2 שיטות פופולריות לביצוע הלבנת שיניים

בשנים האחרונות החידושים הטכנולוגיים בתחום הרפואי התקדמו בקצב אקספוננציאלי והשתנו לא ההיכר מעולם הרפואה שהיה לפני 20 שנים ואפילו לפני 10 שנים. תוחלת חייו של האדם עלתה בקצב מסחרר לצד איכות חייו. לצד החידושים הרפואיים, ישנם גם חידושים אסתטיים, והבולט שבהם הוא הלבנת שיניים. הלבנת שיניים משפיעה לא רק ברמה האסתטית, אלא היא גם משפיעה על הביטחון העצמי שלנו, והיא אף גורמת לנו לחייך יותר, ברגע שאנו יודעים שאנו חושפים חיוך רחב, לבן ואסתטי. במאמר זה ריכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים.

 

הלבנת שיניים – מה גורם לשינוי צבע השן?

השכבה החיצונית של השיניים שלנו נקראת "אמייל", והיא שקופה ברובה. חלקה הפנימי של השן נקרא "דנטין" וצבעו צהבהב. בחלוף השנים האמייל נשחק ושכבת הדנטין מתעבה, וכך השיניים שלנו הולכות ומצהיבות.
גורמים נוספים הגורמים לשינוי צבע השן הם עישון סיגריות, אכילה של מזונות חומציים, שתייה של משקאות המכילים פיגמנט כמו תה, קפה, או קולה. הפיגמנט של משקאות אלו "נלכד" בשכבת החיידקים המצויה על גבי השן וגורם לשינוי צבע השן.

 

2 שיטות לביצוע הלבנת שיניים

בעבר הלבנת שיניים הייתה הליך יקר מאוד שהיה שמור רק לאנשים היכולים להרשות לעצמם. עם העלייה ברמת החיים כך גם הלבנת שיניים נהייתה בהישג יד. ישנה אף שיטה נוספת והיא ציפוי לשיניים, בה מדביקים ציפוי חרסינה על גבי השן ובכך היא יכולה לקבל צבע לבן לחלוטין, אך זוהי אופציה יקרה ומורכבת יותר.
בהלבנת שיניים הרופא שיניים יוצר סד ובתוכו ישנו חומר פעיל המשיג את פעולת ההבהרה של השיניים, והמטופל נדרש להרכיב את הסד על גבי השיניים באופן כזה שיהיה מגע הדוק בין החומר לשן למשך מספר שעות ביום או במהלך הלילה. הפעולה יכולה להתבצע על כל לסת בנפרד על מנת שניתן יהיה לזהות את שינוי הצבע על פי הפער בגוונים בין השיניים העליונות לתחתונות. החומר הפעיל לשימוש ביתי הוא בריכוז נמוך יותר ולכן הוא מצריך טיפול ממושך יותר. ההמלצה היא לרכוש את החומר הפעיל במרפאות שיניים בהשגחתו של רופא ובמרפאה שנמצאת תחת פיקוח של משרד הבריאות, כמובן.
לפניכם 2 שיטות לביצוע הלבנת שיניים:

  1. הלבנת שיניים במרפאה – הפעלה של החומר הפעיל באמצעות מקור לייזר או אור, המחמם את אזור הטיפול ומאיץ את הפעולה של הבהרת השיניים. במקרה זה ריכוז החומר הפעיל הוא גבוה יחסית ונדרש בידוד של אזור החניכיים על מנת להגן עליו. היתרון של ביצוע הלבנת שיניים במרפאה הוא שהטיפול מתבצע תחת השגחה של רופא שיניים, וכן השימוש בחומר בריכוז גבוה יותר המקצר את זמן הטיפול משמעותית.
  2. הלבנת שיניים פנימית – טיפול המיועד למצבים בהם השיניים איבדו את "חיותן" כתוצאה מטיפול שורש קודם או מטראומה ובכך השתנה הצבע שלהן. במהלך הטיפול מוחדר אל תוך השן חומר פעיל הנאטם עם שחזור לפרקי זמן שונים בהתאם לצורך.

לקריאה נוספת על הלבנת שיניים היכנסו ל- https://savion-c.co.il/

Picture of סיוום חאייק
סיוום חאייק

עובדת סוציאלית קלינית, טיפול רגשי במתבגרים ומבוגרים. הורים ומתבגרים, הדרכות הורים וטיפולים דיאדיים. יסיון רב בתחום בריאות הנפש ושיקום, ליווי משפחות ויחידים. קליניקה במרכז תל אביב ובצפון הישן תל אביב, מקבלת גם בזום