בריאות הנפש

בית חולים פסיכיאטרי

עזרו לנו לעזור לכם, השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!

כאשר אנחנו חולים, אנחנו פונים לרופא. אם המחלה קשה, מצריכה השגחה צמודה או טיפול אינטנסיבי יותר ממה שרופא בקהילה יכול להעניק לנו, אנחנו מופנים לבית החולים לטיפול אינטנסיבי. בתחום של בריאות הנפש התהליך די דומה לכך.

כאשר אדם סובל ממצוקה, הוא עשוי לפנות לקבלת עזרה מקצועית אצל פסיכיאטר או פסיכולוג או מטפל אחר, אך כאשר מצבו מתדרדר, והוא נזקק לטיפול אינטנסיבי יותר וצמוד יותר, רצוי שאותו אדם יגיע לטיפול בבית החולים. האפשרויות הן אשפוז בתוך בית חולים כללי, או בית חולים פסיכיאטרי.

הסיבות לפנייה לבית חולים פסיכיאטרי

קיימות שלוש סיבות עיקריות שבגללן מתאשפזים בבית חולים פסיכיאטרי (או במחלקה פסיכיאטרית):

  • תחושת מצוקה קשה אשר פוגעת ביכולת התפקוד: כאשר מצבו הנפשי של חולה מתדרדר כך שהוא אינו מסוגל לטפל בעצמו, או שהוא מפחד מהצורך להתנהל באופן עצמאי בעולם, בדרך כלל מומלץ על אשפוז בבית חולים. היתרון של בית החולים במקרה זו הוא המענה המיידי הצמוד שיש לחולה- הוא אינו נדרש כמעט לתפקוד כלשהו בתוך בית החולים, והוא יכול לפנות לעזרה (תרופתית או פסיכולוגית) בכל רגע כמעט.
  • סכנה לעצמי: כאשר אדם הופך להיות מסוכן לעצמו, כלומר כאשר יש חשש שהאדם ינסה לבצע מעשה אובדני (או כאשר הוא ניסה לעשות זאת כבר), חלק ממטרת האשפוז, מלבד הטיפול המתמשך, היא להגן על החולה מפני עצמו. במקרים כאלה, בית החולים מצמיד לחולה איש סיעודי במשך כל שעות היממה אשר משגיח עליו שלא יפגע בעצמו.
  • סכנה לסביבה: סיבה נוספת לאשפוז הוא שאדם, בעקבות מחלתו, הופך לתוקפני, אלים או מסוכן בדרך אחרת לסביבתו. בבית החולים ישנה אפשרות לווסת את התנהגותו של החולה באמצעים שונים.

מחלות הנפש המובילות לאשפוז

למעשה, כל מחלת נפש עשויה להגיע לאשפוז, כתלות במידת החומרה שלה ובמידת הפגיעה בתפקודו של החולה. אנשים פסיכוטיים, הסובלים ממחלת הסכיזופרניה בעיקר, עשויים להגיע למחלקות בבתי החולים הפסיכיאטריים בשלבים שונים של המחלה. כך גם אנשים הסובלים מדיכאון מג'ורי, הפרעות חרדה, הפרעה אובססיבית- קומפולסיבית, הפרעות מצב רוח והפרעות אישיות שונות.

הסיוע באשפוז

בתי החולים הפסיכיאטרים, כמו המחלקות הפסיכיאטריות מציעות למטופלים טיפול רב תחומי הנוגע להיבטים שונים של המחלה, ומותאם באופן אישי לכל מאושפז. המחלקות כוללות פסיכיאטריים, פסיכולוגים, מטפלים בתנועה ואומנות, מרפאים בעיסוק, עובדים סוציאליים, מטפלים משפחתיים ועוד. הטיפול באשפוז הוא אינטנסיבי יחסית לטיפול שניתן להעניק בקהילה.

המחלקות

בתי החולים כוללים מחלקות שונות, על פי סוגי ההפרעות, גיל המאושפזים ומצבם הנפשי. בכל בית חולים החלוקה למחלקות היא שונה מעט, אך להלן המחלקות העיקריות הקיימות ברב בתי החולים:

  • מחלקה סגורה – כאשר חולה מסוכן לעצמו או לאחרים, או שמצבו דורש טיפול אינטנסיבי ביותר, המחלקה הסגורה היא מחלקה אשר לחולים אסור לצאת ממנה בכוחות עצמם, ולכן הם נמצאים בהשגחה מתמדת.
  • מחלקה פתוחה או חצי פתוחה – במצבים קיצוניים פחות, ניתן לאשפז במחלקות פתוחות בהן החולים עצמאיים יותר, ויכולים לצאת ולהיכנס למחלקה על פי תנאיה.
  • אשפוז יום – בעבור חלק מהחולים ניתן טיפול בשעות היום, ואילו אחרי הצהריים הם יכולים לחזור לביתם לתפקוד עצמאי. לעיתים אנשים נעים בין המחלקות השונות ועוברים מאשפוז מלא לאשפוז יום.
  • מחלקות נוער – נוער בגילאי 12-18 מאושפז במחלקות ייעודיות. בדרך כלל אלו מחלקות סגורות או מחלקות של אשפוז יום. בחלק מהמחלקות ובתי החולים מתנהל בית ספר מיוחד לשירות הילדים.
  • מחלקות ילדים – מיועדות לילדים עד גיל 12.

אודותינו

מענה – ייעוץ הכוונה והפניה למומחים – מרכז מידע בכל הקשור בהתמודדות עם קשיים, משברים, בעיות חברתיות ועוד. באתר תמצאו מגוון מקצועי ורחב של מאמרים בנושא בריאות הנפש, מחלות נפש, טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי ומידע מקיף אודות מצבים נפשיים שונים. אתם מוזמנים בכל עת לפנות לאחד המומחים שלנו על מנת לקבל מידע נוסף!

באתר מענה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם בקלות ובמהירות, בין אם אתם מחפשים מטפל זוגי, פסיכולוג או פסיכיאטר, או שברצונכם לקרוא בצורה מעמיקה אודות מחלות נפש שונות, מצבים נפשיים קיצוניים – כיצד מאבחנים אותם ואילו אפשרויות טיפול קיימות?

התקשרו עכשיו!