בריאות הנפש

פסיכיאטר לילדים ולמתבגרים

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

פסיכיאטר לילדים ובני נוערילדים ובני נוער עלולים לסבול ממגוון רחב ביותר של בעיות פסיכיאטריות בדיוק כמו מבוגרים, אך חשוב להבין כי הבעיות שמופיעות בילדים שונות מהבעיות האופייניות למבוגרים. מאחר וכיום ברור לכל המומחים בתחום כי הפסיכיאטריה של הילד והמתבגר שונה בתכלית השוני מהפסיכיאטריה של המבוגר, הרי שפסיכיאטריה של ילדים ובני נוער דורשת התמחות מיוחדת, כשסך הכול מסלול ההתמחות נמשך בממוצע כחמש שנים.

פסיכיאטר לילדים ובני נוער עוסק באבחון של פתולוגיות פסיכיאטריות החל מגיל הינקות ועד לסיום ההתבגרות ובטיפול בפתולגיות השונות. סך הכול פסיכיאטר לילדים ובני נוער חולש על חמישה תחומים מרכזיים להלן:

פסיכופתולוגיה – הפרעות שונות שאופייניות לילדים ומתבגרים כמו למשל הפרעות שינה, הפרעות מגדר, הפרעות פסיכוטיות, הפרעות הפרשה, הפרעות אכילה, התמכרויות, פיגור שכלי ועוד.

פסיכופרמקולוגיה – כלל העקרונות של הטיפול התרופתי בילדים שסובלים מהפרעות ובעיות פסיכיאטריות.

התפתחות נורמטיבית של ילדים ומתבגרים – שליטה בתיאוריות התפתחות שונות, היכרות עם תחומי הנוירוביוכימיה, נוירופיזיולוגיה, נוירואנטומיה ועוד.

נוירולוגיה – פסיכיאטר ילדים ובני נוער צריך לשלוט היטב במגוון רחב של בדיקות נוירולוגיות, להיות מסוגל להעריך האם הילד או המתבגר מתפתח בצורה נורמטיבית או לא, להכיר מחלות מטבוליות שונות שיכולות לבוא לידי ביטוי בבעיות פסיכיאטריות, לזהות הפרעות בהתפתחות שקשורות לפגמים מוחיים שונים ועוד.

פסיכותרפיה – על הפסיכיאטר שמתמחה בילדים ובני נוער לדעת כיצד עליו לנסח אבחנה דינמית, להכיר את התיאוריות המרכזיות בפסיכואנליזה, לשלוט ברזי הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, הטיפול המשפחתי, הטיפול הקבוצתי ועוד.

מה תפקידו של פסיכיאטר ילדים ובני נוער?

תפקידו של פסיכיאטר ילדים ומתבגרים הוא בראש ובראשונה לבצע מגוון רחב של בדיקות במטרה להעריך את מצבו הפסיכיאטרי של הנבדק. במסגרת ההערכה הפסיכיאטרית הפסיכיאטר בוחן אספקטים שונים במטרה לספק אנמנזה פסיכיאטרית מקיפה שכוללת סטטוס פסיכיאטרי מפורט. בנוסף לכך, פסיכיאטר ילדים ובני נוער יכול לקבוע את הטיפול התרופתי המומלץ בהתאם לצורך וכן עליו לעקוב אחר ההתקדמות בטיפול שכן לא אחת ישנו צורך לבצע שינויים במינון התרופתי, להחליף את סוג התרופה או להפסיקה.

ייחודיות הטיפול בילדים ובבני נוער

פסיכיאטריה של ילדים ובני נוער שונה באופן מהותי מפסיכיאטריה של מבוגרים, כשבין היתר מדובר על האספקטים הבאים:

 • הנוכחות ההורית – במהלך הטיפול הפסיכיאטרי בילדים ובני נוער נהוג לשלב את ההורים במהלך הטיפול.
 • בעיות התפתחות – להפרעות פסיכיאטריות בתקופת הילדות וההתבגרות עלולה להיות השפעה מרחיקת לכת על ההתפתחות התקינה של המטופלים הן במישור הפיזי והן במישור הנפשי.
 • סוגים שונים של הפרעות – כפי שכבר הזכרנו, ישנן הפרעות פסיכיאטריות שונות שפוגעות בילדים ובני נוער ולא במבוגרים ולהפך וכן ישנן הפרעות שונות שהשכיחות שלהן בקרב ילדים ומתבגרים גבוהה יותר מאשר בקרב מבוגרים.
 • השלכות חברתיות ואקדמיות – ההפרעות השונות עלולות לפגוע בצורה משמעותית הן בהישגים הלימודיים של המטופלים והן ביכולת שלהם ליצור קשרים חברתיים. כתוצאה מכך, הדימוי העצמי ותפיסת העצמי של המטופלים עלולים להיפגע גם כן.

מתי מומלץ לגשת לבדיקה אצל פסיכיאטר ילדים ובני נוער?

להלן רשימה של מצבים שבהם בדיקה פסיכיאטרית עשויה להועיל:

 • מצב שבו הילד עסוק ללא הרף במחשבות טורדניות ואינו מסוגל להתרכז בלימודים.
 • מצבים בהם הילד סובל מטראומה שמקשה על התפקוד היומיומי שלו.
 • הילד סובל מבעיות חמורות בלימודים למרות שניחן באינטליגנציה גבוהה.
 • הילד סובל מאיחור בהתפתחות שאינו על רקע פיזי.
 • כאשר ישנו חשד לקיום של הפרעות אכילה.
 • כאשר הילד פוצע את עצמו או מזיק לעצמו בדרכים שונות.
 • כאשר הילד סובל מטיקים לא רצוניים.
 • כאשר הילד סובל מתסמינים שמזכירים דיכאון.
עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן: יועצת מקצועית

עינת גורן, מייסדת ומנהלת המרכז לטיפול בבריאות הנפש. משתתפת בהרצאות, מלווה השתלמויות, מנהלת סדנאות ופעילה בפורומים מקצועיים

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!