסות פרטנית, בין אם מדובר במחסום רגשי ובנטייה להימנע מלחשוף חוויות שליליות, מאוויים וחזונות של המטופל, יחס המטופל לעברו, או סתירת בדבריו.

גישה ממוקדת

אך הטיפול הפסיכודינמי נוקט בגישה שוויונית, כאשר המטפל איננו מטיח בפני המטופל את מסקנותיו, אלא מכוון את המטופל באופן מודע, ובכך מסייע לו להרכיב תמונת מצב עדכנית באשר לממצאי התנהגותו.

ברוב המקרים, טיפול זה מתבצע לאורך תקופת זמן ממושכת, שהרי מדובר בטיפול מעמיק המתבסס על פתיחות רבה בין המטפל למטופל, ובהתאם לכך מצריך סבלנות רבה. אולם, לעתים טיפול זה נמשך תקופה קצרה יותר, זאת כאשר מדובר במקרה נקודתי.

למי מתאים טיפול פסיכודינמי?

טיפול פסיכודינמי עשוי לסייע לאנשים רבים המתמודדים עם בעיות נפשיות כאלה ואחרות, אולם לעתים כאשר המטופל לוקה בהפרעה נפשית קיצונית במיוחד, יש לשקול האם להתאים עבורו טיפול זה, כאשר לעתים ניתן לשלב זאת ביחד עם טיפול תרופתי מותאם.

בנוסף, טיפול זה עשוי להתאים לאנשים רבים המתמודדים עם קשיים רגשיים, בין אם מדובר במאפייני אישיות כדוגמת דימוי עצמי נמוך או רגישות יתר, או במקרים נקודתיים הנובעים ממשבר אישי כזה או אחר.

אך יש לקחת בחשבון שטיפול פסיכודינמי  דורש פתיחות מעמיקה ושיתוף פעולה מצד המטופל, שכן אחרת לא יהיה ניתן להגיע לתוצאה המיוחלת. בנוסף, נראה כי הגישה הפסיכודינמית  עשויה להתאים לאנשים רבים המצויים בפרשת דרכים ומעוניינים לצלול למעמקי נפשם, שכן טיפול זה על ידי הגילויים שהוא חושף, עשוי להוות גורם מכריע באשר להמשך דרכו של המטופל, אישית ומקצועית כאחת.

אולי יעניין אותך גם:

מהי פסיכולוגיה חיובית? ולמי היא יכולה להתאים?

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!