נוירופידבק

נוירופידבקמתרגלים של נוירופידבק מתארים את השיטה כנוהל אשר רותם פעילות גלי מוח לטיפול במצבים בריאותיים פיזיים ונפשיים שונים. המחלות הניתנות לטיפול בנוירופידבק הן הפרעות פוסט טראומטיות, התמכרויות, אוטיזם, הפרעות קשב וריכוז, דיכאון, חרדה, מיגרנות, נדודי שינה, ירידה קוגנטיבית הקשורה לגיל ואפילו תסמיני קדם וסת.

הטיפול מעניק הקלה כבר לאחר מספר פגישות. במילים אחרות, אם קיימת בעיה המשליכה על המוח, נוירופידבק עשוי לסייע לפתור אותה.

מטרת הטיפול ולאלו בעיות נפשיות הוא מסייע?

נוירופידבק זוהי שיטת טיפול שנועדה לשפר את תשומת הלב ולפתור התנהגות היפראקטיבית ואימפולסיביות. במיוחד יעילה השיטה לטיפול בהפרעות קשב וריכוז.

מטרות הטיפול הן:

  • ייצוב התפקוד הכללי של המוח באמצעות חיזוק יכולתו לייצר באופן שגרתי טווחי גלי מוח בריאים.
  • שיפור יכולת המוח לעבור ממצב אחד לשני באופן חלק ויעיל, תוך שיפור הריכוז.
  • שיפור תפקוד המוח באזורים מקומיים אשר קשורים לבעיות מסוימות מהן סובל המטופל.

בנוסף, נוירופידבק יעיל גם לטיפול בחרדות, הפרעה דו קוטבית, דיכאון וקשיים נפשיים אחרים.

אמנות הטיפול מושתתת על שיטת סיוע עצמי אשר מכשירה את המטופל למקד את תשומת ליבו בנקודה מסוימת במשך זמן ממושך. התרגול דורש ריכוז ודיוק, והמטופל מאבד את תחושת הזמן והמיקוד המורחב ומפתח חוסן נפשי ויכולת שליטה עצמית טובה יותר.

כיצד עובדת השיטה?

בטיפול הנוירופידבק, מניח המטפל אלקטרודות שונות על גבי קרקפת המטופל, במיקום אשר נועד למקד את גלי המוח המעורבים בכל היבט של המחלה.

המטופל משחק במשחק וידיאו, אשר תוכנן במיוחד עבור נוירופידבק. תוצאות חיוביות במשחק, למשל כאשר ספינת הטילים ממריאה במהירות רבה יותר ביקום, מתרחשת כאשר תדרי המוח מגיעים אל היעד.

מומחים מכנים את השפעת הטיפול כ'לולאת משוב'. המוח מגיב לחיזוקים חיוביים והטיפול מעודד אותו להתנהג באופן אופטימאלי יותר. לטווח הארוך, משפיע הטיפול באופן מתמשך.

נוירופידבק מספק משוב מניטור גלי המוח של המטופל. גרפיקה חזותית על מסך מחשב משמשת את המטפל ואילו גלי המוח הפעילים מופנים מהמטופל ונמדדים. המטופל לומד למקד את תשומת ליבו באזורים מסוימים במוח, והטיפול מורכב ממערכת גמול המעניקה משוב לביצועי המטופל.

לאחר מכן לומד המטופל למקד את תשומת ליבו באזור אחר של המוח הטעון טיפול. במקרה של הפרעות קשב וריכוז, מתמקד המטופל באזור הקדמי של המוח, ובכך מחזק, באמצעות הכשרה ואימון, אזור זה.

 הטיפול בנוירופידבק משול לתרגילי חיזוק. השיטה בנויה על הרעיון לפיו ניתן לאמן את המוח ולשמור על ריכוז. יש להקפיד על מפגשים קבועים בהם המטופל מממש את יכולת הריכוז והשליטה במחשבותיו, כמו גם חווה אימון של שליטה במקום קבוע או התמצאות במרחב.

בנוסף, זוכה המטופל לרכישת כלים לשליטה עצמית וכוח רצון להתגבר על התנהגותו. הטיפול עשוי אף להתמקד ברגשות מסוימים על מנת לנסות לשלוט בהם.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום