תרפיה באמנות להפרעות נפשיות

תרפיה באמנות להפרעות נפשיותסבל הנובע ממצוקה נפשית יכול להיות משתק הסובל, להוביל למצבי חוסר תקשורת ונתק, אי-יכולת להביע עצמך באופן ורבלי, מועקה או דחק. מצבים אלו מצריכים סיוע נפשי המאפשר פתיחות ושיטות הבעה שונות, על מנת לאפשר למטופל לתקשר ולבטא את המכאובים והעומס הרגשי בדרך ייחודית המתאימה לו.

תרפיה באמנות היא שיטת טיפול המאפשרת מרחב יצירה דינמי, ובכך פועלת דרך המקום האישי של המטופל – גם במקרים בהם ישנו קושי ניכר בדיבור ובתקשורת עם האחר.

הפרעה נפשית היא מצב של חוסר איזון המלווה בקשיים מהותיים רגשיים או פיזיים. קשיים אלו מונעים את האפשרות לתפקד באופן מיטבי ובריא, וכן את היכולת לתקשר בממד באופן נורמלי עם הסביבה. במילים פשוטות, אדם הסובל מהפרעה נפשית יעשה שימוש אחר בשפה אשר ילווה באופנים חריגים ושונים מהמקובל והצפוי.

תרפיה באמנות: טיפול ממוקד ביצירה והבעה עצמית

במקרי הפרעות נפשיות חמורות, אדם סובל מחוסר יכולת לתקשר, או שהוא תקוע במצבים חוזרים ללא יכולת להפסיקם, משתמש בחיקוי במקום בשיח רגיל, ומפגין התנהגות חריגה המעידה על קושי לתקשר באופן נורמלי ובריא. לכן טיפול המתמקד בשפה ויכולת תקשורת מפותחת, לא יצלח במקרים אלו.

תרפיה באמנות נועדה לגשר על פערים טיפוליים אלו, ולאפשר למטופל דרך אישית וייחודית להביע עצמו – דרך עבודה באומנות. באמצעות היצירה, המטופל מאפשר לעצמו לגעת במקומות קשים ורכים בנפשו, ובכך להתמקד בהבעה עצמית. באופן זה, מפולס מעבר אל אותם מקומות קשים, ומתאפשר למטופל לגעת בהם בצורה מובנית והדרגתית ותוך הרגשת ביטחון.

עבודה עם אומנויות שונות

תרפיה באמנות כוללת עבודה פלסטית, ציור, או כתיבה. גישות אלו מאפשרות למטופל לשחק עם סיטואציה רגשית המשוחזרת דרך העבודה. הוא יכול להתייחס בגמישות לבעיות מהן הוא סובל, ממש כפי שחומרי היצירה מאפשרים זאת.

הטיפול אינו מתמקד בהכרח באבחון ומשמעותו הדידקטית, כי אם באופני ההבעה העצמית שהמטופל מביא עמו ובדרכו הייחודית. לכן, בניגוד לטיפול הקלאסי, אשר ממוקד אבחונים, התרפיה באמנות מתמקדת במרחב הייחודי של המטופל, ומאפשרת לו חלל פנוי לעבודה יצירתית הממוקדת בו עצמו.

דרך טיפול הממוקד יצירה אישית מאפשר חוויה טיפולית אחרת

המטופל מקבל הזדמנות לבצע חקירה אישית בנפשו, ולהגיע למסקנות מהותיות לגבי האופן בו הוא מתמודד (או לא מתמודד) עם הסיטואציות החברתיות, האישיות והרגשיות בחייו. הטיפול מאפשר לסובלים מהפרעה נפשית להתמודד עם שורש הבעיה באופן יצירתי, אשר ייתכן ולא היה מתאפשר בכל דרך אחרת.

הוא מקבל הזדמנות לשפר מיומנויות חברתיות, לעבוד על מצבו הנפשי ולהגיע לכדי איזון, וכן להבין באופן מעמיק יותר את עצמו.

הטיפול באומנות אינו סותר גישות טיפוליות אחרות, בכך שהוא מאפשר מקום גם לטיפול תרופתי או ביהבייוריסטי במקרי הצורך. אך הוא מייצר מרחב אחר של תנועה טיפולית אישית, ובכך נוגע באופן דינמי יותר במקומות הרגשיים הלא-יציבים של נפש המטופל.

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום